Б орисов ще предаде символично председателството на Съвета на Европейския съюз на австрийския канцлер Себастиан Курц на 30 юни в град Шладминг.
Преди събитието българският премиер ще проведе работна среща с канцлера Курц и председателя на Европейския съвет Доналд Туск. Те ще обсъдят изпълнението на приоритетите по време на Българското председателство и приемствеността им от Австрия, част от които са темите за европейската перспектива и свързаност на страните от Западните Балкани, за дигитализацията и за сигурността и миграцията.
В състава на официалната делегация в Австрия ще бъде и министъра за Българското председателство на Съвета на Европейския съюз 2018 Лиляна Павлова
Направихме едно добро председателство, не допуснахме грешки, дадохме добра основа за Австрия, те ще я надградят.
Това каза министър-председателят Бойко Борисов на съвместна пресконференция с председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер и с председателя на Европейския съвет Доналд Туск след заседание на Европейския съвет в Брюксел.
Българският премиер отчете стартиралите проекти по приоритетите, върху които страната ни работи активно през последните шест месеца. Той заяви, че темата за инфраструктурната и дигиталната свързаност на държавите от Западните Балкани е отбелязала силен напредък.
„Всичко това щеше да бъде поставено под съмнение, ако с днешния съвет не бяха постигнати резултатите за Република Македония и Албания, ако не беше постигнато споразумението между Гърция и Република Македония. Това дава перспектива за НАТО и ЕС и прави Западните Балкани много по-успешни“, подчерта още премиерът Борисов. Той посочи и подписването на днешната декларация между България и Гърция за завършването на проекта за интерконектора между двете страни като още един важен фактор в икономиката на региона.
Министър-председателят Борисов отбеляза още, че страната ни даде силен старт по дебата за бюджет 2020 и за укрепването на банковия и паричния съюз.
„Всички сме в една лодка, надявам се, бързо и оперативно така да подготвим банковия съюз и еврозоната, че да може да се справим с новите предизвикателства“, каза още премиерът. Той отбеляза и усилията на страната ни и в сферата на социалната политика, дигиталната инфраструктура и др.
България изпълни прекрасно и ефективно задачата си на председател на Съвета на ЕС, заяви днес председателят на Европейския съвет Доналд Туск. Той определи работата на нашата страна като забележителна.
По думите на Туск срещата в София на държавните и правителствените ръководители на страните от ЕС и от Западните Балкани е била историческа.
"Най-голямото политическо постижение на председателството е срещата в София. Отначало бях скептичен, но премиерът Бойко Борисов бе оптимист и убедителен. Оказа се, че той е бил прав. Напълно ясно е защо софийската среща бе такъв успех за региона, постигнахме политически пробиви. Най-големият успех на институциите на ЕС по време на българското председателство бе моята реч при откриването на председателството в София", пошегува се Туск.
Европейската комисия е изключително благодарна за ефективната работа на българското председателство, заяви председателят на комисията Жан-Клод Юнкер.
Председателството се състоя при трудни обстоятелства и се справи много добре. Беше винаги открито за предложенията на ЕК - това е най-голямото постижение, работихме като приятели. Софийската среща бе страхотна, българите промениха духа в Западните Балкани. Всичко беше наред, добави той.
По време на българското европредседателство
Проведоха се 284 събития, 35 хиляди делегати посетиха страната, а очаквахме 20 000 гости. 2000 души се грижиха за сигурността и логистиката. 1550 експерти ръководиха заседанията у нас и в Брюксел. Тези данни представи министърът за Българското председателство Лиляна Павлова по време на отчетната дискусия по повод края на шестте месеца, през които България ръководи работата на Съвета на ЕС.
„България е една дълго пазена тайна за Европа. Бяхме заклеймени като корумпирана и бедна държава. Медиите обаче ни преоткриваха с всяко следващо идване“, добави министър Павлова. Близо 4 000 чуждестранни медии отразяваха дейността на Българското председателство и изпращаха кореспонденти за различните събития. „Повечето медии бяха планирали да дойдат веднъж и да ни отразяват онлайн, но повечето от тях се върнаха не два, а шест пъти да отразяват заседанията от първо лице“, разказа министърът.
От приетите от Естония 105 досиета, България е затворила 78, а по другите постигнахме напредък, отчете още министърът за Българското председателство. Като най-голямата гордост на екипите Лиляна Павлова отбеляза пробивът в социалната сфера, с приемането на директивата за командироването на работниците и единното заплащане. „Завършихме 9 от общо 13 досиета в тази сфера, а по някои от тях нямаше съгласие повече от 2 години“, посочи тя. В презентацията си министърът посочи конкретните постижения по всички четири приоритета на Българското председателство.
„Българите са оптимисти по отношение на усилията и направеното от политиците. Страната е получила международен престиж. Българите са реалисти по отношение на напредъка на страната. Темата „Западни Балкани“ е оценена като успех, но по останалите приоритети има още работа“. Това каза управляващият партньор на агенция „Алфа Рисърч“ Боряна Димитрова като извод от направеното социологическо проучване по повод края на председателството и представено от нея по време на дискусията. Българите са оценили като „много добра“ и „по-скоро добра“ подготовката на страната ни (60 %) и начина, по който се справя с председателството (62 %). Като важни ползи от председателството анкетираните са изтъкнати придобиването на международен престиж, признание и интерес към страната ни.
Вижте още публикации по темата:
Лиляна Павлова: Мисията ни беше изпълнена успешно
ЕК стартира програмата в областта на цифровите технологии за Западните Балкани
Прокуратурата даде на съд бившия директор на НДК Мирослав Боршош
Павлова: Няма опасност за председателството, НДК е просто едно място
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!