"И ние си имаме море и много туристи. Благодаря, че ме посрещате в зала с изглед към морето, защото от много работа нямам време да го видя”, обърна се премиерът ни Бойко Борисов към гръцкия си колега Алексис Ципрас на тристранна среща със сръбския президент Александър Вучич в Солун.
В Солун Борисов се видя със своя добър приятел председателят на Европейската комисия (ЕК) Жан-Клод Юнкер, както го е наричал и преди. Добрите им отношения проличаха и от снимките, които бяха разпространени от визитата на Борисов в Солун. Двамата разговаряха преди церемонията, на която на Юнкер трябваше да бъде присъдено почетното звание Доктор хонорис кауза на Солунския университет „Аристотел“.
"ЕС - нашето семейство - и ние с Алексис си обещахме да направим максимума от това,
което зависи от нас за нашите приятели от Сърбия, за да отидат там, където им е мястото. Защото не може всички държави на Балканите да са в ЕС, а Сърбия да продължава да няма перспектива".
Това заяви премиерът Бойко Борисов на пресконференция с премиера на Гърция Алексис Ципрас и президента на Сърбия Александър Вучич.
Борисов подчерта, че е особено важно младите поколения в тези държави да имат перспектива. „
За да може политическите елити да направят всичко, което се изисква от тях, за да осигурят на своите народи този просперитет. Доказано е, че всеки, който идва в България, в Словения, Хърватия вижда, че разликата между държавите-членки на ЕС и останалите, е видима. Така че, важно е да има перспектива и надежда в хората, за да не напускат регионите си. Видно е, че нашето голямо европейско семейство е отчело факта, че Балканите като цяло са един нестабилен регион. Не са минали и 20 г. от войните, сега като че ли всичко е по-спокойно, но далеч съм от мисълта, че това трябва да ни успокоява, добави Борисов.
Той отбеляза, че други държави имат амбиции да имат влияние на Балканите.
„Нямам нищо против да ни обичат Балканите,
но да се месят пряко в държавите на Балканите е нещо, което ме притеснява. След Триест съм малко по-голям оптимист. Защото, когато Франция, Германия, Италия заявят твърд ангажимент към Западните Балкани и като цяло, съм по-оптимист. Защото, когато се наливат пари, то никой после не иска да разрушава инфраструктурните проекти. Не бива да се повтаря моделът на бивша Югославия. Трябва всяка една държава от Балканите да има пряк достъп до всяка една друга държава от Балканите”, подчерта Борисов.
Борисов съобщи и че България и Гърция ще проведат съвместно правителствено заседание в края на октомври.
Сигурността на Европейския континент преминава през Балканите, това заяви гръцкият премиер Алексис Ципрас по време на съвместната си пресконференция с българския си колега Бойко Борисов и сръбския президент Александър Вучич.
Ципрас също така коментира и съседна Македония, за която заяви, че „има съвпадение на становища“ за необходимостта от изглаждане на ситуацията в страната. „Трябва съществен диалог за намирането на едно общоприето решение за въпроса с името, което е предпоставка за нашата пълна подкрепа за перспективата за присъединяване към ЕС и НАТО“, каза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!