З аради бум на респираторните заболявания през последните седмици, спешните кабинети бяха препълнени.
"Беше доста тежко и напрегнато. За периода на коледните празници през Спешното отделение на болница „Царица Йоанна - ИСУЛ” преминаха 1200 души. За новогодишните дни са около 700 човека. Това са близо 2000 пациенти. Приоритет са тези с респираторни оплаквания", обясни д-р Петър Герзилов, цитиран от NOVA.
Кантарджиев: Няма данни за нов плашещ вариант на COVID-19
Справка на медиците по отношение на истинската спешност на случаите показва, че от 685 човека за коледните празници, преминали през спешния ушен кабинет, са хоспитализирани 20 души, а за новогодишните празници от общо 370 - приетите са 15.
Светът е в тройна пандемия при глобален дефицит на антибиотици
"Виждате колко малко са наистина спешните случаи, за които се налага хоспитализация", каза Герзилов.
Защо се множат респираторните заболявания
По думите му проблемът е, че през почивните дни, заради отсъствието на личните лекари, потокът от пациенти се насочва към ИСУЛ, а хората невинаги оценяват кое е спешното състояние. Това пък натоварва лекарите, подчерта медикът.
Междувременно проф. Ива Христова от НЦЗПБ коментира пред NOVA NEWS, че се засилва изолирането на грип.
"Имахме по-ранен сезон и доказвахме предимно грип А H3N2, но с течение на времето доказваме повече от другия - H1N1, а сега са по равно. Случаите на грип и остри респираторни заболявания се удвояват за две седмици и тази тенденция ще се запази през януари, а през февруари ще бъде пикът", каза тя.
Проф. Христова отбеляза, че има ръст на заболеваемостта в Южна Корея и в САЩ.
"Случаите са много. Би било разумно да има изискване за тестове за ограничаване на разпространението. В момента набира един субвариант, който започна през август в Индия, от октомври е доминиращ в Азия. В САЩ вече е 41% от случаите. Той се залавя по-здраво за нашите рецептори и успява да заобиколи защитата от антитела, но Т-клетъчният имунитет ни пази. Хората над 70 г. обаче трябва да внимават", обясни тя.
И потвърди, че е възможно и случаите на COVID да стигнат до 5 000 на ден в края на януари.
"В Китай данните са много ограничени, съобщават за 5 000 случая на ден, а анализатори смятат, че са над 1 млн. Наплив към здравната система определено има. Действително не протича тежко и няма висока смъртност, но нараства заболеваемостта", посочи проф. Христова.
Според Димитър Владиков, основател на училище в Шанхай очакваното се е случило и много хора са се разболели в големите градове след отпускането на мерките.
"Заболеваемостта е много лека, макар и по-голяма. Висока темпераура, кашлица и течащ нос, които преминават до дни. Пътуването от Китай към Европа става с допълнителни декларации. Властта в Китай не се готви за нови мерки, защото смята, че населението има антитела", коментира той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!