"Днес зам.-министърът на електронното управление Благовест Кирилов заяви, че напуска поста си поради липса на прозрачност .В своята позиция Кирилов твърди, че бордът на директорите на "Информационно обслужване", което се занимава с отчитането на изборните резултати, не е съставен според резултатите от конкурса. Той заявява,че не може да приеме това и че във всяко свое действие се ръководи от желанието да има прозрачност на процеса, ефективност на резултатите, както и да се защити националната сигурност, които са ключови условия за нормалното протичане на предстоящите избори", се посочва в позиция, публикувана от БСП.
"Подадената от Благовест Кирилов оставка сигнализира за точно обратното – липса на тези условия и сериозна заплаха за нормалното провеждане на предстоящите избори", заявяват от левицата.
ВСС отказа достъп до системата за избори на две министерства
"Припомняме, че БСП вече сигнализирахме ОССЕ и ПАСЕ за недопустимата намеса на служебното правителство в изборите, насрочени за 02.04.2023 г. Тогава изпратихме документи с конкретни данни за поредното недопустимо вмешателство в предстоящите извънредни парламентарни избори от страна на служебния кабинет на президента Румен Радев. За това вече свидетелстват и лица от служебния кабинет на президента - зам.-министър на електронното управление от кабинета на Радев признава за съществуващия риск от манипулация на изборите. БСП възразява срещу всякакви опити за вмешателство в изборите. Призоваваме за незабавна реакция и сезираме прокуратурата за евентуална готвена подмяна на вота. Призоваваме всички партии и неправителствени организации да се обединим за гарантиране на честни избори", гласи позицията на БСП.
БСП сезира наши и европейски институции
По-късно от Министерство на електронното управление също излязоха с официална позиция по казуса:
"Изборът на независими членове на Съвета на директорите на "Информационно обслужване" АД е осъществен след проведена публична процедура за номиниране на кандидати за независими членове на Съвета на директорите на дружеството. Процедурата е проведена от Агенцията за публични предприятия и контрол, която е независим орган. Списъкът на номинираните кандидати е публикуван и достъпен на сайта на агенцията. Видно от публикувания списък, двамата избрани за членове на Съвета на директорите са част от петимата номинирани кандидати. Поканата за свикване на Общото събрание на „Информационно обслужване“ АД, на което е следвало да бъдат избрани предложените за членове на съвета, е публикувана в Търговския регистър и е публично достъпна повече от един месец преди провеждане на самото събрание. Решението на Общото събрание е публикувано и достъпно на сайта на Търговския регистър. Процедурата по номиниране, класиране и избор е проведена при стриктно спазване на разписаните правила в Закона за публичните предприятия и правилника за неговото прилагане".
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!