Щ е бъде историческа грешка днес да не допуснем Северна Македония и Албания до старта на преговорите за присъединяване към ЕС, заяви премиерът Бойко Борисов преди началото на днешното заседание на Европейския съвет в Брюксел. Очаква се лидерите на ЕС да обсъдят този въпрос на срещата си днес.
Имаме много ясно становище по въпроса - много е важно за Балканите, региона и съседските ни отношения, и на Северна Македония, и на Албания да им бъде дадена перспектива за ЕС, посочи той.
Борисов подчерта, че България не би си позволила да създаде препятствие пред началото на преговорите, защото и след това може да се търсят решения на спорните въпроси и допълни, че ако сега възможността бъде пропусната, в следващите 15 години тя няма да се повтори.
Връщането на еврокомисари (от Европейския парламент - бел. кор.) изнерви много ситуацията и забелязвам, че различните политически семейства си връщат едно на друго. Това е моят прочит, добави Борисов по повод липсата на единодушие за определяне на дата за начало на преговорите със Скопие и Тирана. Европейският съвет на министрите не успя да постигне споразумение за започване на преговори за членство с Албания и Северна Македония, като предложението бе блокирано от Холандия, Дания и Франция, чието предложение за еврокомисар бе отхвърлено.
Македония - раздор между Меркел и Макрон
Франция, Холандия и Дания блокираха Македония за ЕС
Премиерт каза още, че "с всичките им големи кусури", Северна Македония и Албания "заслужават да им се даде перспектива". Ще е груба грешка да не се допуснат и после няма защо да се сърдим, че имало джихадисти, различно влияние - на Турция, Русия, Китай или някой друг. След като ние не искаме, животът никога не търпи вакуум, все някой ще се поинтересува от тях и това не е добре за България, каза Борисов.
Ето условията на България към Македония за ЕС
Попитан от медиите за Брекзит, премиерът Борисов отбеляза, че се възхищава на Мишел Барние и изрази благодарност за свършената от него огромна работа. Още по темата според министър-председателя няма как да се коментира, преди тя да е минала през британския парламент.
На журналистически въпрос относно събитията в Североизточна Сирия премиерът Борисов заяви: „Ние сме подкрепяли Турция винаги, когато е имала проблеми с миграцията, с лагерите и затова сме давали пари. Но докато води война, военни действия аз не мога да подкрепя. Никаква солидарност не мога да имам за война. Към никого. Каквато и да е цената на това – пак го повтарям. За всичко друго сме ги подкрепяли, защото сме партньори и в НАТО, комшии сме и те ни пазят от мигрантската вълна. За войната не могат да очакват подкрепа“.
Председателят на Европейския съвет Доналд Туск е убеден, че ако страните от ЕС не постигнат съгласие да започнат преговори със Северна Македония и Албания, това ще бъде "сериозна грешка", каза днес високопоставен представител на ЕС за Ройтерс.
За започване на присъединителни преговори със Северна Македония и с Албания се застъпи и президентът на Партията на европейските социалисти (ПЕС) Сергей Станишев. Той е изпратил писмо до Доналд Туск, с което подчертава ролята на премиерите Зоран Заев и Еди Рама и на прогресивните правителства на Северна Македония и Албания за напредъка на двете страни по трудния път на реформите. По-конкретно Станишев дава за пример Преспанското споразумение между Северна Македония и Гърция, което определя като "демонстрация на решимостта на политическото ръководство на тези страни да обърнат страницата на конфронтацията в региона и да пренесат страните си в нова ера на европейско сътрудничество, солидарност и искрено приятелство".
В заключение Станишев предупреждава, че ако на двете страни не бъде дадена дата за започване на преговори, това може да "подкопае доверието в ЕС, но също така да постави в риск политиката на разширяване и да разклати европейския интеграционен процес на страните от Западните Балкани в бъдеще".
Вицепремиерът и лидер на ВМРО, който по-рано този месец бе остър към Македония, сега заяви, че България е готова на компромиси, ако "Скопие спре с глупостите".
"Кърваво" писмо от Македония до ЕС заради България
Ние сме готови на компромис, ако в Скопие спрат да фалшифицират историята, спрат с антибългарската политика и спрат да тормозят хората, които се наричат българи в Македония. Позицията на Франция, която отказа да бъде определена дата за преговори за членство на Северна Македония в ЕС, показа колко съм бил прав, като предлагах твърда и категорична позиция, подчерта Каракачанов.
Не може са има договор за добросъседство, приятелство и сътрудничество, а само преди няколко дни в Северна Македония са празнували национален празник "Въстанието против българския фашистки окупатор", каза вицепремиерът. Според него това говори, че нищо не са научили и ще трябва да почакат, да почетат и да размислят. Имаме време, ние не бързаме, те бързат, подчерта Красимир Каракачанов.
Преди два дни се проведе поредното заседание на съвместната комисия по историческите и образователните въпроси между България и Северна Македония. Комисията още не си е тръгнала, а от мои източници знам, че резултатите са нулеви, добави военният министър.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!