Премиерът Бойко Борисов ще поиска вот на доверие от парламента.
На утрешното заседание министър-председателят ще предложи Министерският съвет да поиска от Народното събрание гласуване на вот на доверие за цялостната политика на правителството, съобщиха от ГЕРБ.
До решението се е стигнало след заседание на Изпълнителната комисия на партията, на което Борисов е обявил своето непоколебимо решение да се стигне до тази процедура.
Изпълнителната комисия е подкрепила напълно и единодушно е гласувала решението на председателя на ГЕРБ и министър-председател, се посочва в съобщението.
През последните 20 години два пъти правителства са искали вот на доверие от парламента - през 1992 г. Филип Димитров след скандал с шефа на разузнаването Бриго Аспарухов и през 1994 г. Любен Беров. Правителството на СДС тогава не получи достатъчно подкрепа и подаде оставка. Правителството на Беров получи доверие, но 3 месеца по-късно подаде оставка.
Според Конституцията по-трудно е да падне кабинетът при внесен вот на недоверие, отколкото при поискан вот на доверие.
Член 112 предвижда възможност Министерският съвет да поиска Народното събрание да му гласува доверие по цялостната политика, по програмата или по конкретен повод.
За да получи доверие кабинетът, е нужно мнозинство повече от половината от присъстващите народни представители. Когато Министерският съвет не получи исканото доверие, министър-председателят подава оставката на правителството.
По-рано днес изследване на МБМД показа, че въпреки скандалите с подслушаните разговори на Борисов, доверието към премиера се запазва в рамките на 43-44%.
"Атака" категорично ще подкрепи кабинета,
ако премиерът поиска вот на доверие от парламента, заяви веднага след като бе съобщена новината лидерът на "Атака" Волен Сидеров. Със заявлението на Сидеров правителството на малцинството на ГЕРБ си осигурява парламентарна подкрепа, ако всички депутати от двете парламентарни групи застанат зад него.
Искането на вот на доверие е логичен ход при тези атаки от страна на Георги Първанов, Яне Янев, групата около Алексей Петров и неговите медии, както и сините, които се заявиха като опозиция на кабинета, посочи Сидеров.
След тази истерична нападка това е начин министър-председателят да затвърди доверието към себе си и да продължи действията и реформите, отбеляза лидерът на "Атака". Гласуването на вота на доверие ще покаже кой къде стои в политическото пространство и кой каква игра играе, смята Волен Сидеров. Той добави, че това е практика в развитите демокрации.
Разбира се, този начин има и рискове, но човек с характер, който е тръгнал да променя нещата в България, не би трябвало да се страхува от рискове, коминтира още той.
Попитан за евентуален паралел с вота на доверие, поискан от Филип Димитров, Сидеров коментира, че аналог не трябва да се прави, защото и времето, и партньорите на управляващите са други. Тогава партньор беше ДПС и затова падна кабинетът, тъй като ДПС го изостави, каза Сидеров.
Решението на премиера Бойко Борисов да поиска вот на доверие към правителството показва, че
управляващите искат формално да "запушат" скандалите
и да дисциплинират мнозинството, коментира лидерът на БСП Сергей Станишев.
Той посочи, че не са дадени отговорите на въпросите, които вълнуват хората - дали управляващите покровителстват контрабандата, къде се губят 2 млрд. лева и защо
хората живеят по-бедно.
Според него Бойко Борисов може да получи вот на доверие в парламента, но не е ясно какъв е вотът на обществото.
"Уговорен мач", при който е ясно, че "за" ще гласуват ГЕРБ и "Атака",
с тези думи лидерът на СДС Мартин Димитров коментира искането на ГЕРБ за вот на доверие към правителството.
С този вот на доверие на практика нищо няма да се промени, заяви той.
Според Димитров без да са ясни фактите около записите, които бяха изнесени през последните дни, искането за вот на доверие е "опит за замазване на положението".
Фактът, че в момента искат вот на доверие, означава, че са много притеснени и не знаят
какво правят, което е лошо за България, допълни Димитров.
"Против съм да се водят разговори с ГЕРБ за подкрепа, ние публично трябва да поставим нашите искания, за да не се спекулира", каза лидерът на СДС.
Мартин Димитров обясни, че подкрепата на Синята коалиция за правителството би зависила от това дали управляващите ще приемат исканията, които са поставяли и досега - за спиране на проекта АЕЦ "Белене", за освобождаване на кадрите на Държавна сигурност от администрацията и за определени персонални промени в правителството.
Не е изненада намерението на премиера Бойко Борисов да поиска вот на доверие от парламента, коментира за БТА заместник-председателят на ДПС Лютви Местан.
Той каза, че все пак това е смел ход на министър-председателя.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!