М инистър-председателят Бойко Борисов и президентът на Сърбия Александър Вучич проведоха двустранна среща на летище София, преди да отпътуват за съвместната им инспекция на напредъка по изграждането на АМ "Европа" и "Балкански поток", съобщиха от пресслужбата на кабинета.
Вучич и Борисов обсъдиха регионалното сътрудничество след пандемията
Двамата изразиха увереност, че независимо от трудностите, породени от епидемията от COVID-19, ще продължи ускорената реализация на проектите, които са от огромно значение, не само за двете страни, но и за целия регион.
Борисов изтъкна, че въпреки коронавируса, в България не е спирала работата по изграждането на АМ "Европа" и на "Балкански поток".
Борисов: Присъединяването на Западните Балкани се движи в правилна посока
"Със завършването на магистралата пътуването между България и Сърбия ще бъде изключително бързо и лесно. Изграждането на АМ "Европа" е важно не само за нашите две държави, но е и от ключово значение за обмена на стоки между Европа и Азия", отбеляза Борисов.
Той акцентира върху напредъка по изграждането на отсечката между Драгоман и Сливница.
Борисов: България ще играе ключова роля в газовите разпределения в Европа
"Работим усилено и очаквам близо 17 км от магистралата между София и границата със Сърбия да бъдат готови до края на годината", посочи още премиерът.
АМ "Европа" ще свързва ГКПП "Калотина" и Софийския околовръстен път. Тя е с дължина 48 км и е разделена на три части. Строителството на първите два участъка, по които се работи в момента, включва модернизация на съществуващия първокласен път между Калотина и Сливница.
Третият участък от Сливница до връзката със Северната скоростна тангента е с дължина 16 км и ще преминава по ново трасе.
По време на срещата премиерът Борисов запозна сръбския президент и с напредъка по строителството на "Балкански поток".
"Газпром": България започна по-активно да строи газопроводи след критиките на Путин
Газопроводът е с дължина 474 км и ще премине през землищата на 11 области в страната ни. За цялостната реализация на проекта за разширение на газопреносната инфраструктура от българо-турската до българо-сръбската граница ще бъдат изградени и две компресорни станции - КС "Расово" и КС "Нова Провадия".
Те ще служат за повишаване на налягането по трасето на "Балкански поток".
"Проектът е от изключително значение за енергийна сигурност на целия Балкански регион отбеляза още Борисов.
"Разгледахме и обиколихме два проекта, които са изключително важни и за България, и за Сърбия. Единият проект е магистралата, благодарение на АМ "Европа" българи и сърби ще могат да стигат за 3 часа от София до Белград. Бяхме в Сливница и Драгоман, доволен съм от това как вървят работите", заяви от своя страна президентът на Сърбия след инспекцията.
"Не съм убеден, че българи и сърби осъзнават какво съществено значение има газопровода "Балкански поток" за нашите две страни, продължи Вучич.
"Изключително доволен съм", подчерта още той.
"България е наш голям приятел, а българският народ – братски. Господин Борисов успя да издигне нашите отношения на такова голямо равнище", каза Вучич и добави, че в Сърбия никой няма да каже лоша дума за България.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!