Д нес енергийното министерство подписа договор за петролно проучване на територията на Силистар.
„Надали някой може вече да коментира, че България не работи активно по диверсификацията си на газ и петрол“. Това заяви премиерът Бойко Борисов, който присъства на подписването на договор за търсене и проучване на нефт и природен газ в „Блок 1-14 Силистар“.
„Виждате, че колкото и скептици да имаше по тази тема, десетилетия наред тя е пренебрегвана по една или друга причина. Но, след като „Тотал”, „ОМВ” влязоха да проучват находището ни „Хан Аспарух”, сега един от световните лидери в тази дейност - „Шел” влиза на Силистар”, каза премиерът.
„Убеден съм, че това за в бъдеще ще даде огромни предимства на газоразпределител „Балкан” и изключителни възможности. На практика от „Хан Аспарух”, Галата, Силистар, от Азербайджан, от терминала за втечнен газ в Гърция, надяваме се и руски газ да дойде по този разпределител”, посочи Борисов.
Той поясни, че именно затова ни трябва инвеститор като „Шел”, който да може да инвестира и 5-6 източника на газ, за да влязат в нашата газопреносна система.
„Много се радвам, че подобна компания на най-високо ниво е представена в София, че минаха всички процедури по възможно най-прозрачния начин. Има процедури, които, когато се правят процедури както трябва, не отблъскват инвеститорите, както някои се опитват да казват, а ги привличат”, подчерта министър-председателят.
„С подписването на договора за проучване на „Силистар“ правим изключителна важна крачка към диверсификацията на източниците на природен газ“, заяви от своя страна енергийният министър Теменужка Петкова по време на подписването на договора за проучване на „Блок 1-14 Силистар”.
„Неслучайно едно от първите решения на правителството ни в областта на енергетиката още през 2014 г. беше свързано със стартирането на процедурата за проучване и търсене в дълбоко Черно море. Процедурата приключи успешно и лицензът беше спечелен от един от световните лидери в бранша. Компанията ще вложи в проучвателни дейности 18,6 млн. евро. и ще внесе бонус в държавния бюджет в размер 4,9 млн. евро“, посочи министър Петкова.
Договорът между двете страни е със срок от 5 години, като има опция да се удължи два пъти за по още две години.
Камелия Славейкова, която е изпълнителен директор на „Шел България”, заяви, че вярва, че компанията ще успее да се справи успешно с това предизвикателство.
Блокът, в който ще се търси нефт, се намира в Българския черноморски шелф срещу Бургаския залив, съобщи НоваТВ.
В работната програма са предвидени 2-D и 3-D сеизмични проучвания, както и мерки за опазване на околната среда и човешкото здраве.
Стартирането на конкурсите за търсене и проучване в дълбоко Черно море беше едно от първите решения на настоящото правителство в енергийната сфера.
Дружеството Shell International Exploration and Production B.V. беше избрано да търси нефт и природен газ в блок „1-14 Силистар“ в дълбоко Черно море.
This is how BIG OIL companies search the Arctic ocean as #climatechange makes new waters more accessible. It has to stop. Join the movement to Save the Arctic>> http://grnpc.org/tooloud
Posted by Save The Arctic on Tuesday, January 12, 2016
От „За Земята” обаче не са съгласни. Според тях южното ни Черноморие ще бъде застрашено от сеизмичните проучвания.
Екологичната организация настоява за широко обществено обсъждане, пълна оценка за въздействие върху околната среда и активно въвличане на местната общност в решението.
„Смятаме, че енергийната независимост и сигурност на страната не трябва да се постигат чрез обвързване с дългосрочни мега проекти с негативни последици за околната среда. Истинските решения са в децентрализацията на енергийната система и подобряване на енергийна ефективност. Обвързването с компания като „Шел” ни прави още по-зависими от изкопаемите горива”, предупреждават от „За Земята”
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!