Интересът на държавата ни е над всичко, инвеститор означава изгоден и за държавата, заяви министър-председателят Бойко Борисов пред представителите на бинеса на форума "Правителство и бизнес: Общи усилия за ускорени инвестиции 2010/2011 г.".
Да дадеш едни пари и срещу тях да получиш всичко, което пожелаеш - може би е било така, може би ще бъде така, но по мое време няма да бъде така, каза премиерът и призова представителите на бизнеса да не се чувстват обидени или разсърдени.
Целта на днешната среща с бизнеса е да установим такъв диалог, че нищо да не изнервя, спира или създава проблем на хората, които искат да работят, посочи Борисов.
Много сте мили, добре сте дошли, обърна се той към инвеститорите, като в същото време подчерта, че важни са не само парите, но и начинът, по който те "влизат" и се управляват.
Ако тази група, която сте тук, инвестирате в бизнесите, които знам, това са около 2 млрд. лева,
които могат да бъдат инвестирани само тази година, посочи премиерът.
Той изрази надежда да се влага не само в София, където през последните четири години са съсредоточени над 75% от инвестициите в страната, но и в другите части на България.
Бойко Борисов кза, че има и български инвеститори, които работят много добре.
Правим някои промени по законите, които да позволят да пазим и бизнеса, отбеляза той и обеща предложенията на бизнеса, които бъдат направени днес, да бъдат взети предвид от правителството.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков съобщи, че до края на месеца всички министерства ще представят предложения за оптимизиране и подобряване на работата на държавната администрация, а на 8 юли мерките ще бъдат докладвани пред Министерския съвет и обществеността.
Реформата в държавната администрация е тема на цялото правителство,
каза Дянков.
Ако има по-ефективна държавна администрация, оптимизация, сливане на части на държавната администрация с еднакви функции, то това спестява и пари на данъкоплатците, и премахва възможностите за корупция, заяви той.
Дянков отбеляза, че България се е преместила от шесто на второ място по данъчна тежест и единствено Словакия в ЕС в момента има по-ниска данъчна тежест от България.
Финансовият министър отбеляза, че данъците у нас бяха задържани, въпреки че в съседни на България страни - Гърция и Румъния, растат. Това не означава, че няма да се налага увеличаване на данъците в бъдеще, посочи той.
Политиката на правителството е за поощряване на производството и това е свързано с данъчната политика, обясни Дянков и отчете по-бързо изплащане на дължимото ДДС на бизнеса.
Страната ни е с предвидима данъчна политика, с най-стабилни прогнози, успехи бележат и борбата с корупцията и престъпността, посочи още финансовият министър.
Министърът на околната среда и водите Нона Караджова отчете намаляване на административната тежест в МОСВ.
До първата седмица на юли МОСВ ще отправи покана до общини с до 10 хил. жители, за да представят своите проекти за изграждане на ВиК-мрежи, ще бъдат отправени и покани за техническа помощ към общините, съобщи тя.
От началото на годината броят на фирмите, инвестирали в България, е два и половина пъти по-голям от броя на фирмите, изнесли инвестиции - 1300 фирми срещу 550, съобщи изпълнителният директор на Българската агенция за инвестиции Борислав Стефанов.
Общо 20 фирми са инвестирали над 20 млн. лева в България от януари до април, въпреки тежките финансови и икономически условия, отбеляза Стефанов. Той съобщи, че инвестициите за април са повече от вложенията през същия месец на миналата година.
В пъти са се повишили заявките за купуване на бандероли за алкохол
след операциите, които правим в последните месеци, съобщи министърът на вътрешните работи Цветан Цветанов на кръгла маса в парламента на тема "Икономическата криза - законодателството в подкрепа на бизнеса".
Това показва, че предприетите мерки за един по-сериозен и надежден контрол са правилни, коментира той.
По думите му все още е голям делът на "сивия" сектор, особено при алкохола.
По отношение на контрола на ДДС Цветанов посочи, че трябва да бъде засилен, но в такава степен, че да не пречи на изрядните платци.
В момента правителството полага огромни усилия за започването на знакови инфраструктурни проекти, добави министърът. Той повтори позицията, че правителството е за изграждането на допълнителни енергийни мощности, като АЕЦ "Белене", но при ясни правила и принципи, които трябва да бъдат спазвани.
Ако правителството успее да привлече към този проект чужди инвеститори - представители от ЕС, това означава, че в пиков момент той може да ангажира 5-6 хил. работни места в строителството, отбеляза вицепремиерът.
Сред другите проблеми, които Цветанов очерта, са липсата на връзка между образованието и бизнеса, както и конвенционалната престъпност.
Този вид престъпност е функция на икономическата криза, която доведе до голяма безработица и никаква перспектива, коментира вътрешният министър.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!