Б ългарската държавна газова компания "Булгаргаз" подписа споразумение с турската държавна енергийна компания "Боташ" (BOTAŞ) за достъп до терминалите за втечнен газ (ВПГ) и газопреносната мрежа в Турция.
Споразумението беше сключено по време на церемония в Гранитната зала на Министерския съвет.
Зам.-министърът на енергетиката: Газът за 2023 е осигурен
Документът бе подписан от ръководствата на "Булгаргаз" и "Боташ" в присъствието на служебния министър на енергетиката Росен Христов и турския министър на енергетиката и природните ресурси Фатих Дьонмез.
Споразумението ще е за срок от 13 години.
Христов: Преговорите за газ с Турция напредват бързо
"Днес е исторически момент. С подписването на споразумението получаваме достъп до терминалите и газопреносната мрежа на Турция. Благодарение на него осигуряваме възможността да закупуваме газ от всички световни производители и да го разтоварваме където ни е най-удобно. Този договор е първата крачка към сътрудничество между двете страни", заяви служебният министър на енергетиката Росен Христов, цитиран от NOVA, след подписване на документа между двете страни.
"Той бе договорен буквално на Коледа и се подписва в първия работен ден на новата 2023 година, така че е едно голямо начало. Това дава възможност за взаимноизгодно сътрудничество в областта на енергетиката и е само първата крачка към едно мащабно сътрудничество", допълни той.
Ердоган: В Турция няма да се повтори сценарият на енергийната криза в Европа
По думите на Христов през изминалата година сме имали сериозни проблеми с доставките заради недостига на инфраструктура и претоварването на терминала за втечнен природен газ Ревитуса, но сега съвместно този проблем се разрешава.
"Това споразумение е от европейско значение. Този договор е първата крачка към сътрудничество между двете страни", каза още министърът.
Какво обсъди Ердоган с шефа на Газпром?
На 1 януари в интервю за БТА Росен Христов каза, че споразумението между България и Турция "на практика е договорено".
В края на миналата година служебният министър на енергетиката заяви, че очаква резервираният капацитет на терминалите за ВПГ да достигне 1 млрд. куб. м годишно.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!