Д нес в България почитаме паметта на жертвите на комунистическия режим. Точно на 1 февруари преди 75 години са произнесени присъдите на Първи и Втори състав на престъпния Народен съд, написа премиерът Бойко Борисов в профила си във Facebook.
Как издателството на една българка променя три държави
Истината за комунизма в България
"Винаги съм казвал, че демокрацията и мирът са най-ценните неща в днешния свят, продължава Борисов. Радостен съм, че сега българите живеят в разбирателство и взаимно уважение, но това не означава, че не трябва да помним подобни режими в човешката история и поуките от тях. Ето защо благодарение на усилията на правителството в новите програми за десетокласниците вече влиза изучаване на комунизма в България", отбеляза той.
В НРБ това го имаше във всеки дом
Според премиера важно е да се знае цялата историческа истина за тоталитарните режими, но още по-важно е никога повече да не ги допускаме и остро да осъждаме всяко посегателство върху достойнството на човека.
С молебен и венци в София бе отдадена почит на жертвите на комунизма. Венци и цветя пред мемориалната стена до НДК поднесоха председателят на Народното събрание Цвета Караянчева, политически лидери, граждани.
Преди 75 години
датата 1 февруари влиза в българската история с най-масовото произнасяне на смъртни присъди на политици. Месеци преди и след това живота си, имуществото си губят хиляди - банкери, журналисти, учени, карикатуристи, каза в словото си Караянчева.
"Всяка година си задаваме въпроса защо тази кръвожадната жестокост на палачите придобива такъв невиждан размах точно тук, в малка България, където не е имало нито масово комунистическо движение, нито масов фашизъм. Защо точно тук Димитър Пешев трябваше да получи присъдата за антисиметизъм", продължи тя.
По думите й, зад тази "безпардонна" разправа стои зловеща конспирация за изтриване на паметта и историята.
България е трябвало да бъде смазана, подчерта Цвета Караянчева.
Днес, допълни председателят на парламента, все още има хора, които смятат, че Народният съд е бил необходим за времето си. Затова е необходимо да се събираме тук, на този ден. Хора, бдете, призова тя.
От Съюза на репресираните от комунизма "Памет" настояха в столицата да има музей на антикомунизма.
"Ден, в който е избита българската интелигенция, военни, политици - черен четвъртък преди 75 години, раните не са заздравели", коментира председателят на СДС Румен Христов. Трябва да помним това, което се случи, и да не го забравяме, убеден е той.
Лидерът на БЗНС Николай Ненчев връчи грамоти на хора, които имат заслуги при отстояването на човешките права, а поводът е 120 години от основаването на БЗНС. Такива отличия получиха Дянко Марков, Вили Лилков, Ибрахим Рунтев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още aктуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!