Д а се направи необходимото, така че възможно най-скоро сградата на „Царските конюшни“ да получи статут на културна ценност, разпореди министър-председателят Бойко Борисов по време на съвещание в Министерския съвет.
Във връзка с пожара в имота, на премиера докладваха министърът на културата Боил Банов, министърът на вътрешните работи Валентин Радев и кметът на Столична община Йорданка Фандъкова. В съвещанието участваха също вицепремиерът Томислав Дончев и заместник-кметът на София Тодор Чобанов.
Министър-председателят Борисов подчерта, че е изключително важно да има пълна координация в действията на отговорните институции, така че да се съхрани културната ценност. От своя страна МВР поема ангажимента за възстановяване на щетите от пожара.
По-късно Банов посочи, че има доста основания да смята, че „Царските конюшни“ са запалени умишлено.
"Не е късно да спасим „Царските конюшни" и те да получат нов живот". Това заяви зам.-кметът по култура в Столичната община Тодор Чобанов пред "Здравей, България" по NOVA.
Министърът на културата Боил Банов призна, че е бесен за ставащото.
"Забавянето на статута на "Царските конюшни", доколкото може да се говори за такова, е свързано с това, че там се водят дела за собственост". Това поясни той пред "Здравей, България" по NOVA.
"Ние трябва да сме готови така, че като вкараме утре документите по делото, те да не паднат в съда", изтъкна той, като добави, че е "бесен", откакто е научил за пожара.
Той поясни, че сградата е защитена още през 2014-а, когато е дадено да се направи подробният градоустройствен план: "Тези указания са напълно ясни - никакво събаряне, никакво надстрояване, никакво променяне".
Чобанов по-рано призова Министерството на културата колкото се може по-бързо да обяви историческите постройки за културна ценност от национално значение, и допълни, че трябва се действа експедитивно.
"Кой не си е свършил работата не е наша роля да установим – наша роля е да мобилизираме институциите, за да имаме добър резултат, а именно – спасяване на този комплекс, който е от национално значение", допълни Чобанов.
Запитан дали ако тези сгради изгорят, на мястото ще може да се строи, главният архитект на София арх. Здравко Здравков поясни: "Това нямаше да помогне на собствениците, защото винаги в едно проектиране водещият е градоустройственият план. Този план през 2015-а година е защитил терена".
Същото заяви и министърът.
Банов беше категоричен, че дори сградите да бъдат унищожени, на мястото им няма как да се разреши издигането на нови.
Пожарът пламна в неделя сутринта. В продължение на няколко часа 8 пожарни автомобила и 30 пожарникари се бореха с огъня. Няма пострадали хора, но пожарът е унищожил над 2000 кв. м покривни конструкции. Пожарът се е разгорял във вътрешността на имота и от там е обхванал и покрива. Съседните сгради не са засегнати.
"Видях дим още към 20:30-21.00 часа вечерта. Звъннах на 112, те ме прехвърлиха на пожарната. И оттам ми казаха да наблюдавам мястото и да звънна отново", разказа Елица, която живее в близост до постройките.
Фандъкова: Собственикът ще възстанови "Царските конюшни"
Тя и други свидетели на пожара казаха, че през деня не са видели някой да влиза в сградата.
Специално сформирана комисия в Столичната община започва опис на щетите в изгорелите "Царски конюшни". По случая тече разследване. Умишлен ли е палежът тепърва ще се установява.
Вчера Тодор Чобанов излезе с остра реакция и позиция, провокирана от пожара в „Царските конюшни“. Той я публикува в личния си профил във Facebook, и пита министърa на културата Боил Банов дали ще съумее министерството да спаси каквото остава за спасяване от „Царските конюшни“ или ще бъдат оставени да се саморазрушат или запалени още веднъж?
1550 лв./кв.м за Царските конюшни преди 11 години
Областният управител подаде оставка заради "Царските конюшни"
БСП: Скандална продажба на златен имот за жълти стотинки
Комплексът е бил използван за конюшни по времето на цар Фердинанд. Там в момента се помещава катедрата по приложни изкуства на Националната художествена академия.
Т. нар. „Царски конюшни” станаха скандално известни след като бяха продадени на частна фирма, собственост на бившия председател на управителния съвет на КТБ, на цена, далеч по-ниска от пазарната.
Скандалът доведе до оставката на Веселин Пенев като областен управител на София.
А Софийски градски съд образува наказателно дело, свързано със сделката.
По него подсъдими са Пенев и Юлия Димитрова-Цекова, лицензиран оценител.
Щетата е за близо 11 млн. лв. и е формирана от разликата между продажната цена и реалната пазарна стойност на имота.
„Царските конюшни” са с площ 7 декара и половина, намират се на 100 метра от паметника на Васил Левски и бяха продадени за сумата от 658 870 лв. Тоест по 90 лв. на квадратен метър.
През март Lex.bg съобщи, че делото най-после може да започне по същество в Софийския градски съд.
От сайта посочиха, че това ще стане, след като определение на СГС, с което за втори път в последната година делото беше прекратено, е отменено от Софийския апелативен съд (САС). Въззивната инстанция е категорична, че обвиненията срещу Пенев и Юлия Димитрова-Цекова са ясни и не ограничават правото им на защита, както е приела съдия Снежина Колева от СГС.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!