З елената сделка за България е голям проблем. Всички знаят, че 60% от електроенергията ни идва от въглищата и колко милиарда трябва да дадем за това. Но надали Европа ще се откаже от нея и надали ЕП ще спре да иска това да стане по-скоро.Трябва следващите 10 години да се работи много активно. До 10-15 години трябва да се намерят механизми да се заменят въглищата или технология, която да не замърсява околната среда.
Това заяви пред журналисти в Брюксел премиерът Бойко Борисов.
По думите му по време на разговорите крайъгълните камъни са били финансовата рамка, зелената сделка и бюджетът. А тази година страната ни ще получи с 60 милиарда.
Лидерите на ЕС се споразумяха за „Зелената сделка”
"Българските лекари, програмисти са добре дошли в Европейския съюз, а държавата е инвестирала много, за да ги обучава. Тези, които сме били в социализъм, рязко се отличаваме от тези, които са с евро. Опитаха се да говорят, че еврото е лошо. Чакалнята гарантира банковата система. Не виждам държава с евро да е по-зле от България", коментира министър-председателят.
Премиертът заяви още, че писмото на Иван Гешев до европейските институции във връзка с проблемите около екстрадицията на Цветан Василев. "Ние не се месим в дейността на съдебната независима власт. България беше само хвалена за борбата с корупцията", категоричен бе Борисов.
Премиерът Борисов е в Брюксел, където проведе среща с председателя на Европейския съвет Шарл Мишел.
"България е конструктивен партньор при преговорите по дългосрочния бюджет на ЕС и споделяме Вашето разбиране, че със здрав разум и решителност можем да постигнем споразумение, което да бъде в интерес на всички европейски граждани", заяви министър-председателят по време на срещата.
Борисов и Мишел разговаряха в Брюксел в рамките на консултациите, които председателят на Европейския съвет провежда с европейските лидери преди предстоящия извънреден Европейски съвет на 20-21 февруари, съобщиха от правителствената пресслужба.
Основна тема на срещата на премиера Бойко Борисов и председателя на Европейския съвет Шарл Мишел бе новата Многогодишна финансова рамка за периода 2021 – 2027 година.
"Средствата от ЕС са моторът, който ни помага да се движим по-бързо напред", отбеляза българският министър-председател. Премиерът Борисов подчерта, че Кохезионната и Общата селскостопанска политика вече имат доказана добавена стойност, а техните резултати са видими и осезаеми за европейските граждани.
Министър-председателят акцентира върху ползите от преодоляването на неравенствата между различните региони и изостаналостта. Борисов беше категоричен, че е ключово да не бъде допуснато нито един регион да се откъсне от общия темп на развитие на ЕС.
По отношение на усилията за постигане на климатична неутралност, премиерът Бойко Борисов отбеляза, че не би следвало пакетът за справедлив преход да се обвързва по никакъв начин с кохезионния пакет, тъй като целите на двата инструмента съществено се различават по своята същност. Според министър-председателя е важно да не се допуска разделение между нови и стари приоритети за ЕС.
"Еднакво ценим традиционните политики, науката и иновациите, сигурността, борбата с климатичните промени", заяви премиерът Борисов. По думите му бюджетът на ЕС трябва да утвърди постигнатото до момента и същевременно да отговори на новите предизвикателства пред ЕС.
По време на разговора с председателя на Европейския съвет, премиерът Бойко Борисов приветства активната подкрепа и ангажираност на европейските институции с региона на Западните Балкани. Премиерът подчерта, че разширяването е двустранен процес, така че и двете страни в него трябва да изпълнят своите обещания.
"Това е в интерес на мира, стабилността и просперитета на Европа", категоричен беше българският министър-председател Бойко Борисов.
"Много се радвам на снега. Като кмет гледах да не падне и снежинка. Не исках да пада сняг, а такава радост, да натрупа един метър. Затворили Шипка, а то радост. Такава радост не е била никога".
Така премиерът коментира зимната обстановка в страната.
"Сушата е страшна работа. Господ ни чу. И за житото добре, и за посевите. Всички язовири бяха празни. По Делиормана от лятото не е падал дъжд. И не само там. Народът е казал "Голям сняг, голям комат" Не аз - народът , каза премиерът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!