Г отовност за законодателна инициатива срещу домашното насилие изразиха от парламентарните групи на "БСП за България" и ГЕРБ-СДС по повод Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените, който се отбелязва на 25 ноември.
Разследват системно насилие над млада жена
Вяра Емилова от "БСП за България" заяви в декларация от трибуната, че "БСП за България" внася в Народното събрание Закон за защита от домашното насилие. Основен проблем за пострадалите лица от домашно насилие се оказва липсата на достатъчно услуги, с които те да бъдат подкрепяни, посочи Емилова.
Тя отбеляза, че съществуващите в момента кризисни центрове са недостатъчен брой - едва 13, и невинаги в тях жертвите могат да намерят защита, тъй като капацитетът им е запълнен. У нас не се води всъщност официална статистика, но по данни на неправителствения сектор от 30 до 50 процента са се увеличили обажданията на телефонните линии за помощ на пострадали от домашно насилие по време на извънредното положение, посочи депутатът.
Млада жена пребита до смърт: Аз го обичам
По думите на Емилова през 2022 г. до септември убитите жени са 19, като за 2021 г. техният брой е 22. Пострадалите от домашно насилие от началото на 2022 г. до май са 1738, като сред тях преобладават жените, също така и децата са уязвими - 409. Ние от "БСП за България" нееднократно сме настоявали за предприемане на мерки за борба с домашното насилие, добави депутатът.
Екатерина Захариева от ГЕРБ-СДС заяви от трибуната, че се надява това Народно събрание, колкото и време да работи, да компенсира недостатъците в българското законодателство. Статистиката, за съжаление, е много лоша. Всяка година слушаме по новините за все повече и повече убити предимно жени и момичета от техните партньори или съпрузи, каза Захариева.
"Това, което според мен и според нашата група трябва да направим, е да довършим това, което е започнато и няколко правителства работиха, а именно - да предоставим на жертвите на домашно насилие най-съвременната защита в законодателството", заяви Екатерина Захариева.
Тя настоя, че трябва да се работи и за превенция на проблема в училища, детски градини, социални работници, служители на МВР, с неправителствени организации.
"Много се надявам и мога да изразя нашата позиция от името на нашата група, че ако Министерският съвет не внесе този закон, който се работеше по време на правителството "Борисов 3", ние ще направим това", допълни тя.
Откриха насилвано и жестоко измъчвано момиче в Добрич
Андрей Гюров от "Продължаваме Промяната" в процедура по начина на водене отбеляза, че дневният ред на хората извън залата е тотално различен. Факт е, че има 16 законопроекта, минали на първо четене, и не са стигнали до зала, за сметка на това вчера се разглеждаше Изборен кодекс, посочи депутатът.
Един друг закон, който, ако не беше свалено правителството "Петков" през лятото, сега щеше да бъде гласуван, и това е точно Законът за защита от домашно насилие, коментира той. Има достатъчно наболели проблеми и подготвени законодателни мерки, които трябва да се гледат тук, а не Изборен кодекс, смята депутатът.
Междувременно от Министерството на правосъдието съобщиха, че над 200 правни консултации на жени, пострадали от домашно насилие, са предоставили адвокати, вписани в Националния регистър за правна помощ в областите Стара Загора, Велико Търново и Варна през последните две години, отчитат от Националното бюро за правна помощ (НБПП) в Международния ден за елиминиране на насилието срещу жените.
За част от тях вече има издадени от съда ограничителни заповеди да не бъдат доближавани от насилника, други са настанени в кризисни центрове и с помощта на адвокатите водят дела за родителски права.
„Националното бюра за правна помощ организира срещи с местните институции в Стара Загора, Варна и Велико Търново през тази година, като резултатът бе създаване на пилотен координационен механизъм в защита на жертвите по полов признак. Така се синхронизира дейността на адвокатурата, МВР, съда, прокуратурата и социалните служби срещу домашното насилие“, информира председателят на НБПП Наталия Илиева.
Една от целите е всеки сигнал за домашно насилие, без значение къде е подаден, да бъде изпращан и на Бюрото за правна помощ, което да определи адвокат да отива на място и да консултира пострадалия.
Днес пред Съдебната палата в София ще се проведе протест срещу насилието над жени - „НИТО ЕДНА ПОВЕЧЕ: Жени, Живот, Свобода!“.
По повод днешния Международен ден за елиминиране на насилието срещу жените, от Сдружение „Алианс за защита от насилие, основано на пола“ предлагат датата 29 ноември да бъде обявена от правителството на България за Ден за възпоменание на жените и децата, убити при домашно насилие.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!