Е С обяви, че е готов да проучи искането на Унгария да й бъдат възстановени средствата, вложени в изграждането на защита по външната граница на общността срещу нелегални мигранти, но настоя Будапеща да възстанови приема на търсещи убежище чужденци.
Премиерът Виктор Орбан поиска Брюксел да осигури половината от 800-те млн. евро, които страната е похарчила за защита на южните граници на ЕС със Сърбия от незаконна миграция.
Източници от ЕС припомнят, че Комисията не дава средства за огради, но може да помогне с покриване на разходите за на устройства за наблюдение по външните граници.
В същото време, у нас, Бойко Борисов се срещна
с министъра на вътрешните работи на Унгария Шандор Пинтер. Двамата обсъдиха развитието на информационните системи и взаимосвързаността на базите данни във връзка с прилагането на споразумението за трансгранично изпълнение на санкции за пътни нарушения, което е инициатива на Унгария и в което страната ни участва, както и в контекста на превенцията, разкриването и разследването на престъпления, съобщиха от правителствената пресслужба.
Бързият и качествен информационен обмен е от ключово значение
в сферата на вътрешните работи и сигурността, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов по време на срещата си с министъра на вътрешните работи на Унгария Шандор Пинтер.
Вишеградската четворка отряза ЕС за имигрантите
Унгария праща бежанците в лагери, ООН протестира
Борисов отбеляза, че в рамките на предстоящото председателство на Съвета на ЕС, страната ни също има амбицията да работи за повишаване ефективността на информационния обмен. Това може да стане като се насърчава използването на всички възможности за подобряване на взаимодействието между правоприлагащите органи и службите за сигурност, както и обмена на информация с европейските агенции. Премиерът добави, че повишаването сигурността на гражданите на ЕС и овладяването на миграцията ще са двете основни направления в областта на вътрешните работи по време на българското председателство.
Граничната сигурност и борбата с тероризма бяха други акценти в разговора на Борисов
с унгарския вътрешен министър. Премиерът изтъкна, че през настоящата година миграционната ситуация в страната ни е стабилна и се запазва тенденцията за намаляване на натиска. По думите му, една от причините за тези резултати са системните усилия на българските власти за охрана и контрол на границата. Борисов добави, че България активно сътрудничи с другите държави-членки на ЕС и международните партньори в противодействието на международния тероризъм.
В отговор на вълната от бежанци и мигранти, пресекли границата със Сърбия през 2015, Будапеща издигна ограда от бодлива тел, охранявана от войници с кучета. Впоследствие оградата беше укрепена с втора успоредна преграда, а около 3000 полицаи от специалните сили издигнаха ограда и по южната унгарска граница с Хърватия.
През 2015 над 400 000 души преминаха през Унгария, но малцина могат да преминат след издигането на оградите. Така „балканският маршрут” , който води нагоре и на север от Гърция, беше закрит.
Изграждането на оградите предизвика остра критика от Брюксел, но други членки на ЕС също поставиха свои огради.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!