Б ум на измами при покупки в интернет. Сигнали от потребители, заплатили за стоки, а останали с празни ръце, заливат форумите за некоректни търговци. В други случаи – получените продукти по нищо не се доближавали до поръчаните. Може ли да платиш за нещо, а да получиш нищо? Отговорите потърси Георги Георгиев в рубриката „На твоя страна”.
Дефектни и счупени мебели вместо нови столове и маса. Така приключва пазаруването за Илина Монева от Бургас. Преди дни от страница за продажби във Facebook тя харесва комплект мебели за новия си дом. Обявата я привлича с атрактивната цена от 280 лв. и затова решава да поръча. Вместо нови мебели обаче в кашоните открива наранявания по всички части на столовете и масата.
Още преди да разопакова всички кашони, търси връзка с търговеца, за да върне дефектните мебели.
"Обясних, че масата е дефектна, няма как да я вземем и бихме желали да я върнем. Казаха ми, че за тези пари – това е качеството", разказа жената.
Тогава Илина решава да не плаща наложения платеж и да върне стоката, но за да се отърве от нежеланата покупка, се налага да плати солено. Първо, за самата доставка, а след това и за връщането на комплекта.
Показваме офертата и на контролните органи.
"Става въпрос за нелоялна търговска практика. Оправдание от типа „За тази цена толкова”, не могат да бъдат валидни", каза Димитър Маргаритов от КЗП.
Десетки такива сигнали откриваме и във форумите за некоректни търговци в социалните мрежи. Откриването на измамниците обаче е трудно. Затова и контролните органи често са с вързани ръце след измамни покупки от платформи с обяви и социалните мрежи.
Как да се предпазим от подобни измами - гледайте във видеото.
Нова измама: Десетки фирми се оказаха потърпевши в схема с фалшиви пратки
Измама в интернет: Продават стари електроуреди като нови
Фишинг измами, сред потърпевшите и певицата Милена
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!