В условията на финансово-икономическа криза ние максимално добре се справяме с това, което можем да преразпределим като пари, каза премиерът Бойко Борисов в интервю за съвместното сутрешно предаване на "Дарик радио" и БНТ.
Той припомни, че в един ден президентът на Световната банка Робърт Зелик и руският премиер Владимир Путин похвалиха правителството – единия за едногодишната работа, другия за бързите реакции и за навременната помощ във връзка с пожарите в Русия.
Похвалите са важни не толкова за нас, важни са и за Брюксел, и за Вашингтон, и за хората на високо ниво в света, които наблюдават подобни изказвания, за инвеститорите, посочи премиерът.
"За една държава инфраструктура, магистралите, жп линиите са живот,
пари. Когато ги има - тя работи по един начин, когато ги няма - съвсем различно", каза Борисов.
"Гърците си направиха магистралата, питам защо до момента нашата не е проектирана, говорим за "Струма", която извежда товарите от солунското пристанище на пристанището в Лом - изключително жизненоважно и за двете държави, бизнес за милиарди", попита той и допълни, че тази магистрала стига до Дунав мост-2.
За радост той се строи активно благодарение на това, че спасих парите, заяви премиерът. Той припомни, че участъкът от р. Дунав между България и Румъния е единственият по реката, където има само един мост.
"Геостратегически за България изграждането на магистралите е милиарди евро след това. Това са и спасени животи, защото тези катастрофи и тези тесни шосета са просто да не тръгва човек на път, особено когато е интензивно движението.
Затова ние атакуваме едновременно магистрала "Люлин", магистрала "Тракия", проектираме "Струма", като в Кресненското дефиле ще бъде изключително скъпо, ще отиде поне милиард евро, то заради това не е пипано. Но докато стане то, ние ще атакуваме частта до Дупница, Сандански, Петрич, там, където е по-равно, за да може да подготвим тези трасета да са готови и паралелно с това подготвяме проектите.
За "Хемус" дори не се издумваше дума в Европейската комисия, защото тя не е в основните транспортни коридори. За първи път сега, преди 15-20 дни Плевнелиев, Дончев ги пратих в Брюксел, убеждаваха европейските чиновници, за радост имаме много добър приятел в лицето на еврокомисаря Хаан (еврокомисарят по регионалната политика Йоханес Хаан - бел. ред.) и те казаха: окей, вие така или иначе по всички програми няма да усвоите парите, така че дайте да видим проекти за "Хемус".
Така че първата светлина в тунела за "Хемус" я има. И сега работим изключително активно това да се случи", коментира Бойко Борисов.
Той коментира и реформите в здравеопазването и заплахата на лекарите за стачка.
"Разчитам на докторите, като най-интелигентните, ако искат да стачкуват - да стачкуват,
ако искат да ни свалят - да ни свалят. Ще се върнат Станишев, Доган, да им е честито", каза премиерът.
Ако това правителство беше по времето на излишъците, аз щях да залея с асфалт тази държава и въпреки всичко ще го направя, категоричен бе Борисов.
Той отчете като лично своя грешка изборът на Божидар Нанев за здравен министър.
"Той е много добър лекар, но той не става за министър. И реално ние загубихме 6-7 месеца, и здравната реформа се движи с 6-7 месеца назад.
Тези месеци са вакуумните, забавянето на реформите накара болниците да си искат същите пари, които искаха миналата година, ама това, че има криза, че има спад в икономиката на държавата, не ги интересува. В същото време с 500 хил. са се увеличили болните.
Болниците продължават да харчат повече, а не по-малко, в същото време тук е следващото разковниче - никой не иска досега да каже как се пълни здравната каса - ами с парите, които ние си даваме като вноски, само че над 1,7 млн. не си плащат.
От тези пари, които събираме за здравеопазване, за да допълним здравната каса с пари, ние вземаме от другите данъци, заради тези тарикати, които не си плащат", каза премиерът.
На въпрос
кои са илюзиите на днешното управление,
Борисов отговори:
"Лесно е да си премиер, защото имаш властта да променяш и да направиш всичко, което искаш, като кмет ми беше по-лесно, защото в София всичко си беше уредено. От средата на другата година ще ни стане по-лесно, ще пуснем спортната зала в София, ще излезе 2012 г. метрото в целия му вид, София ще придобие съвсем друг вид като вид и комуникация.
Една от най-големите заслуги на правителството е, че ние не вдигнахме данъците, ние имаме най-ниските данъци. Не се изкушихме като всички останали да вдигнем ДДС".
Запитан, ако беше в опозицията при сегашното правителство, какво щеше да критикува, той посочи, че би критикувал за забавянето с 6-7 месеца на здравната реформа, за това, че е трябвало Томислав Дончев да стане министър още от самото начало на правителството.
"Президент трябваше да стана 2005 г., защото тогава нито имах партия, нито имах такава отговорност. Дори на първия тур да беше малко в полза на сегашния президент, на втория щях да го бия. Сметнах, че е по-добре той да си остане президент.
Имаме си опитен президент, който се старае много. Ако някой път чисто политически не се опитва да ни критикува, аз мисля, че той прекрасно се справя с работата си", заяви премиерът.
Ако работим добре и зимата мине нормално, бъдещият президент ще бъде излъчен от ГЕРБ, каза Бойко Борисов.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!