„България се подготвя за членство в еврозоната и очаква положително решение. Ключов приоритет за страната ни продължава да е и пълноправното членство в Шенгенското пространство“, заяви в четвъртък премиерът Бойко Борисов по време на работната сесия на Неформалното заседание на държавните и правителствените ръководители на страните членки на ЕС в румънския град Сибиу.
Борисов призова всички в общността да продължат да работят за повишаването на еврооптимизма, на положителните примери и на добавената стойност от ЕС.
„Европейският съюз се доказа като уникален инструмент за социално и икономическо сближаване. Затова трябва да продължим с политиките, допринасящи максимално за растеж и заетост, за да няма Европа на много скорости“, каза Борисов.
Във фокуса на работната сесия бяха поставени споразумението по новата Многогодишна финансова рамка на ЕС за периода 2021-2027 г. и продължаването на работата по темите, залегнали в Стратегическия дневен ред от 2014 т.
„За да можем да постигнем нашите амбиции през следващия институционален цикъл е необходим адекватен и ефективен бюджет“, отбеляза министър-председателят Бойко Борисов. Той подчерта, че от особено значение е да се запази ролята на бюджета на ЕС като инструмент за инвестиции и в него да се съхранят традиционните политики като Кохезионната и Общата селскостопанска политика, които са доказали своята добавена стойност за ЕС.
„Тези политики продължават да имат ключова роля за преодоляване на различията между регионите, за укрепване на конкурентоспособността на Европа, както и за справяне с негативните екологични, демографски и социални предизвикателства“, добави премиерът Борисов на работната сесия в Сибиу.
Българският министър-председател посочи, че от стратегическо значение за бъдещето на ЕС е завършването и пълноценното функциониране на единния пазар. „За България основен акцент следва да бъде индустриалната политика, съобразена, както с националните специфики, така и с предизвикателствата на дигиталната икономика и целите, свързани с опазването на околната среда и климатичните промени“.
Акценти в изказването си министър-председателят постави и върху изграждането на цифровия пазар, развитието на иновациите и високите технологии, които са от голямо значение за конкурентоспособността на ЕС. Премиерът Бойко Борисов се спря също на важността от изграждането на напълно интегриран енергиен съюз с оглед на гарантирането на достъпна, сигурна и устойчива енергия.
„За България ключов приоритет за възвръщането на доверието в банковия сектор и цялостната икономическа стабилност в Европа е задълбочаването на Икономическия и паричен съюз“, каза премиерът Бойко Борисов.
След срещата той посочи пред журналисти, че Европа се нуждае от общи отбранителни способности и армия. Също така обърна внимание на това, че в ЕС трябва да се направи повече за Балканите, особено по отношение на намаляване на разликата в доходите със западноевропейските държави.
Борисов коментира и днешното изказване на президента Румен Радев.
„Аз нямам спор с президента. Вместо да каже на неговите хора да се върнат на работа. Давам пълен отчет за всеки един от дните си, откакто е кампанията. Ако е против да се купят нови автобуси за децата или е против да се дадат пари за болницата в Ямбол, да излезе и да каже. Ако е против, че сме дали пари за някого, да излезе и да каже. Самото му изказване пак взе страна, защо трябва да му напомням и къде ходи на пленум като президент. Случайно са се озовали неговите хора в листата на БСП. Прави ни вече на кьорави. Аз проявявам джентълменство, ето и за военното училище. Казах, че ние заедно сме се постарали, днес той пак казва, че бил еднаквоотдалечен“, така премиерът коментира думите на президента Радев, че е равноотдалечен от всички партии. „Той с държавни пари прави кампания. Трябва ЦИК да му забрани. Всяко негово изказване е срещу управлението и в полза на опозицията“, добави Борисов.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!