"Дори не сме обмисляли подобен вариант", заяви премиерът Бойко Борисов за искането на ВМРО-БНД да бъдат предприети мерки от страна на българската прокуратура за закриване на Българския хелзинкски комитет.
"Аз никога не коментирам работата на други партии и техните решения. В нашето коалиционно споразумение има текстове, които спазваме. Така че какво са решили ВМРО си е право на тази партия. Ако ме питате за моето лично мнение, аз винаги съм бил за свободата и на словото, и за свободата на изразяване на различни позиции. С Хелзинкския комитет, в случаите, когато се е налагало, сме работили добре и не виждам абсолютно никаква логика мен да ме питате за това дали съм за или не", каза Борисов в отговор на въпроса каква е оценката му за искането на ВМРО-БНД пред предаването "Свободна зона" по ТВ Европа.
"Неправителственият сектор е изключително важен като коректив на всяко едно управление, защото думата власт не я харесвам. И винаги, когато са ни подавали сигнали, които сме могли да ги обработим, ние сме се съобразявали с тях. Така че от ГЕРБ нямаме такива предложения. Човешките права, свободата на словото, мисля че са били символ, който партия ГЕРБ винаги е изповядвала и затова, пак повтарям, ние не сме дори обмисляли подобен вариант", заяви още премиерът.
Делото на Полфрийман е насрочено за 7 октомври
Полфрийман обжалва заповедта да напусне страната
ВМРО поиска от главния прокурор Сотир Цацаров да прекрати дейността на Българския хелзинкски комитет. Като основен мотив те посочват - намеса в съдебната система на България и в частност, намеса в случая Джок Полфрийман.
В сигнала си от ВМРО посочват, че Българският хелзинкски комитет оказвал натиск върху българските магистрати и извършвал противозаконна и антибългарска дейност. „След като има доказателства в прокуратурата, че Хелзинкският комитет се е намесвал в дейността на съда, насочвайки го в една и друга посока, в такъв случай трябва прокуратурата да осъществи своя надзор върху неправителствения сектор и съответно да поиска от съда да прекрати съществуването на Хелзинкския комитет”, заяви Александър Сиди от ВМРО.
Сред мотивите за това искане е изразената положителна характеристика на председателя на Българския хелзинкски комитет Красимир Кънев за поправянето на Полфрийман, която съдебният състав, представляван от Калин Калпакчиев взе под внимание и така австралиецът излезе от затвора. „Ако това им е проблемът, трябва да поискат да забранят мен, а не моята организация”, каза Красимир Кънев.
От ВМРО посочват още, че не одобряват организирането на семинари с участието на съдии и прокурори, които след това решават съдбите на доказани престъпници като Полфрийман.
„Честно казано, не си спомням напоследък да сме организирали семинари със съдии и прокурори. В миналото може би сме го правили и в това няма нищо неестествено и нищо противозаконно”, посочи още Кънев.
Съдия Калпакчиев е награждаван от Българския хелзинкски комитет, а Весислава Иванова е включена в авторския колектив на годишния доклад на организацията. В момента Полфрийман е настанен в Центъра за бежанци в Бусманци. След като главният прокурор поиска преразглеждане на делото за освобождаването му, Върховният касационен съд го насрочи за 23 октомври.
От БХК твърдят, че Ангел Джамбазки и Александър Сиди използват организацията, за да си осигурят достъп до мащабно и безплатно медийно отразяване в дните на предизборна надпревара. От там казват, че са предложили да се закрият още през 2017 г. по повод 25-ата годишнина от основаването на организацията. Защото само когато правата на човека не се нарушават, тогава няма да има нужда от защитници на човешките права като БХК, се казва в позицията им.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!