Н а Балканите сме се разбрали да няма велики, а всички да сме равни. Тук на този регион трябва да има мир и просперитет. Това заяви министър-председателят Бойко Борисов, който бе домакин на четиристранна среща с премиерите на Гърция Алексис Ципрас, на Румъния Михай Тудосе и президента на Сърбия Александър Вучич, която се проведе в двореца Евксиноград.
Преди това край Варна бе съвместното правителствено заседание на България и Румъния.
Българският премиер подчерта важността на предстоящото ни председателство
на Съвета на Европейския съюз, което започва на 1 януари 2018 г. „Нашата позиция е да помогнем на ЕС да не мисли за нашия регион, да не създаваме проблеми. От загубите, които сме преживели сме се разбрали да търсим примирие. Така даваме сигнали, че в този регион има отговорни, искащи мир политици, оставящи назад, това което пречи и градящи просперитет“, каза той.
Борисов смята, че естественото място на Сърбия и в ЕС.
Според него между нас не може да стои страна, която не е част от Евросъюза.
„Затова всички ние работим по процеса по присъединяване на Сърбия в ЕС и това той да бъде ускорен. Това ще е в полза на сигурността на Балканите и на света“, категоричен е Борисов.
Сръбският президент Александър Вучич се съгласи с Борисов, че мирът и стабилността на региона са много важни. Той подчерта и значението на газовата връзка с България, която определи като изключително важна за Сърбия.
Вучич коментира и състоялия се в неделя референдум за независимост на Каталуния от Испания,
като използва случая да разкритикува ЕС за двойните стандарти, които прилага спрямо испанската провинция и Косово. „Сърбите се питат защо трябва да са жертва на тези двойни стандарти“, добави сръбският президент.
От своя страна румънският премиер Михай Тудосе, който по-рано днес имаше отделна среща с Борисов, с когото откриха ново КПП, заяви, че „разширихме сътрудничеството на България и Румъния със Сърбия и Гърция“.
„Ние не сме съседи на Гърция, но сме партньори с тях и ги чувстваме близки. Всички ние сме част от Балканите, имаме един и същ икономически и стратегически интерес. Имаме интерес Сърбия да се присъедини към ЕС“, каза Тудосе.
Той също подчерта важността на газовите връзки между Сърбия и България и между България и Румъния. „Всички заедно трябва да действаме като един в отношенията с други страни и да избегнем зависимостта от един доставчик на енергийни ресурси“, предупреди Тудосе. Според него не трябва да се губи време, а трябва да осъществим общите транспортни и енергийни проекти, които не са насочени срещу други страни.
Четирите държави можем да играем съществена роля за развитието на региона,
заяви от своя страна министър-председателят на Гърция Алексис Ципрас. Той приветства българската инициатива да се проведе среща на върха за Западните Балкани в рамките на предстоящото ни председателство на Съвета на ЕС. Ципрас акцентира върху сътрудничеството на четирите държави в енергетиката, транспорта и управлението на кризи в сферата на сигурността. Ако мащабните проекти, за които говорим, се реализират, това ще промени хоризонта и ще даде друг размах на нашия регион, добави гръцкият премиер.
В края на съвместната пресконференция Бойко Борисов подчерта, че срещата във Варна не е началото на нова Вишеградска четворка. Домакин на следващата среща ще бъде Белград.
На провелото се по-рано съвместно заседание на правителствата на България и Румъния
Борисов заяви, че е възложено на министрите на транспорта и енергетиката да кажат кое бъде правено - изграждането на инфраструктура, мостове или хидроенергийни съоръжения.
Защо се спряхме и настояваме за 3 големи проекта – първият на Русе – с дни километрични опашки, пречат на бизнеса и туризма. 45 км по права линия до Букурещ, ние проектираме в момента Русе-Велико Търново и от там да стъпим на Хемус. Никопол-Турну Мъгуреле също е изключителен приоритет за двете държави и възлагаме да се направи проучване колко би струвало за мост и жп линия и скоростен път. Румънският премиер предлага от Констанца, Варна до Бургас около 200 км магистрала. Защо съм оптимист, че тоз път би могъл да стане, защото и тол системата, която ще изградим и концесионирането на такива съоръжения ще дадат възможност да привлечем инвестиции и в рамките на 20-30 години тези мостове да се изплащат на базата на тол таксите, подчерта Борисов.
Имаме редкия шанс, че след нас поемат председателството на ЕС Австрия и после Румъния,
може темата за Дунавската стратегия и Черноморската да придобият много реални измерения, както по време на председателството на Австрия, така и на Румъния. Те ще подкрепят и това, което правим ние на Балканите с нашите колеги. Това, което България и Румъния правят и искат да направят, е в полза на всички – и коридор номер 8 и Букурещ –София и към Турну Мъгуреле, това, всичко е в полза на нашите народи, каза още Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!