П редставителите на „БСП - Обединена левица“ - Атанас Зафиров, Иван Иванов, Борислав Гуцанов, Кирил Добрев и Драгомир Стойнев, пристигнаха в сградата на президентството за консултации с държавния глава.
Последните избори закрепиха мястото и ролята на водената от вас коалиция в 51-вото Народно събрание и вие допринесохте съществено с деблокиране на неговата работа. Това каза президентът Румен Радев в началото на срещата с представителите на „БСП - Обединена левица“. Вчера започнаха консултациите и първата политическа сила пое отговорност да положи усилие за съставяне на правителство, каза още президентът Радев и припомни и изчаквателната позиция на "Продължаваме промяната - Демократична България". Държавният глава попита представителите на "БСП - Обединена левица" как оценяват шансовете за създаване на редовно правителство и как виждат ролята си и мястото си в преговорния процес.
Трябва да има правителство, но е прекалено претенциозно да се очаква от нас да решим въпроса, заяви Атанас Зафиров, съпредседател на парламентарната група на „БСП – Обединена левица“ по време на консултациите при президента. Той добави, че „БСП – Обединена левица“ са готови да участват в диалог „дори с цената на определени партийни рискове“, но ако този кабинет има ясни ангажименти.
Според Зафиров правителство трябва да има не само заради нуждата от бюджет, но и заради „крещящата“ нужда от реформи в различни сектори. „Трябва да има правителство, за да гарантираме и съхраним демократичната система в страната. Основната задача на едно такова правителство би била да спре процеса на тотален разпад на държавността, на партийно парцелиране, на тази тенденция за овладяване на държавата, но най-вече да се въведат мерки, които да гарантират честността на вота и невъзможността да бъде откраднат гласа на българските избиратели“, добави той.
Атанас Зафиров коментира, че отговорност на първите две политически сили е да започнат да си говорят и да излязат от тесногръдието. Също така отбеляза, че евентуално правителство трябва да създаде условия срещу всякакви съмнения за корупция и задкулисие и да бъде конструирано на базата на компромиси. То трябва да бъде създадено около някакъв ангажимент и конкретни общонационални задачи, каза Зафиров.
По думите му дали това правителство ще се определи като коалиционно, експертно, равноотдалечено - това е въпрос на терминология, но то се нуждае от политическа подкрепа. Зафиров отбеляза, че за подкрепата е нужен диалог и апелът към всички политически сили е „да извадят най-доброто, най-чистото от себе си“.
Съпредседателят на парламентарната група „БСП – Обединена левица“ Борислав Гуцанов заяви, че безспорно ключовата дума е „диалог“, още повече в ситуация на изключителна нестабилност на целия регион, не само в България. Тук сме на прага на разпад на държавността и държавна криза, каза още Гуцанов и отбеляза, че тя е била избегната с избирането на председател на Народното събрание.
Според него един бъдещ кабинет трябва да има ясни приоритети, а единият от тях е свързан със социалните ангажименти, които държавата поема, другият е енергетиката.
По думите му кабинет с първия мандат може да бъде преходен или експертен кабинет, но политически кабинет няма как да се направи в този вид. Ако третият мандат получи „БСП – Обединена левица“, тази активност от наша страна ще бъде приложена към политическите партии, но дано не се стига до него, тъй като по Конституция той вече е съвсем друг тип мандат, допълни той.
"Възраждане" към президента: Ние сме готови да получим третия мандат
Днешните консултации са част от серията разговори, които президентът Радев ще проведе с парламентарно представените политически сили преди връчването на първия мандат за съставяне на редовно правителство.
По-рано днес президентът Румен Радев разговаря и с представителите на парламентарната група на „Възраждане“. Вчера се състояха консултациите при президента и с представителите на ГЕРБ-СДС и на „Продължаваме промяната – Демократична България“.
Вижте повече в нашата галерия:
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!