П ремиерът Бойко Борисов обсъди развитието на ситуацията около пакета "Мобилност 1" с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни, съобщиха от пресслужбата на правителството. Двамата са провели телефонен разговор днес.
Българският премиер е настоял пред председателя Таяни да бъде обмислена възможността темата да бъде оставена за разглеждане от следващия парламент след евроизборите, предвид последното гласуване на текстовете по пакета в Комисията по транспорт и туризъм в Европейския парламент, на което два от трите доклада по пакета бяха отхвърлени.
Българският премиер е определил като странен казуса, че има политическо споразумение между ръководителите на различните парламентарни групи в транспортната комисия, че трите доклада по пакета "Мобилност 1" са неразделна част един от друг, но в същото време няма логика отхвърлените доклади да влязат за гласуване в пленарна зала.
"Два пъти транспортната комисия и един път в пленарна зала евродепутатите отхвърлят спорните доклади по пакета "Мобилност 1" и с това показват, че текстовете са небалансирани и предизвикват недоволство както у тях, така и у редица страни-членки на ЕС", е подчертал Борисов.
За да изрази всички резерви по отхвърлените доклади по пакета "Мобилност 1" и процедурите по гласуването им в пленарна зала на Европейския парламент, премиерът Бойко Борисов изпраща в Брюксел министъра на транспорта, информационните технологии и съобщенията Росен Желязков. Министърът ще представи всички аргументи на страната ни по темата на среща с председателя на Европейския парламент Антонио Таяни. По време на срещата Желязков още веднъж ще представи идеята на България разглеждането на пакета "Мобилност 1" да бъде оставено на следващия Европейски парламент.
В четвъртък бългрски превозвачи протестираха в Брюксел по време на заседанието на транспортната комисия на ЕП. Днес при откриването на новата пленарна сесия на парламента председателят на парламентарната група на ГЕРБ Цветан Цветанов заяви: "Наясно сме, че ако се приемат регулациите в пакет „Мобилност 1“, по-големите български фирми ще бъдат принудени да работят в централна Европа, или в страни, в които регулациите не важат. По-малките фирми просто ще фалират. В подобна ситуация сме длъжни да защитим интересите на превозвачите. Още повече, че протестите им се подкрепят масово от българите, при това независимо от техните политически пристрастия". В декларация пред парламента лидерът на БСП Корнелия Нинова също заяви, че БСП ще бъде против Пакета "Макрон".
Вчера скандирахме "Победа", тъй като два от трите доклада отпаднаха при гласуването в комисията, обясни тази сутрин в "Здравей, България" представител на превозвачите. Вижте още от позицията на превозвачите във видеото.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!