Парламентът избра днес предложената от премиера Анна-Мария Борисова за министър на здравеопазването.
От общо 203 гласували, 148 депутати бяха "за", 53-има - "против", двама се въздържаха.
Кандидатурата бе подкрепена от депутатите от ГЕРБ, Синята коалиция и "Атака".
ДПС, "Коалиция за България" и независимите народни представители, избрани с листата на РЗС, не дадоха гласовете си за кандидата на министър-председателя.
Около два часа продължи дебатът в парламента по избора.
В отговор на критики от опозицията, че не е отговорила на повдигнатите към нея въпроси по време на обсъждането на кандидатурата й, тя заяви, че много добре е запозната с процедурата и не е била длъжна да отговаря.
"Не искам само да говорим, а да работим", посочи тя.
Има една приказка, която бих използвала – по делата им ще ги познаете, каза Борисова и призова: "Оставете ме да работя!".
Проф. Анна-Мария Борисова, която е лекар-ендокринолог, беше предложена за поста след оставката на министър Божидар Нанев, срещу когото бяха повдигнати обвинения за неизгодни сделки за ваксини.
По време на дискусията
депутатите и отляво, и отдясно бяха единодушни за необходимостта от реформи
в здравеопазването, но бяха на различни мнения по отношение на номинираната за здравен министър.
Считам, че квалификацията и професионалния опит са сериозна предпоставка за одобряване кандидатурата на Анна-Мария Борисова, каза премиерът Бойко Борисов.
От името на ГЕРБ Лъчезар Иванов, който е и председател на здравната комисия, призова всички да си подадат ръка, когато става въпрос за здравеопзаване, защото реформата не е на една отделна политическа сила.
Той подчерта, че е необходимо общо съгласие, а не само декларации и разделение, защото ситуацията е тежка.
Иванов упрекна колегите си, че искат предварително да натоварят новия здравен министър с огромните си очаквания, които са в резултат от несвършената работа на тройната коалиция.
Твърдата си подкрепа декларира и "Атака". Борисова е напълно запозната с необходимостта от реформата, целите й са познати, има ясно изградена стратегия за бъдещата си работа и екип, с който може да работи, подчерта от името на групата Цвета Георгиева.
Подкрепа, но не безусловна даде и Синята коалиция. Това е подкрепа в аванс, който Борисова трябва да върне на лекарите и пациентите, заяви Ваньо Шарков, като веднага уточни, че тази подкрепа ще бъде оттеглена, ако системата не бъде преструктурирана бързо, не се води прозрачна лекарствена политика или министърът прояви безсилие.
Страната ни има нужда от реформи, защото системите не функционират добре, защото не може да се издържа нереформираната публична сфера, добави съпредседателят на Синята коалиция Иван Костов.
По думите му, не БСП и ДПС в момента са тези, които ще кажат какъв да е смисълът на реформите.
Хасан Адемов от ДПС заяви, че има разминаване между очакванията на ДПС и заявените управленски приоритети в номинацията на Борисова.
Професионалист, мениджър, но и човек с политически опит - такъв, според движението, трябва да бъде профилът на здравния министър. Не е достатъчно да имаш тежък характер, да бъдеш некомуникативен, процесът на реформиране на тази система изисква търсене на консенсус за непопулярните мерки, които очевидно трябва да бъдат взети, подчерта Хасан Адемов.
Знаем, че нямате нужда от нашата подкрепа и не държите толкова на нея, но дори и нашият негативен опит може да ви бъде от полза, обърна се Адемов към колегите си от мнозинството.
Евгений Желев, депутат от левицата и бивш министър на здравеопазването, не се съгласи, че тежката ситуация в здравеопазването се дължи на лошото наследство, а на "непреценения поход", според него, който сегашните управляващи са предприели срещу системата.
За съжаление загубихме девет месеца в силови методи, защото преди да се подходи към такава тежка промяна в здравната система, тя трябва да се планира и да се обезпечи финансово,посочи Желев и добави, че е необходим консенсус.
Лидерът на БСП Сергей Станишев добави, че левицата не може да даде вота си за Борисова, защото не споделят политиката за реформиране на сектора.
Той настоя Анна-Мария Борисова да обясни дали ще бъдат закривани болници, какво е отношението й по предложението на БСП за отблокиране на 450 млн. от резерва на НЗОК и за съставяне на списък от защитени болници.
Проф. д-р Анна-Мария Борисова завършва медицина в Медицинска академия - гр. София, през 1974 г., пише в официалната й биография, разпространена от пресцентъра на Министерския съвет.
Започва работа като интернист в Окръжна болница - Ловеч.
През 1980 г. придобива специалност по вътрешни болести.
През 1982 г. придобива специалност по ендокринология.
През 1987 г. става доктор по медицина, а темата на научния й труд е: "Инсулинова чувствителност и бета-клетъчна функция при различни форми на диабет".
От 2005 г. е доктор на медицинските науки с тема "Влияние на различните антиостеопорозни средства върху постменопаузалните метаболитни промени у жената".
От 2006 г. е професор, началник на Клиниката по тиреоидни и метаболитни костни заболявания, Клиничен център по ендокринология, Медицински университет, София.
Има участия в над 10 клинични проучвания (в седем от тях като главен изследовател). Председател е на Българското дружество по ендокринология и на Българската лига за профилактика на остеопорозата.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!