В следствие на Консултативния съвет за национална сигурност (КСНС) държавата остана без управление – в куп кризи, които едновременно вървят. Това заяви лидерът на ГЕРБ Бойко Борисов на брифинг в централата на партията, предаде БГНЕС.
"Договорът за добросъседство с Република Северна Македония е толкова точно и ясно разписан във всяка една сфера, че просто трябва да се изпълни от двете страни.
КСНС беше ненужен, той показа само тоталния хаос, в който се намира държавата",
коментира Борисов и добави: "Уж сме лошите, а повтарят всичко, което сме правили".
"КСНС беше направен, за да потвърди нашата позиция на парламента и на правителството", добави Борисов, който припомни записаното в договора.
По думите му президентството се явява като горната камара на парламента и от там се свеждат задачите както на правителството, така и на Народното събрание.
"Спомняте ли си КСНС, след който премиерът да не се изкаже", попита бившият министър-председател и добави, че заседанието на консултативния орган към президента е показал тоталния хаос, в който се намира държавата.
Според Бойко Борисов важните за обществото теми остават назад.
"В магазина инфлацията вече е над 30%, а мерки за газа и ток – няма. За горивата не искам да говоря, каза Борисов и припомни: Колко протести за няколко стотинки с „Мерцедес”-и и джипове направихте? Мълчание – няма я темата в свободните теми, а починалите от коронавирус са заменени с фразата „загубили битката”. В момента карантината се явява „спасително салче” на президентство, правителство и парламент", коментира още лидерът на ГЕРБ.
Бившият финансов министър Кирил Ананиев от своя страна отбеляза, че е силно възмутен от факта,
че през последните 7 месеца сме свидетели на безпрецедентно и хаотично изпълнение на държавния бюджет за 2021 г., както и на непрофесионално представяне на отделни елементи от проектобюджета за 2022 г.
"Нека започна с изпълнението на бюджета за 2021 г. – в своето новогодишно интервю г-н Асен Василев каза, че има преизпълнение на приходите, което се дължи на неговото управление на Министерството на финансите. Ако министърът на финансите си погледне собствената справка, към 31 май преизпълнението на данъчните, неданъчните, помощите и дарения възлиза на 2.8 млрд. – повече, отколкото за същия период миналата година. Това е 16% преизпълнение на приходите. Към края на месец ноември разходите по консолидираната фискална програма бяха изпълнени на 89%.
За месец декември беше направен разход в размер на 9 млрд. лв.,
от които 2.9 млрд. бяха представи като набирателни сметки, които се изписват като касов разход за 2021 г. На това свое интервю г-н Василев се опита да направи разбивка на тези 9 млрд. лв. От това негово интервю разбрах, че той не знае за какво става въпрос. Това е безпрецедентен разход за месец декември, който ще доведе до някои лоши последствия за бюджета за 2022 г.", уточни той.
По думите му дефицитът за следващата година ще бъде 4.5%.
"Като добавим тези 2%, дефицитът излиза 6.5%. Нека отидем към формирането на бюджета за следващата година. Предстоят разговори, изчисления, сметки между коалиционните партньори. В коалиционното споразумение се предвиждат множество мерки, от които следват множество разходи. До този момент никой не е работил върху остойностяването на тези разходи. Ние ще имаме и допълнителен разход, който ще увеличи дефицита за следващата година. Това означава, че ще имаме много големи проблеми, вследствие и на инфлацията, с ЕК и Европейската централна банка", алармира Ананиев.
Изненадваща атака срещу Кирил Петков от РС Македония
България не отстъпи за РС Македония
Радев пред Euractiv: България не е пречка в процеса на разширяване на ЕС
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!