„Моята съвест е 100% чиста, картички не пращам аз, освен личния ти есемес за Нова година, който ти пратих. Никога не съм ползвал репресия в целия си съзнателен живот. Колегите ми ме обвиняват, че съм мек и благ. Да, ползвал съм репресия, когато трябваше да махна 3-те посредника за газ”. Това заяви Бойко Борисов във връзка с изказване на собственика на „Икономедиа” Иво Прокопиев на 11-ата годишна среща на бизнеса с правителството „Накъде тръгва България”.
Миналата седмица Прокопиев заедно с Трайчо Трайков и Симеон Дянков бе обвинен заради продажбата на държавния дял в ЕВН, а бизнесменът коментира това с репресия от страна на прокуратурата и че обвинението е коледна честитка от Борисов и Пеевски.
"Плевнелиев имаше много успешен мандат", продължи с политическата равносметка премиерът в оставка.
„След казаното от президента, най-логичният въпрос е защо дадохме оставка”, заяви той, след като преди него изказване направи президентът Росен Плевнелиев.
"С Росен ще продължим да работим заедно. Евроатлантическата ориентация ни е пътеводна звезда", заяви министър-председателят в оставка, като преди него държавният глава посочи, че е дал всичко за обединена Европа.
„Има една дума - морал. Така постъпи и Дейвид Камерън,
той беше убеден, че Брекзит не трябва да успее и че е лошо за Великобритания. Сега една година след това, няма никакво движение по посока Брекзит. Но той постъпи морално. Така постъпи и Ренци в Италия”, заяви Борисов по повод оставката си след загубата на президентските избори.
„Свикнали сме в България като кажем Америка, значи нещо единно. Най-малко това виждам в САЩ в момента. Още не е встъпил новият президент и среща протести и изключителна атака. Няма да бъде лесно. Още повече някои от политиките, които има са в разрез с това, което досега сме мислили в Европа, че е правилно”, смята Борисов.
Премиерът в оставка заяви, че е
по-добре да има правителство на малцинството,
отколкото широка коалиция, да се знае кой управлява и кой носи отговорност.
"Преди две години направих такъв компромис - изключително трудна работа, компромисите винаги се трупат на голямата партия" , каза Борисов и заяви, че който спечели изборите, трябва да си направи правителство и да управлява.
Премиерът определи като невъзможна и абсурдна евентуална коалиция с БСП
при следващо управление. Как ще направим с БСП коалиция, ще махнем плоския данък, ще въведем прогресивен, абсурд - не е възможно, посочи премиерът.
Той обаче не каза какво ще прави партията, ако членовете й отговорят, че с БСП могат да са партньори на вътрешния референдум, който се провежда в момента.
„Щях да съм много спокоен, ако Корнелия Нинова участваше в това правителство. Аз съм убеден, че тя участва. Притеснява ме фактът че излиза и казва, че не участва”, призна Борисов за бъдещия служебен кабинет.
Той запита как тогава „до вчера един прекрасен генерал, работил съм с него,
нищо лошо не мога да кажа, като летец, като командир”, изведнъж му се дава цялата политическа власт, включително и кабинет и неговата партия, която казва, че е победила на изборите не му и помага да създаде правителство. Как ще го създаде, попита Борисов.
Според него Румен Радев, ако има „по един приятел във всички сфери на обществено-политическия живот, трябва да го направи министър”.
„Как БСП ще откаже да участва, свръх човек да е, няма как. На БСП толкова им беше зор да управляват, а сега казват - не, ние на Радев дори не му се месим, сам ще си го направи. Аз може би и от времето малко мнителен съм станал, но не вярвам на такива неща. Да му пожелаем успех, дано се справи. Но, в бизнеса, във вашите фирми и кантори, вие никога няма да допусне такова нещо. Никой от вас няма да отиде да си вземе един военен, пожарникар или доктор, какъвто щете, и да отиде да го направи шеф на фирмата и да му даде цялото ръководство на фирмата. Кой би го направил? Това го правим ние с държавата си”, заяви премиерът в оставка.
„БСП казват - ние не участваме. ДПС го подкрепяха и те казват, че не участват. Системните партии не участват. Какво да очакваме от бъдещето при това положение”, запита Бойко Борисов и продължи – „щели да дойдат нови. Кои ще се новите - нали дойде Бареков, ще дойдат такива, няма да са различни”.
„Месеци наред подценявахме референдума,
всички ние много искаме да има референдум, всички искаме да чуем гласа на хората, но когато нещо се поднесе по един начин, няма какво да умуваме, а трябва да го изпълняваме. Когато се говореше по 3-те въпроса на партиите им беше изгодно да си замълчат. Има референдум, да изпълним това, което са казали. По много от темите може да се спори, дали ще е по-добре, убеден съм, че не, но това е волята на народа. Защо не го изпълняваме? 2,5 млн. души са казали „да”. Представете си една от политическите партии да има сега 2,5 млн. гласа на изборите. Това ще е тотална победа и легитимация, на когото и да било”, убеден е Борисов.
Миналата седмица ГЕРБ внесе законопроект за промяна в изборния кодекс, но вероятно предложението ще увисне, защото само след седмица в длъжност встъпва новоизбраният президент Румен Радев, който заяви, че няма да удължава живота на това НС.
Борисов посочи, че не е оптимист за бъдещето.
„Не само в международен план, и до нас е Турция, виждате какво се случва, през ден терористичен акт. Разделение в САЩ, от другата страна на Черно море ни е Крим, от другата страна - Косово”, допълни той.
Бойко Борисов: Моралът е по-важен от властта
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!