П ремиерът Бойко Борисов инспектира строителството на интерконектора между България и Гърция, където представители на изпълнителя на обекта го информираха за напредъка на строителството.
"Можем да спорим много за забавянето, но тази година искам да стане газопроводът", заяви премиерът, като изтъкна геостратегическото значението на проекта, предаде БТА.
"Това е сто процента диверсификация, ще печелят и гърците, и българите, и целият регион", заяви премиерът и подчерта, че това е и европейски приоритетен проект. Инспекцията на премиера беше излъчена във Фейсбук.
Премиерът беше придружен по време на проверката от председателя на Народното събрание Цвета Караянчева и министрите на енергетиката и на икономиката Теменужка Петкова и Лъчезар Борисов.
"Като чуят газопровода с Гърция и си мислят, че е плаж, а то минаваме само през планини, под язовир „Студен кладенец“, под река Марица, под инфраструктурата, за да не затваряме пътищата, защото това са нашите пътища. Вече имаме много точен график, защото трябваше април месец да е готов. Но пандемията и знаете, че най-вече нашите приятели в Гърция са в пълен локдаун. Там няма излизане от вкъщи, камо ли за строителство. Ние строихме през това време, но сега искам максимално да увеличим интензитета. Ще питам и ЕК, ЕИБ да ускорим плащанията. Искам всичко да е ясно и прозрачно, защо го правим. Тази година трябва да стане газопроводът", посочи министър-председателят.
Министърът на енергетиката Теменужка Петкова докладва на премиера Борисов за напредъка на проекта. Договорът за доставка и производство на линейни тръби е изпълнен. До момента са произведени и доставени 187 км. тръби, както на българска, така и на гръцка територия.
Над 170 км са разчистени от общо 182 км и трасето е подготвено за последващи дейности. Над 128 км от доставените тръби са разнесени по трасето и повече от 101 км от разнесените тръби са заварени.
Продължават автоматичните и ръчни заварки, изкопаването на траншеята, полагането на тръби в готовите участъци и обратното засипване.
Началото на изграждането на междусистемната газова връзка Гърция-България беше даден на 22 май 2019 г. лично от премиерите на двете страни, се напомня в прессъобщението.
Газопроводът ще се свърже с гръцката национална газопреносна система и Трансадриатическия газопровод TAP в района на гр. Комотини (Гърция) и с българската национална газопреносна система в района на гр. Стара Загора.
Техническият капацитет е от 3 до 5 млрд. куб. м. годишно. Общата стойност на проекта е 220 млн. евро.
"Почти изцяло е готов новият мост над река Върбица, който води до село Птичар (община Момчилград). Осигурихме близо 2 милиона лева за строежа. Мостът е най-пряката връзка до населеното място и ще спестява десетки километри пътуване на местните", посочи във Фейсбук премиерът.
"Още 1 950 000 лева отпуснахме и за изграждане на нов мост за село Еровете (община Кирково). Съоръжението е единствената пътна връзка за жителите на селото с останалите населени места в общината и е в много лошо състояние", отбеляза министър-председателят.
"Продължаваме да подобряваме инфраструктурата навсякъде в страната", заяви във Фейсбук премиерът Бойко Борисов.
"С ускоряването на темпа на ваксинацията ще се намалят последиците от пандемията и предприятията ще започнат на функционират в нормалния си ритъм".
Каза още премиерът Бойко Борисов по време на посещение си в завод за хидравлика в Кърджали, съобщиха от правителствената информационна служба.
"С 5 милиона лева сме подкрепили този завод, произвеждащ хидравлика. Затова нито един работник не е освободен, даже веднага могат да назначат още 150 души. Ето това сме направили с антикризисните мерки, за които са дадени вече няколко милиарда. Те влязоха в подобни компании, запазвайки работните места, а и конкурентоспособността", заяви министър-председателят.
Фирмата се е възползвала от подкрепата на правителството чрез мярката 60/40 в периода април 2020-декември 2020 г. и така са запазени близо 200 работни места. Тъй като компанията е възстановила оборотите си, вече не използва антикризисната помощ.
Заводът в Кърджали произвежда цилиндри за всички големи компании в света за селскостопанската и пътностроителната техника.
"Драго ми е, че има такива млади хора на такива високи длъжности, които си изкарват заплатите, работят, а и на хората дават заплати", каза премиерът Борисов пред ръководството на завода.
Председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, която е народен представител от Кърджали, посочи, че в областта по мярката 60/40 има ползвани над 13 милиона лева и са запазени повече от 6000 работни места.
В хода на посещението си в завода в Кърджали министър-председателят разгледа технологичния процес по изработката на продукцията, която заради високото си качество и иновации намира пазар в целия свят.
Борисов инспектира "Расово", част от "Балкански поток"
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!