М инистър-председателят Бойко Борисов инспектира строителството на автомагистрала "Европа" в района на Сливница. Проверката бе предавана на живо във Фейсбук профила на премиера.
Заместник-министърът на регионалното развитие и благоустройство Николай Нанков, който пътуваше заедно с премиера, обясни, че този участък най-късно е започнат за строителство. Въпреки това на голяма част от трасето вече се полага последен слой асфалт.
Той добави, че за по-малко от година на 60 процента са изпълнени строителните дейности. Предстои да се вземат сертификати за някои от подучастъците, които следващата седмица ще разпратят на изпълнителя на обекта.
Големите съоръженията по този участък са 11 - един мост, 5 надлеза, 3 селскостопански надлеза, 2 подлеза, 2 големи пътни възела към общинския център Сливница.
Изгражда се и трети пътен възел. Успоредно вървят и дейностите по изместване и рехабилитация на линейната инфраструктура - оптични кабели, водопровод, електропроводите, уточни Николай Нанков. Има малък проблем с изместването на железопътната линия. В понеделник по този въпрос ще има среща в МРРБ, добави той.
Крайният срок е май догодина, но пътят ще е готов още тази есен за процедурата по приемане, изтъкна Николай Нанков. "Който иска да ходи за Нова година за Белград, ще може спокойно да го направи", отбеляза Бойко Борисов.
Министърът на регионалното развитие и благоустройство Петя Аврамова съобщи пред журналисти,
че сега се работи на всички големи инфраструктурни обекти - по магистралите "Хемус", "Струма", "Европа", напредва се и в строителството на Софийския околовръстен път.
През 2020 г., въпреки това извънредно положение, нашият принос и приносът на строителите ще бъде да се мобилизират и да работят максимално, за да може и повече хора да бъдат заети в строителството.
И МРРБ, и АПИ полагат огромни усилия да осигурят терен на всички големи инфраструктурни обекти, които са стартирали и продължават да стартират като нови отсечки, най-вече в тази кризисна ситуация, в която ние смятаме, че като строително министерство трябва да максимално да осигурим работа на строителния бранш, каза още министърът.
В тази връзка тя съобщи още, че не е спирала работата по издаване на разрешения за строеж, като вече те са девет от началото на извънредното положение - от 13 март. Агенцията по кадастър, ДНСК, АПИ са мобилизирани максимално, допълни Аврамова. Тя каза още, че на Националното сдружение на общините е пратено писмо, с което да запознаят всички общини да не прекъсват дейностите по инвестиционното проектиране, одобряване, издаване на разрешения за строеж, за да има строителство в държавата.
Министърът на регионалното развитие и благоустройството Петя Аврамова и столичният кмет Йорданка Фандъкова се запознаха с напредъка по разширението на Софийския околовръстен път в участъка от пътен възел "Цариградско шосе" до пътен възел "Младост".
Министърът каза, че Софийска община е дарила над 100 терена при теренното осигуряване на обекта, оказва съдействие и в процедурите, които текат в момента.
Обектът е с дължина малко над 6 километра. "С това се затваря изцяло околовръстният път на София", каза министърът. "Тук е най-натовареният второкласен път в България, като трафикът е от 22 000 до 26 000 превозни средства на ден. Така че тези 8,5 метра, които в момента съществуващото трасе представлява, ще станат 46 метра - три платна за движение в една посока, има локални платна, разделителни ивици по три метра между двете посоки на движение на директното трасе и между локалните платна и директното трасе", обясни министърът. Тя допълни, че ще бъдат изградени три пешеходни надлеза и три моста. В отговор на въпрос министърът каза, че срокът за изпълнение на строителните дейности е 2021 г. Трасето ще струва малко над 142 млн.лева с ДДС.
Министърът каза, че темата за това дали ще се преразглежда забраната за строителство по морето през лятото не е коментирана и допълни, че и никой от инвеститорите не я е повдигал.
България предлага на Европейската комисия /ЕК/ да разреши на страната ни да ползва авансово парите от следващия програмен период, който започва след 7-8 месеца. Целта е да се използват около 200-300 милиона евро, за да се инвестират в антикризисни мерки.
Това каза вицепремиерът Томислав Дончев, който присъстваше заедно с министър-председателя Борисов на инспекцията на АМ "Европа".
По думите на Дончев това ще помогне на страната ни да излезе по-лесно от кризата.
Вицепремиерът Дончев добави, че страната ни вече е изпратила писмо за преструктуриране и на програмата за селските райони, за да изготвят и антикризисни мерки и в земеделието. "Но се опитваме да мислим и да работим в рамките на парите, които имаме", допълни Томислав Дончев. Ако се отворят нови възможности, страната ни, разбира се, ще се ползва и от тях. Страната ни обаче се опитва да се разпрели натоварването между средствата в държавния бюджет и европейските програми.
Според Дончев за момента България се справя много добре. Мерките, които се прилагат в момента, са на стойност около 5-6 процента от целия БВП на България, посочи вицепремиерът.
Понеже пандемията е първата вълна от кризата, стопанската криза ще е втората вълна след коронавируса, изтъкна Томислав Дончев. Затова страната ни е готова и с други мерки за този момент. Тогава размерът на антикризисните мерки може да достигне 10-12 процента от БВП на страната, обяви вицепремиерът Дончев.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!