Не е постигнато споразумение в спорния текст за промяната на предназначението в Закона за горите на срещата при премиера.
Днес се водиха преговори между правителството, екологични и други организиции за промени във върнатия от президента Закон за горите. Основният спор е върху текста, позволяващ застрояване на горски терени без смяна на предназначението.
Според коалиция "За да остане природа в България" текстът е "лобистки акт", обслужващ икономически интереси на конкретни хора във вреда на околната среда.
Организацията "Природата за хората и регионите", която участва в неделната блокада на път Е-79 в подкрепа на новия закон, пледира за премахване на бюрократичните пречки за развитието на туризма, включително и промяна на плановете за управление на природните паркове.
Еколози са предложили нов, алтернативен вариант, срещу който са се обявила организацията "Природата за хората и регионите", която защитава бизнеспроектите.
Предложението предвижда
да се допуска временно изключване на терени от горския фонд, заедно с отстъпеното право на строеж.
В настоящия вариант на поправките е записано, че правото на строеж ще се дава чрез търг за максимален срок от 30 години. Природозащитниците искат такъв да е и максималният срок на временното изключване на терените от горския фонд.
Диалогът между протестиращите природозащитни организации и сдружението "Природата за хората и регионите" ще продължи във вторник в Министерството на земеделието и храните, съобщи Филип Цанов от сдружение "Природата за хората и регионите".
Премиерът Бойко Борисов, министърът на земеделието и храните Мирослав Найденов и депутатът от ГЕРБ Десислава Танева се срещнаха за втори път с представители на екологични организации, за да дискутират спорните текстове в приетия Закон за изменение и допълнение на Закона за горите, съобщи пресслужбата на правителството.
На срещата Борисов е заявил, че
нов Закон за горите няма да има, докато не се постигне пълен консенсус между всички заинтересовани страни.
Пресцентърът на правителството разпространи и стенограмата от срещата. На нея Борисов заявява:
"След ветото на президента аз няма да дам на депутатите да гледат този закон до тогава, докато не дойдете с ясни предложения. Ще си подготвим нов закон за държавните предприятия, за да могат да работят държавните горски предприятия. Ходете на ски в Австрия, ходете където искате, нека там да инвестират, тук вие ще ми кажете откъде ще ви дойдат заплатите и пенсиите.
Не искате да добиваме газ, не искате да имаме туризъм, аз толкова мога. Затворихме "Белене", затворихме Бургас-Александруполис, нека тези, които ви казват, че ще се вдигнат приходите, да кажат откъде ще ги вдигнат, като дойдат на власт. Да ни кажат точно - ще дойдат приходи от...., кое, да чуя и вие да чуете също така".
"Щом така ви харесва, така да бъде. Никакви лобистки интереси няма при нас. Никакви. Освен здравомислещите хора, които считат, че не е лошо в България да има и зимен туризъм. Прекрасна природа, никой повече от тези, които инвестират в подобни сфери не пазят дърветата от сеч. Двадесет години имаше поголовна сеч по горите и тези, които ги сякоха сега са на ваша страна. Защо?!", обръща се премиерът към природозащитниците.
И продължава: "След всички избори има загубили партии и една спечелила, която и да е тя. Следва ли другата да си изкара симпатизантите, които са повече от три хиляди души примерно да протестират?! За нас са гласували милион, да ги изкараме да затворят пътищата, защото пък те не са съгласни с нашите политически опоненти!? Какво общо има екологията, горите с политически протест?!
Нима не ви приех и не стоях тук колкото искахте в петък, за да се получат тези кървища и да се бият хора по Орлов мост вечерта. Не ви чува властта, не ви приема, няма демокрация, нямате чуваемост ли?! Кой налага да се говорят такива глупости? От сутрин до вечер всички телевизии, всички активисти са по екраните. По-голяма демокрация, аз не знам какво трябва да направите.
Кабинетът на министрите е и ваш кабинет втори път вече от момента, в който сте се обозначили, че искате да говорим. Защо да си цапам партията и да давам възможност на олигарси, на агенти от Държавна сигурност, журналисти, които се изявяват за демократи?! Когато комунистите и тези, на които им дърпат конците и са убили дядо ми, на мен ми дадоха да работя сам в пожарната. Кой от вас е притиснат от правителството в каквото и да било?! Няма такова нещо. Иво Инджев ще е водач на демократичните журналисти – агент от Държавна сигурност – откъде накъде?!
Или, да не изброявам монополисти в каолина. Ако има някъде монопол, твърд монопол в България, това е производството на каолин, който пряко отива в цената на тока след това. Защото централите едно и три – американската AЕS го купува двойно по-скъпо, отколкото държавната Марица 2. Ще кажете, че това е хубаво, не е хубаво, защото след това ДКЕВР на базата на производствените разходи определя цената на тока и това е 20 години – кръгът "Агнешки главички". Те ще ми бъдат демократите и ще кажат, че аз съм диктатор – стига с това вече, мълчах си, до тук ми дойде.
С кое сме били диктатори?! В кое, в едно нещо?! И ги оставих да се наговорят, ама е прекалено. Госпожа Кунева осем години беше министър, тогава ли се чуваше гласа на хората повече от сега?! Че това, че всеки ден даваме спортни зали, магистрали, мостове, пречиствателни станции и си строим държавата е видно – погледнете.
Искат да я направят като Гърция, да я направят, само че аз не искам да участвам в това.
Затова закон в парламента. Ако еколози, ако общини, ако инвеститори достигнете до разбиране, аз съм тук. Тогава мога да кажа на колегите в парламента – работете. Да ми наричат партията и мен лобисти тези, които 20 години ограбиха държавичката, ние не сме. Аз с моята приятелка се разделих преди пет години, не съм я чувал и не я виждам. Откъде накъде ще ми приказват глупости снахите и децата на Политбюро. Мачкаха ме 25 години, сега пак през уж демократични процеси ще ни мачкат. На Политбюро няма да им се дам".
Президентът Росен
Плевнелиев заяви днес, че с налагането на ветото върху Закона за горите е дал шанс както на едната, така и на другата страна:
"вместо да блокират пътищата на България, да се съберат заедно в Парламента и да намерят заедно решението".
"Посочил съм ясно, че аз съм "за" развитието на регионите, че не трябва да се пропилява шансът да се печели от туризъм. Но това не бива да става в дефицит на информация", коментира президентът.
Той е сигурен, че следващите няколко седмици в Народното събрание ще се работи прозрачно по приемането на закона.
"Познавам региона на Банско много добре; преди да има писти, половината от населението се занимаваше с незаконна сеч. Когато дойдоха пистите, посегателствата в горите намаляха", коментира президентът, който е роден в Гоце Делчев.
Той заяви, че ще бъде на страната на регионите и е категорично "за" ски туризма, сноуборда и всички, които по екологичен начин могат да използват природните дадености.
Уважавам и подкрепям решението на Министерския съвет - със Закона за горите да вкара ред, но това стана в дефицит на информация за обществото, каза още Плевнелиев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!