92

Ще бъда депутат, ще водя лично преговорите с политическите лидери, за да знам накрая кой ще носи отговорност. Няма да подкрепим импийчмънт на президента Радев. Това обяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на първия официален брифинг на партията след изборите в неделя. 

Правя тази пресконференция с ясното съзнание, че още няма официални резултати, защото вчера ЦИК каза, че 100% са преброени протоколите, а вечерта се явиха още 11 секции. С това темпо ако се появяват по 11-15 нови секции - не мога да разбера как когато имаш 100% преброени протоколи, се явяват нови - може би това е инерция от миналите избори, когато се появяваха нови секции от чужбина, заяви Борисов.

Най-важната задача на този парламент е да излъчи редовно правителство, при редовен кабинет, ще се приемат всички реформи. Това са сред основните акценти в първия коментар на лидера на ГЕРБ.

Партията му ще разговаря с всички политически сили в 49-тото Народно събрание(НС). Докъде са готови да отстъпят – са детайли, които ще станат ясни, ако има редовно управление.

Борисов не възразява служебни министри да бъдат част от редовно правителство.

Той отчете, че за втори пореден път ГЕРБ-СДС са победили и поотделно, и заедно основните си опоненти.

Единственото, което трябва да излъчи това Народно събрание, е редовно правителство, каквато и да е цената за партиите, категоричен е лидерът на ГЕРБ. В противен случай, подчерта той, нови избори означават същото и са риск за парламентарната демокрация.  

По време на кампания се чертаят разделителни линии, но след тях, навсякъде в демократичния свят, ако на една партия не стига да събере 121 депутати, се правят коалиции, обърна се към лидерите на политическите формации в новото НС Борисов. 

Той очерта кръга на естествените, според него, партньори на ГЕРБ-СДС -  тези, които подкрепят Украйна, влизането ни в Шенген, в еврозоната. Затова и решението на Изпълнителната комисия на ГЕРБ и на СДС е да поканят на разговори абсолютно всички партии, които българският народ е изпратил в парламента.

Най-стабилното управление, това което ще успокои и бизнеса, и народа, е коалиция на големите партии, убеден е лидерът на ГЕРБ, като припомни, че такава е била позицията му още преди вота. Бойко Борисов ще води лично преговорите в Народното събрание, като депутат, за да е ясна накрая отговорността.

За политики ще говорим само с партиите, които решат да участват в редовно правителство, категоричен е той. За него стабилно управление в момента е между ГЕРБ-СДС и "Продължаваме Промяната-Демократична България“(ПП-ДБ).  На тези избори хората казаха, че без ГЕРБ-СДС не може, но и без ПП-ДБ не може, личните ни чувства нямат никакво значение, вярва Бойко Борисов. Той е убеден, че за хората най-доброто управление е проевропейското. 

Затова, по думите му, в момента, когато получат мандата от президента, ще поканят в НС всички партии на разговори.

ГЕРБ-СДС няма да подкрепи бюджет, предложен от служебното правителство, заяви също Борисов. На инат, без редовно правителство, няма да се приеме нито бюджет, нито реформи, каза лидерът на ГЕРБ. И обратно – при правителство ще се приемат всички реформи, това съм го обещал, подчерта той. 

Според него тези, които са  "счупили“ държавата, довели до дефицитите, вземали са заемите, трябва да участват в решаването  на проблема, а не да "се крият и да казват – на нас са ни важни местните избори“, обясни той.  И предупреди -  всеки, който си прави тънките сметки, че ще остане няколко месеца да "хейти тези, които вадят каруцата от калта, в която затънахме, и да ни приписват коалиции" , обрича общините на гибел. Защото общините не могат да си направят бюджета без да има централен бюджет, обясни лидерът на ГЕРБ.

Нека си поставят условията, нека да ги обсъдим, мисля, че това се очаква от отговорни политически партии, продължи Борисов.  В противен случай – ние ще направим правителство, виновникът за нестабилността след това ще бъдат те, категоричен е той. Тънките им сметки няма да излязат верни, защото, ако има друга работеща коалиция в парламента, тя ще заработи и по места и те ще загубят и местни избори, предупреди  политикът. Редовно, стабилно правителство с посока Европа, подкрепа на НАТО, това са важните неща, категоричен е той. 

Ако иска президентът Радев, да участва, ако счита, че има министри, които могат, предложи Борисов. Държавният глава е работил с много служебни министри и, ако искаме да има приемственост, слагам и това на масата и нямам разделителни линии с никого, обясни той. 

С“ Възраждане“ ще говорим много сериозно, заради резултата им, каза Бойко Борисов.  

Трябва да работим с всички, които българските граждани са избрали, тези, които не искат, ще останат в опозиция, коментира лидерът на ГЕРБ. Той не пожела да отговаря на журналистически въпроси днес, защото всяка дума повече би огорчила други формации още повече, а целта му е обединение в името на държавата.

