Драматичните събития от последните дни и часове в Либия показват ясно и категорично разпадането на режима на Муамар Кадафи, който изгуби доверието на международната общност и отива в историята, се казва в изявление на министър-председателя Бойко Борисов по повод развитието на събитията в Либия.
Премиерът посочва още:
"Колкото по-скоро либийският лидер разбере безсмислието на братоубийствената война, толкова по-малко невинни жертви ще бъдат дадени.
Международната общност, НАТО и Европейският съюз направиха всичко необходимо, за да изпълнят Резолюцията на Съвета за сигурност на ООН.
Развръзката в Триполи може да настъпи всеки момент.
Тя се дължи в голяма степен на куража и смелостта на либийския народ, които пред очите ни побеждават в тази историческа битка.
Ние, българите, много добре познаваме
пълното пренебрежение на Кадафи към живота на другите,
включително към децата на собствения му народ, затова призоваваме Преходния национален съвет и съюзните сили да увеличат усилията, за да не се даде възможност на режима да потопи в кръв Триполи, да не се допуснат хаос и кръвопролития, които бяха характерни за отиващия си режим.
Българското правителство се обръща и към поддръжниците на Муамар Кадафи - да сложат оръжие, за да се избегне кръвопролитието.
Режимът на полковник Кадафи беше по болезнен начин свързан с България.
Ние преживяхме много години в тревожно очакване за съдбата на нашите сънародници и сме уверени, че Муамар Кадафи ще застане пред Международния съд в Хага като обвиняем за престъпленията си, включително и за тези срещу българските медици.
Заявявам, че България, заедно със своите съюзници, ще продължи да оказва подкрепа на либийския народ, за да може по-бързо да бъдат преодолени последиците от конфликта."
Ръководителят на либийския Преходен национален съвет (ПНС) Мустафа Абдул Джалил заяви днес, че
ерата на Муамар Кадафи е приключила,
но предупреди, че на страната й предстои дълъг и нелек път, предаде ДПА. Той изрази надежда, че Кадафи ще бъде заловен жив, предаде АФП.
На пресконференция в Бенгази Джалил заяви: "Ние сме пред прага на нова ера и ще работим за установяване на принципите, върху които се основаваше тази революция: свобода, равенство, справедливост, демокрация и прозрачност в умерена ислямска рамка".
Лидерът призова въстаниците да спазват закона и да уважават собствеността, като обеща честни съдебни процеси за членовете на режима на Кадафи, допълва Ройтерс. Джалил увери международната общност, че Либия иска да изгради здрави връзки, основаващи се на "взаимното уважение", но обеща "специални привилегии" за някои държави – тези, които са подкрепили въстанието.
Днес коментари за ситуацията в Либия излязоха и Европейският съюз (ЕС) и много държавни лидери.
ЕС ще запази санкциите срещу либийското правителство, но е готов да ги вдигне бързо, когато настъпи подходящият момент, заяви говорител на върховния представител на съюза за външните работи и политиката на сигурност Катрин Аштън, цитиран от Ройтерс.
"За момента санкциите ще останат, но винаги можем да ги премахнем сравнително бързо", каза говорител на Аштън на редовен брифинг.
Близо 50 либийски юридическа лица са обект на санкции на ЕС и на над 30 либийски служители са наложени замразяване на авоари и забрана за пътуване.
Европейският съюз заяви днес, че е готов да помогне на либийската временна администрация да осъществи реформи в бъдеще, предаде АП.
"Неуморните усилия на силите на нова Либия, подкрепяни военно от НАТО и няколко страни от ЕС и от региона предвещават края на режима на Кадафи", гласи съвместно изявление на президента на ЕС Херман ван Ромпой и председателя на Европейската комисия Жозе Мануел Барозу. Те призоваха Муамар Кадафи незабавно да се оттегли от власт и да избегне нови кръвопролития.
Британският премиер Дейвид Камерън заяви, че иска Кадафи да бъде изправен на съд, но съдбата му е в ръцете на либийските бунтовнически лидери. Камерън призова бунтовниците да се въздържат от репресии. "Ще предприемем своевременни действия в Съвета за сигурност на ООН, за да дадем на новите либийски власти законната, дипломатическа, политическа и финансова подкрепа, от която се нуждаят", заяви Камерън пред репортери. "Скоро ще можем да отблокираме замразените активи, които принадлежат на либийския народ", допълни той.
Френският президент Никола Саркози прикани днес силите, верни на Кадафи, да сложат оръжия и обеща Париж да продължи да подкрепя бунтовническия Преходен национален съвет (ПНС). Саркози окачестви като безотговорни и отчаяни призивите на либийския лидер за продължаване на съпротивата срещу въстаниците.
Германският външен министър Гидо Вестервеле заяви, че Кадафи трябва да бъде арестуван. Той трябва да отговаря за действията си в Либия или пред международен съд. Времето на диктатора изтече, каза Вестервеле.
Според германския министър на отбраната Томас де Мезиер за запазването на мира в Либия няма да са нужни чуждестранни войници. Уверени сме, че след Кадафи страната ще запази стабилната си структура, както стана в други арабски държави като Тунис и Египет, каза Де Мезиер пред в. "Райнишер пост".
Италианският министър на външните работи Франко Фратини каза, че арестуването на трима от синовете на Кадафи е било решаващ фактор за успеха на опозицията. Той подчерта, че за евентуално изгнание на Кадафи вече не може да става и дума и че либийският ръководител трябва да бъде изправен пред Международния наказателен съд.
Израелският президент Шимон Перес поздрави либийския бунт срещу режима на Кадафи и го нарече битка за свобода, предаде АФП. Бунтът е народно въстание за свободата на либийския народ, каза Перес по израелското обществено радио. "Ако бях либиец, и аз щях да въстана срещу тирана Муамар Кадафи", каза израелският президент.
Турският външен министър Ахмет Давутоглу заяви, че вероятният край на управлението на Кадафи е урок за лидерите в Близкия изток, които не взимат под внимание исканията на техния народ за промени, предаде Ройтерс.
По-рано Турция поддържаше тесни политически връзки с управлението на полковника и бе против санкции срещу Либия и против намесата на НАТО след избухването на бунтовете срещу Кадафи през февруари. През май обаче Анкара го призова да се оттегли от властта.
Южноафриканският министър на външните работи Майте Нкоана-Машабане отрече съобщенията, че страната й е пратила самолет в Либия, с който Кадафи да избяга. Тя подчерта, че не знае къде се намира полковникът.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!