Д вама братя платили 1000 лева за наем и въпреки това останали на улицата.
Те дали сумата, след като мним брокер им показал фалшива обява за апартамент под наем. Притиснати от обстоятелствата, че нямат къде да живеят и, след като им представил уж собствениците на имота, братята се доверили. Оказва се обаче, че тази схема работи успешно все по-често, посочва NOVA.
Калоян и неговият брат близнак дали всичко, с което разполагат - заплатата от последния месец от веригата хранителни магазини, където двамата работят.
"Давам 400 лева наем, 400 депозит и 200 лева плащам на агента", споделя Калоян Горчев.
Целият съзнателен живот на двамата братя минава в домове за деца лишени от родителски грижи, а след това в защитени жилища от семеен тип. Допреди няколко години, когато вече трябва вече да заживеят на квартира. Последното си жилище напускат след смъртта на хазяина им и започват търсене наново. Миналия петък, чрез обява във "Фейсбук", се свързват с брокер.
"В 18 часа в "Люлин" - 8 част, на метростанцията, между булевардите, където минават колите, чакайте ни там. Ние ще дойдем със собствениците, казват се Давид и Ивелина. Семейство, те двамата са възрастни", разказва Калоян.
Апартаментът на място така и не разгледали. Жената, представяща се за брокер, и двойката, представяща се за собственици - обяснили, че не носят ключове. Определили втора среща - на същото място, на следващия ден. Но не открили никой.
"Явно още от първия момент тези лица са имали намерение да извършат измама. Много компании използват агресия. Карат ви да взимате бързи решения, а това не е стока, нито услуга, за която трябва да се действа бързо", заяви Добромир Ганев, председател на "Национално сдружение недвижими имоти".
"Ненормално е да ви искат пари на улицата, да не ви дават документ и да ви кажат, че първо трябва да дадете парите за наема, пък после да гледате имота. Това е абсурдно. И все по-често срещана измама", обяснява още Добромир Ганев. Само през последната година, случаите били десетки, а най-често жертви на измама ставали студенти и млади семейства.
Затова, от сдружението апелират да избираме според брокера, а не според обявата.
"Да си направите труда да разберете агенцията откога работи, член ли е на "Национално сдружение недвижими имоти", част ли е от доброволния публичен регистър, какви практики има, какви служители има. Но тук и държавата трябва да се намеси. Трябва да се регламентира единственият бранш от сектора "имоти" - посредническите услуги", посочва Ганев.
Междувременно, двамата братя обмислят да попадат жалба, но не знаят срещу кого. Нито пък как да докажат, че са били измамени.
Как хора от „Факултета” взеха апартаменти на починала жена
Нови разкрития от жертви на имотните измами в София
Мъж мами с къща под наем за Нова година
Нова телефонна измама: Целта-имоти на пенсионерите
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!