Е дно нещо имаме като цел и това е еврозоната. До 1 януари ще търпим всичко, което изисква тази цел. Това каза пред журналисти в парламента лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов.
Той коментира обрата в решението за прилагането на швейцарското правило за индексирането на пенсиите през тази година в пълния му обем.
Борисов посочи, че единият от партньорите в управлението- " БСП-Обединена левица", има нов председател в лицето на Атанас Зафиров, който държи на всяка цена това швейцарско правило да се случи. "Приехме, че трябва да го зачетем като искане", добави Борисов.
"След 1 януари парламентарната група на ГЕРБ-СДС няма да прави повече компромиси", добави лидерът на ГЕРБ. "До 1 януари догодина ще търпим всичко, което изисква тази стратегическа цел да бъде изпълнена", отбеляза Борисов.
"Дългът от 17 млрд. лв. ще стане 18 млрд. лв., дупката в бюджета я знаят всички, всички вече знаят как "Продължаваме промяната" топят България непрекъснато, не стига че четири години ни доведоха до този финансов колапс, ами и сега работят срещу България, еврозоната и конвергентния доклад", посочи Борисов.
Той коментира вчерашното изказване на Асен Василев и подарения калкулатор, като увери Асен Василев, че нищо не са скрили от Брюксел. "Нито аз от Урсула фон дер Лайен, нито Теменужка Петкова на срещата с еврогрупата. Стратегическата цел за България е еврозоната, ние ще я следваме", добави Борисов.
По повод вчерашната ситуация с пенсиите той обясни, че когато финансовият министър е задължен от тройката, която управлява, да приеме швейцарското правило, не може да го държи отговорен защо и откъде ще намери парите – дали ще реже от проекти, или ще взима още дълг.
"Виждате как си играе г-н Василев с акцизите, като е залагал по-ниска събираемост, за да си изпълнява планът. Има и резерви в тол системата, има огромни възможности да съберат повече приходи, с акцизите, данъчните", коментира Борисов въпроса откъде ще дойдат парите. Той посочи, че очаква финансовият министър Теменужка Петкова да направи ревизия на хората, с които може да работи, като изтъкна, че не трябва да се забравя чии назначения са те.
В отговор на на журналистически коментар, че Теменужка Петкова е негов финансов министър, Борисов каза, че ще е негов, когато той е премиер. "Аз мисля, че и другите партии разбират каква грешка допуснаха – ние сме само мандатоносител, ние сме дали сравнително знакови хора от ГЕРБ, за да убедим колегите от ИТН и от БСП-ОЛ, че играем за четиригодишен мандат", посочи той.
На въпрос дали трябва да се смени шефът на НАП, Борисов отговори, че това е работа на правителството.
На въпрос за вейповете и евентуален компромис за пълната им забрана, Борисов посочи, че проф. Ангелов точно и ясно е разписал всичко в закона, което ГЕРБ подкрепя. След това всички ние плащаме с данъците си лечението на тези хора, коментира още Борисов.
Относно бойкота на цените, Борисов коментира, че правителството взима доста адекватни мерки. Той визира проверките, които се правят от регулаторните органи. "Това е ролята на държавата и регулаторите, затова е толкова важно те да бъдат работещи", добави Борисов.
"Преди месец и половина всички говореха как постовете и назначенията не ги интересуват, интересува ги да излезем от спиралата от избори и да се опитаме свободното падане на държавата поне да го омекотим", отбеляза Борисов. Той посочи, че от "Продължаваме промяната" не са разговаряли с него за определени регулатори.
Относно кандидатите за регулаторите, Борисов обясни, че Пламен Младеновски, кандидатът на ГЕРБ-СДС за председател на КЕВР, е номинация, направена от Делян Добрев.
Борисов подчерта, че регулаторите са надпартийни, национални и независими и затова се избират от парламента.
"Като гледам изявленията на Пеевски, след като се готви да управлява, след като мартенските мачароци Василев (Асен Василев) и Данчо Цонев (Йордан Цонев) са непрекъснато заедно, това е новият блок. В това виждам синхрона в атаката срещу правителството. Вчера десетина трибунки дадоха ПП-ДБ– отделно, заедно на части, по половинки", коментира Борисов.
Борисов постави темата и за износа на горива от "Лукойл" и милиардите, които, по думите му, са отишли в Руската рафинерия по време на дерогацията с правителството на Денков, Василев и Петков.
"Ще дойде едно време и някой много високопоставен в света, ще понесе отговорност. Това са много милиарди долари, които по контрабанден начин са отишли към Украйна , към Русия и това не може да стане само с местните ни управляващи, които си късаха ризите, за да остане дерогацията и да ви взимат по едно левче", добави Борисов. По думите му тогава от ПП са поставяли въпроса-или дерогация, или оставка на правителството. Ние не искахме да падне правителство, посочи той.
"Сговорчиви сме до 1 януари и влизането в еврозоната и спираме да бъдем сговорчиви", заяви Борисов. Ние сме сговорчиви, след това излизат колегите и започват да се правят все едно, че те не са довели до тези дупки във финансите и не можем да смятаме, посочи той.
"Категоричен съм, че правителството трябва да си изкара мандата и да успокоим и партньори, и държава, и народ", добави лидерът на ГЕРБ.
Не пропускайте най-важните новини - последвайте ни в Google News Showcase
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!