С безпрецедентно забавяне от 105 минути започна снощи срещата на върха на Европейския съюз в Брюксел.
Закъснението е резултат от различията на европейските лидери по бюджета за 2014-2020 г., които откриват пътя за продължителна и напрегната среща.
Председателят на Европейския съвет Херман ван Ромпой представи компромисен проектобюджет, предвиждащ съкращаване на размера на новия бюджет със 75 млрд. евро (до 973 млрд. евро). Редица страни обаче са на мнение, че тези съкращения са недостатъчни, докато според други те са прекалени и бюджетът трябва да се увеличи.
Индикатор за сложната ситуация е фактът, че при откриването на срещата на върха традиционният тандем на ЕС - Франция и Германия -
не бе в състояние да изработи обща позиция за бюджета
Около 1 ч. българско време, само след час заседание, лидерите на ЕС прекъснаха срещата си, за да обмислят преработените предложения за бюджета на ЕС, представени от Ван Ромпой, предаде ДПА, позовавайки се на дипломати в Брюксел.
Според представител, цитиран от ДПА, европейските лидери ще се съберат отново около 12 ч. (14 ч. българско време) днес.
Председателят на ЕС Херман ван Ромпой предупреди, че
ще са нужни "болезнени" решения за новия бюджет на ЕС
за 2014-2020 г., предаде ДПА. "Да свършиш повече с по-малко пари изисква политически избор. Това е болезнено дори когато съкращенията са равномерно разпределени," заяви Ромпой пред лидерите на ЕС.
Така че трябва да проявим чувствителност и реализъм, но не бива да забравяме, че този бюджет е бюджет за остатъка от десетилетието, добави той.
По думите на Ромпой европейските лидери трябва да имат предвид интереса на Европа едновременно с националния интерес. Постигането на споразумение е "наложително" и в "обсега на възможностите ни", посочи още той.
Ромпой предлага в най-новия си проектобюджет увеличаване на средствата за земеделските производители и бедните райони, като същевременно се запазват нивата на разходите от предишното му предложение.
Разходите за изследвания, енергетика и транспорт ще намалеят с 13,2 млрд. евро, докато към регионалната помощ ще бъдат добавени 10,6 млрд. евро, а към земеделието - 7,7 млрд. евро, предвиждат плановете на Ромпой.
Председателят на Европейския парламент Мартин Шулц заяви на пресконференция тази нощ, че засега
"трудно може да бъде проправен мост над интересите на различните държави"
Той не изключи възможността настоящите преговори да претърпят провал. Някои държави искат бюджет на всяка цена, а други настояват за качеството на бюджета, уточни Шулц.
Колкото повече решението за размера и обхвата на бюджета се отдалечава от предложението на ЕК, толкова по-вероятно е парламентът да не го подкрепи, добави той.
Съмнения около възможността да бъде постигнато споразумение за бюджета тази седмица изказа и германският канцлер, цитирана от Ройтерс и ИТАР-ТАСС.
Смятам, че позициите са доста отдалечени в определени отношения, каза пред журналисти тя след приключването на първия ден от срещата.
Смятам, че ще се придвижим малко напред утре, но
имам своите съмнения дали ще постигнем резултат,
добави канцлерът на Германия.
Френският президент Франсоа Оланд заяви, че не е останал доволен от новото предложение за бюджета и предупреди, че ще продължи да настоява за повече пари за субсидиите за земеделие и регионална помощ.
"Все още не съм удовлетворен от това, което се планира... За нас това съкращаване все още е твърде голямо," каза пред репортери той след прекъсването на преговорите за бюджета.
Това, което искам, е Европа, която се движи напред, добави Оланд, цитиран от ДПА.
Българският премиер Бойко Борисов изрази надежда
страната ни да получи повече пари от следващия бюджет на ЕС
Пред български журналисти в Брюксел той съобщи, че преговорите по бюджета на ЕС за 2014-2020 г., започнали вчера сутринта, ще продължат днес от следобед.
"Денят вчера бе за консултации, а сега, в 1:30 ч. българско време, се събираме с нашите експерти, пресмятаме и гледаме, за да може, когато искаме увеличение за нещо, да можем да кажем откъде да бъдат взети тези пари, уточни премиерът.
Ще мислим и ще работим цяла нощ, има нови предложения, всички знаят, че е много трудно, посочи той по повод прекратените малко след полунощ преговори между държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС.
Конфликтите между отделните държави са огромни, желанията за пари също са огромни", коментира той.
По неговите думи едните страни искат големи съкращения на бюджета, а другите - големи плащания.
Министър-председателят съобщи, че освен с председателите на Европейския съвет Херман ван Ромпой и на Европейската комисия Жозе Барозу, тази нощ на два пъти е разговарял с канцлера на Германия Ангела Меркел.
"Казали сме нашите претенции за земеделието и за политиката на сближаване. Надявам се, че България ще получи повече пари, но предстоят нови срещи с канцлера и с председателя Ромпой, за да постигнем максимума, който България заслужава", добави Борисов.
Всички отчетоха, че ние сме от най-добрите финансово дисциплинирани държави,
че парите, които получаваме от европейските фондове, отиват единствено в европейски програми, свързани с присъединяването на цяла Европа - петте основни транспортни коридора, железопътните линии и екологията, програмите за конкурентоспособността и земеделието.
Мисля, че ще постигнем повече пари за България, добави премиерът.
За съжаление брутният вътрешен продукт на България през последните 20 години е бил нисък, а това е основата, върху която се определят всички формули и парите, които се получават, отбеляза той.
Като се сметне и това, че при предишното правителство бяха спрени всички фондове от ЕС и едва сега България започна да усвоява така, както останалите държави, това са лоши стартови позиции за нашата страна, посочи премиерът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!