Д ържавният глава оповести първата стенограма за КТБ. На сайта на Президентството след 19:00 часа бе качена стенограма от Консултативната среща при предшественика му Росен Плевнелиев с лидерите на парламентарно представените политически партии в 42-то Народно събрание и част от министрите в тогавашното правителство, провела се на „Дондуков“ 2 на 29.06.2014 г. Темата тогава бе банката и финансовият сектор.
Срещата е продължила 4 часа, а стенограмата е от 101 страници.
СТЕНОГРАМАТА МОЖЕТЕ ДА ПРОЧЕТЕТЕ ТУК
От нея са премахнати само имената на банки и финансови институции, различни от КТБ.
„Що се отнася до втората стенограма, предприел съм действия за декласифициране и ще преценя кога и дали изобщо да я оповестявам”, обясни Румен Радев пред бТВ.
"Това са едни митични стенограми, в които се насажда убеждението, че ще лъсне истината за КТБ. Нищо подобно – няма там такава информация", посочи той.
Държавният глава напомни, че истината за случилото се с КТБ
и идентифицирането на отговорните за колапса на финансовата институция би следвало да бъде търсена в рамките на съдебен процес. „Истината трябва да се фокусира и да се търси в Съда. Там е мястото, където трябва да разберем какво се е случило с тази банка. Трябва да имаме доверие в българския съд, макар и да има много какво да желаем от българската съдебна система“, каза още Румен Радев.
Впечатленията от документа са, че са споменати три проблемни банки, имената им са скрити, но е ясно, че едната е КТБ, а втората е дъщерната й банка „Виктория”, предаде NOVA.
Цената на банковата криза тогавашният премиер Орешарски определя според говоренето и предупреждава,
че може да е от няколкостотин милиона до много милиарди, на места в стенограмата числата пред думата милиарди също са заличени.
Тогавашният управител на БНБ Иван Искров уверява, че БНБ няма принос към кризата с банката и предлага 7 мерки за разрешаването й. И уточнява, че КТБ ще струва на държавата колкото е необходимо.
Президентът Плевнелиев веднъж споменава възможността за „ограничителни мерки" - като забрана за теглене на суми, но веднага се разбира, че всички избират план Б - банките да отворят, а държавата да ги подкрепи.
Накрая, след часове разговори, политиците се договарят да обявят публично,
че заедно застават зад банките. Но в цялата стенограма, на няколко пъти, тогава в опозиция, Бойко Борисов настоява пред тогавашния премиер Орешарски „да принесе 1-2 жертви в оставка - министри или шефове на служби”. За да се успокоят хората.
На срещата от Пламен Орешарски няколко пъти е поискано да си подаде оставката на точна дата - 21 юли. Въпреки че в официалната им декларация от тогава дата все пак не записаха, историята запомни: кабинетът Орешарски си тръгна на 23 юли 2014 година.
За още новини харесайте страницата ни във Facebook ТУК
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!