„Ще сезираме Конституционния съд (КС) съвместно с „Възраждане“ за решението на парламента за преговори за нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“. Призоваваме и „Продължаваме Промяната“ да подкрепят искането, защото те се въздържаха при гласуването“.
Това заяви на брифинг в Народното събрание депутатът от „БСП за България“ Борислав Гуцанов.
По-рано днес от „Възраждане“ призоваха социалистите да подкрепят жалбата до КС, за която събират подписи в парламента.
Ще договорят със САЩ нова мощност на АЕЦ „Козлодуй“
Според Гуцанов е станало практика Народното събрание да изземва функции на изпълнителната власт. Той посочи, че строителството на нова мощност в АЕЦ „Козлодуй“ се предвижда чрез технологията AP1000, която, по думите му „я има само в Китай“.
„Не искаме България да се превръща в опит на нови експериментални ядрени мощности“, отбеляза депутатът.
„Не е нормално, когато в „Белене“ имаме цялото оборудване за първи и втори контур, което е платено от българската държава, да тръгваме към една нова технология, която по данни на експерти ще е три пъти по-скъпа“, заяви Гуцанов.
Подписаха договор за доставка на ядрено гориво за 5 блок на АЕЦ „Козлодуй“
Румен Гечев подчерта, че през годините БСП е била последователна да доказва, че проектът „Белене“ е икономически изгоден за България и трябва да бъде изпълнен.
В началото на януари депутатите одобриха проект на решение за възлагане на Министерския съвет за преговори с правителството на САЩ относно сключването на Междуправителствено споразумение за изграждане на нова ядрена мощност в АЕЦ „Козлодуй“ с технология AP1000.
Към момента в Китай работят четири реактора с технологията, разработена от американската компания „Уестигхаус“. Други два са в процес на изграждане.
В САЩ завършва изграждането на два реактора с технологията AP1000, които след многобройни забавяния заради финансови и строителни неуредици, ще бъдат пуснати в експлоатация през тази година. Единият вече е зареден с ядрено гориво и трябва да заработи през април. Вторият се очаква да бъде пуснат през четвъртото тримесечие.
Полша планира да изгради три ядрени реактора с технологията AP1000. А Украйна - девет, след като приключи войната с Русия.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!