Д о дни трябва да пристигнат 20 агрегата, които ще бъдат раздадени на малките села и махали, до които в момента не може да бъде възстановено електрозахранването. Това е заявил министър-председателят Бойко Борисов след заседанието на оперативния щаб в Смолян, цитиран от пресслужбата на Министерския съвет.
На заседанието на щаба са присъствали кметовете от областите Смолян и Кърджали, които лично са докладвали на премиера проблемите по места.
Министър-председателят е благодарил на кметовете, на военните и пожарникарите, на пътната агенция, на БЧК и на доброволците, на лекарите и медицинските сестри, които работят денонощно в тежката ситуация.
Премиерът Борисов е изказал специална благодарност и е обявил, че ще бъдат наградени водачите на огромните тежкотоварни машини, които с риск за живота си са работили по 20-30 часа, прекарвайки машините по тесните планински пътища, за да отворят пътищата до махали с по 20-ина души.
"Те рискуват живота си и това не е шега, всички хора са се справили блестящо - и като координация, и като напрежение, за да доставят вода и хляб на бедстващите", е коментирал Борисов.
Той е съобщил, че стопаните, загубили животните си в тежката зима, ще бъдат компенсирани. Размерът на обезщетенията ще бъде определен допълнително, като до заседанието на правителството в сряда, кметовете трябва да представят сметки за загубите. Те ще бъдат компенсирани и за разходите, които са направили за купуване и доставяне на храни и лекарства до откъснатите села и махали.
Два рак-трака от Русе са били докарани в Смолянско, за да доставят вода, лекарства и хляб.
Общините ще бъдат компенсирани и за тези разходи.
На заседанието на щаба е било решено, че ще бъдат подготвени промени и в две наредби - 8 и 16, които са свързани със сервитутите и с просеките. Когато са връщани горите, сервитутите не са били уточнени, е обяснил премиерът и е допълнил, че по подобие на проблема и ограбваната КТБ, заедно с всички партии, трябва да се подготвят промени и те да бъдат направени.
"Електропроводите са начупени като клечки, цялата мрежа е срината.
От вторник или ще има кабели, или ще доставим генератори", е заявил премиерът Борисов.
Той е коментирал, че "пътят Девин - Кричим така е правен, че са си оставили ръцете, милиони ще трябват да се поправи".
Премиерът Борисов е съобщил, че предстоят разговори с КРС, за да се разбере могат ли да бъдат санкционирани мобилните оператори, два от които оставиха без покритие Смолянско и Кърджалийско.
"Станахме такива заложници на лукса и на лесното, че със сриването на мобилните телефони цялата комуникация изчезна", коментира Бойко Борисов по повод поведението на мобилните оператори в бедствената ситуация.
Все още са без ток 284 населени места, предимно в областите Смолян, Кърджали и Хасково. До някои махали и села по високите части в тези райони все още няма достъп.
Междувременно къщи в общо четири села в Пазарджишко са наводнени, а най-тежко е положението в село Мало Конаре, където броят на наводнените къщи е най-голям. Причината за бедствието са подпочвените води, чието ниво е повишено заради обилното снеготопене през последните дни.
Осигурена е специализирана техника от "Напоителни системи" в Пазарджик за разчистването и разширяването на отводнителен канал край селото, за да се оттича по-лесно водата и нивото да спадне.
Министърът на околната среда и водите Ивелина Василева и министърът на земеделието и храните Десислава Танева пристигнаха в Мало Конаре, за да проверят на място ситуацията.
Отводнителният канал е общинска собственост, но ние сме тук , за да помогнем на хората, отбеляза Василева. Тя добави, че ситуацията е допълнително усложнена, заради продължаващият вече денонощие дъжд в района.
Във връзка с очакваното пролетно снеготопене министърът припомни, че правителството е набелязало пакет от спешни мерки за превенция и мобилизация на всички нива - общини, обаластни управи и експлотационните дружества на язовирите. Василева добави още, че има 70 милиона лева за пренция и справяне със щети, които се разпределят чрез междуведомстнета комисия.
По Оперативна програма "Околна среда " е създадена и специална ос за управление на риска при наводнения и свлачища на обща стойност 60 милиона лева.
Земедеският министър Десислава Танева коментира, че
земеделските стопани, чиито площи са наводнени, могат да получат обезщетения.
Тя обърна внимание на това, че органът, който установява щетите са постояннодействащите комисии към областните служби "Земеделие". Предвид бюджета на министерството по-голяма компенсация ще получат земеделските стопани, които са застраховали имотите си, посочи Танева.
"Напоителни системи" наблюдават постоянно язовирите
От всички 155 язовира, собственост на дружеството, в момента са пълни и преливат 13 язовира, които са под непрекъснато наблюдение, се казва в съобщение на министерството на земеделието и храните.
Преливат предимно малки язовири: Езерово, Изворово, Книжовник, Мандра, Звиница, Даскалово 2, Даскалово 1, Синята река (в Пловдив), Божурица и Ошане във Видин, Нови Пазар-1 и Кълново в Шуменско, Пчелина на р.Струма, Виноградец в обл. Пазарджик.
Други 15 язовира са пълни над 85%, те са с отворени основни изпускатели и контролирано се изпускат, уверяват от министерството на земеделието, както и че нито един язовир не заплашва да залее населени места и земеделски земи.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!