Б ългария е застрашена от рекордна финансова корекция от Европейската комисия по Програмата за развитие на селските райони. Става въпрос за периода 2007-2013 година. Точният размер се очаква да стане ясен следващата седмица, когато в Брюксел трябва да пътува делегация от Министерството на земеделието и храните и Държавен фонд "Земеделие", предаде БНТ.
Съмненията се засилват и от започналата проверка на ДАНС във Фонд "Земеделие".
Няма скандал във фонд „Земеделие” и няма опасност България да загуби средства
по програмата, категоричен бе премиерът Бойко Борисов, който коментира темата от Пловдив.
„Ако има хора, които са извършили престъпления, според подадените ни сигнали, затова са прокуратурата и ДАНС. Те да проверят и нарушителите да бъдат вкарани в затвора”, каза премиерът Борисов.
По думите му средствата по програмата са изплатени, като остава да получим още 5 милиона евро.
По-рано вестник "Сега" и БГНЕС съобщиха, че очакваната глоба е в размер на стотици милиони евро за парите за т.нар. "селски туризъм" заради установени
нарушения и закупуване на луксозни возила, АТВ-та, мотори и дори плавателни съдове, които вместо за туризъм,
били ползвани за лични цели от бенефициентите.
По информация на изданието може да бъде наложена санкция за
около 250 млн. евро. Държавен фонд "Земеделие" призна, че има риск, но само за 33 млн. евро.
Яснота няма, защото в момента тече одит.
Депутати от опозицията дори твърдят, че санкциите могат да стигнат 500 млн. евро.
В сряда във Фонда започна спецакция на ДАНС. Няма официална информация какво точно се проверява. Премиерът Бойко Борисов вчера посочи само, че "по случая работят най-добрите експерти от ДАНС и прокуратурата. Борбата с корупцията се прави по най-високите етажи, там, където са парите".
Корекцията, която Брюксел ще наложи на ДФ “Земеделие” ще се покрие за сметка на държавния бюджет, припомня БГНЕС.
Налагането на финансова корекция в размер от 250 млн. евро ще е абсолютен рекорд, ако се случи.
Досега на България бяха наложени две плоски корекции
- по програма "Околна среда" и по програма "Развитие на регионите". Корекцията при ОПОС бе в размер на 152.9 млн. лв. и възлизаше на 9.5% от проверени 239 договора. По ОПРР бе наложена плоска корекция за близо 133 млн. лв. И двете наказания бяха за сметка на бюджета, защото се приема, че нарушенията при тях са със системен характер и бенефициентите не следва да носят вина. Особеното е, че все пак хазната не загуби финансов ресурс от ЕС, тъй като предвидените за проблемните проекти пари бяха пренасочени към други проекти.
Министърът на финансите Владислав Горанов отрече категорично информацията преди изказване да направи и Борисов.
В парламента той коментира само: "Не, няма, това са спекулации, твърдо".
За проверката на ДАНС в ДФЗ Горанов разясни, че целта е да се видят
всички косвени данни, "че в администрацията са се правили или правят неща, които могат да доведат до съмнения в корупция". Той предположи, че е възможно агенцията да прояви интерес и към други ведомства, където, по думите му, има корупционен натиск заради големия материален интерес.
Няма защо да обвързваме Румен Порожанов с лоши практики, но, ако, разбира се, намерим такива, си запазваме правото да действаме спрямо всеки, добави той.
Ивайло Калфин - вицепремиер и социален министър, допълни, че там, където има доказани злоупотреби, това означава не само санкция, но и след това намеса на съдебната власт. Освен това той посочи, че практиката да се правят финансови корекции я има в цяла Европа.
"Ако ме питате дали има опасност за 250 млн. - няма такава, това е огромна сума.
Каквито и нарушения да са правили общини, селски стопани, не виждам как може да са на такава стойност", категоричен е и вицепремиерът Томислав Дончев.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!