Б ългария не е в състояние на кибервойна, предприели сме необходимите превантивни мерки. Това каза в интервю за БГНЕС министърът на електронното управление Божидар Божанов във връзка с предприетите действия за филтриране или преустановяване на трафика от над 45 хил. интернет адреса.
"Това са адреси изцяло от Руската федерация, на които през последните месеци е отчитана някаква злонамерена дейност – това включва сканиране, опити за злонамерени атаки, фишинг и други подобни действия. Не от всички има директни атаки, но действията са достатъчно сериозни, за да ги квалифицираме като подходящи за филтриране", каза министърът.
Холандия е в информационна война с Русия
Божидар Божанов коментира опасностите за киберсигурността на България предвид нарастващия брой кибератаки. Министърът увери, че в момента България не е в състояние на кибервойна, макар да се наблюдава повишена активност.
"В момента фокусът на Русия е върху Украйна, всичките им ресурси за кибервойна са насочени натам, като разбира се, това може да се промени във всеки един момент, затова ние се подготвяме и ресурсите ни са насочени именно към това – да защитим всички държавни информационни системи в случай, че фокусът на Русия се промени в следващите дни и седмици", каза той.
Божидар Божанов отговори и на въпрос дали страната ни е подготвена за хакерска атака на държавните информационни системи.
"Министерство на електронното управление отговаря за администрацията, като целта ни е да пазим всички регистри и информационни системи в държавата. Успяваме да мобилизираме достатъчно капацитет. Към момента държавата е закупила доста инструменти за защита, за откриване на атаки и за тяхното неутрализиране. Във важните обекти – министерства, агенции, те вече съществуват, така че смятам, че степента ни на подготвеност е добра", посочи още министър Божанов.
ИТ гигантите отказаха да помагат за кибератаки
Той обърна внимание, че в ситуация на такава военна ескалация уязвимите точки могат да бъдат много, но по-важна е добрата подготовка и превенция. "Нещо, към което Министерството на електронното управление се стреми с всичките си действия от самото начало. Взимаме необходимите превантивни мерки. България е в сътрудничество и с големи международни компании, които предоставят информация за кибератаки, също така партнира с НАТО, като например, когато друга държава членка засече такива киберактивности от дадени адреси, България да получава тази информация за осъществяване на превантивни действия", допълни още министърът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!