ГЕРБ има партньори в Европа, САЩ,, в демократичния свят, те всички се тревожат за това , което се случва в България, геостратегически светът се променя, а ние нямаме парламент, редовно правителство, което да поеме отговорност, коментира още Бойко Борисов. Ако толкова им е важно, да кажат кои градове искат, ние няма да издигнем кандидат там, допълни той.

Лидерът на ГЕРБ е против импийчмънт на президента Радев и няма да подкрепи подобна процедура. В този хаос да ударим единствената в момента институция, благодарение на която и на нейните служебни кабинети, държавата все пак не се е разпаднала, обясни той.

Коментари 92
Кирилица:
Фонетична
Имате 2000 позволени символа

* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!

92 коментара
 
Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Откриха мъртъв грузинец в камион в Бургас

Откриха мъртъв грузинец в камион в Бургас

България Преди 1 час

Превозното средство е пристигнало в морския град с ферибота от Грузия

Как Стармър спечели благоразположението на Тръмп

Как Стармър спечели благоразположението на Тръмп

Свят Преди 1 час

Зад доброто настроение обаче останаха много важни въпроси без отговор, посочва Politico

Тръмп

Как изглежда идеалният свят за Доналд Тръмп

Свят Преди 2 часа

Доналд Тръмп не спира да изненадва света с нестандартни идеи

<p>Искат имунитета на Петков и Божанов заради принуда и корупция</p>

Прокуратурата иска имунитета на Кирил Петков и Божидар Божанов по дело за корупция

България Преди 3 часа

Става въпрос за обществена поръчка за близо 18 млн. лв.

Мъж изхвърли "Порше" на боклука, жена му не го харесала за подарък

Мъж изхвърли "Порше" на боклука, жена му не го харесала за подарък

Любопитно Преди 3 часа

Луксозният автомобил с червена панделка стана символ на разбито сърце и екстравагантна реакция

<p>Кипър въвежда таван на цените на бутилираната вода, какви са тенденциите&nbsp;в&nbsp;ЕС&nbsp;</p>

Кипър въвежда таван на цените на бутилираната вода на ключови обществени места

Свят Преди 3 часа

Регулаторната рамка обхваща бутилирана вода в опаковки от 500 мл и 750 мл

Vivacom Техническа Академия дава възможност на студентите да се докоснат до реалния бизнес и да добият нови умения

Vivacom Техническа Академия дава възможност на студентите да се докоснат до реалния бизнес и да добият нови умения

Пари Преди 3 часа

В ролята на лектор: Венелина Йорданова, мениджър „BI и Data Warehouse“: Умението да вникваш в бизнеса и да правиш изводи от данните е много ценно

Борисов: ГЕРБ не е спирала да работи за влизането на България в еврозоната

Борисов: ГЕРБ не е спирала да работи за влизането на България в еврозоната

България Преди 4 часа

След като покрихме и последния критерий, страната ни изпрати искане до ЕК и ЕЦБ за конвергентни доклади и сега очакваме решенията, посочи той

Кола блъсна и уби мъж край София

Кола блъсна и уби мъж край София

България Преди 4 часа

Инцидентът е станал на пътя в село Гурмазово

"Преговори по същество": Какво се споразумяха Русия и САЩ в Истанбул

"Преговори по същество": Какво се споразумяха Русия и САЩ в Истанбул

Свят Преди 4 часа

Путин заяви, че първите контакти с новата администрация на Тръмп са вдъхнали надежда

"Нали ви казах" моментът за Макрон

"Нали ви казах" моментът за Макрон

Свят Преди 4 часа

Заплахата от Путин по границите на ЕС и топлите отношения на Тръмп с руския лидер пораждат въпроси относно надеждността на САЩ

<p>За първи път потвърдиха за бункера на Страшния съд в Нова Зеландия</p>

Бункерът на Страшния съд е тайно инсталиран в имот в Нова Зеландия

Свят Преди 4 часа

Кои са свръхбогатите хора, за които се твърди, че притежават такива бункери

Виктор Орбан

Окрилен от Тръмп - Орбан готви голяма "чистка" в Унгария

Свят Преди 4 часа

Откакто Тръмп встъпи в длъжност в САЩ, Виктор Орбан се развихри и отправя безпрецедентни заплахи към критиците си

<p>Задържаха 25 души за разпространение на детска порнография, генерирана с AI</p>

Европол: Задържаха 25 души за разпространение на детска порнография, генерирана с AI

Свят Преди 5 часа

Голяма част от арестите са извършени в сряда в акция по целия свят, ръководена от датската полиция

Най-малко 47 души са затрупани при срутване на ледник в Хималаите

Най-малко 47 души са затрупани при срутване на ледник в Хималаите

Свят Преди 5 часа

Инцидентът е станал в индийския щат Утаракханд

Vivacom

Перфектният зимен ден у дома с Vivacom Fiber

Любопитно Преди 5 часа

За любителите на видеоигрите Vivacom Fiber е сбъдната мечта