Борисов: Кристалина Георгиева се обсъжда в преговорите за основните постове в ЕС
Източник: БГНЕС

П ремиерът Бойко Борисов потвърди, че името на Кристалина Георгиева е сред обсъжданите при разпределянето на висшите постове в ЕС. Той направи това уточнение в отговор на въпроси на български журналисти преди началото на заседанието на Европейския съвет.

Борисов уточни, че все още няма съгласие кой да бъде следващият председател на Европейската комисия. Надали ще се договорим тази вечер, няма нагласа за съгласие. Всяко изказване днес е грешно, прибързано и бъбриво, обобщи той.

Премиерът уточни, че Европейската народна партия стои зад Манфред Вебер и има време. По неговите думи към план "Б" ще се премине след изчерпването на план "А" (Вебер). Борисов съобщи, че снощи е разговарял с Мишел Барние, но не даде подробности за съдържанието на разговора. По неговите думи социалистът Франс Тимерманс е фантастичен ръководител, но социалистите са останали втора сила на изборите за евродепутати.

Борисов съобщи, че България ще предложи за еврокомисар отново Мария Неделчева-Габриел.

Той добави, че нашата страна би се радвала да запази възможността еврокомисарят ни да отговаря за цифровизацията. Мария Неделчева е прекрасен комисар, в пряк двубой победи Елена Йончева, изкара най-добър резултат, допълни Борисов. 

На въпрос на медиите за партийните субсидии преди началото на заседанието на Европейския съвет в Брюксел премиерът Бойко Борисов подчерта,

че поддържа това, което 2,5 млн. българи са подкрепили на референдума.

Министър-председателят добави, че на който не му стигат парите, има право по най-прозрачния начин да посочи дарителите, като подчерта, че е важно да има 100% прозрачност, съобщиха от правителствената информационна служба.

Бюджетната комисия намали партийната субсидия на 1 лев

"Преди 2 години цялата предизборна кампания на президента Радев мина на фона на субсидиите и референдума за един лев на глас. И тогава управляващите в наше лице се биеха всеки ден, че едва ли не са те виновни за това. Аз тогава поех ангажимент и веднага след изборите го внесохме в парламента, другите партии не го подкрепиха“, напомни Борисов. Той отбеляза, че преди 5-6 месеца по време на телевизионно участие е поел ангажимента относно субсидиите отново.

"Тогава си спомняте, че президентът Радев отказа участие, за да не поема такъв ангажимент. Дотогава нямаше никакви изказвания, че това е популистко, че това не е демократично, че това ще убие партиите“, добави премиерът Борисов. 

Премиерът коментира по повод отлагането на датата за начало на преговорите за присъединяването на Северна Македония към ЕС, че "македонците имат много неща да оправят". Нека не ме разберете грешно, но докато се спори Гоце Делчев българин ли е, македонец ли е - това дребнотемие, едни герои, които са се били за България, Македония, за родния край и най-хубавите ни песни са свързани с тях. Докато това е темата и непрекъснато опозицията ще ме подпитва какво прави (двустранната) комисия - нека узрее.

Трябва ни време да си довършим работата на комисията. При преговори (за присъединяване към ЕС) влизаме в друга хипотеза - ще кажат "България ни спря" или "България ни пречи". Това не мога да допусна. България направи всичко и те се изстреляха в небето. Сега те трябва да направят компромиса по комисията и антибългарската реторика, заяви премиерът.

Той добави, че пред колегите си ще настоява спорът между Турция, Гърция и Кипър за газовите проучвания в Средиземно море да бъде решен с дипломатически средства, на основата на международните закони за териториалните води. Това дрънкане на оръжие хич не е добре. Бежанците са ни на границата, в момента има нулева вълна, защото поддържаме с хора, техника и дипломация, поясни министър-председателят. 

Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.

За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram

Обратно в сайта X

ДОСТЪП ЗА ЛОГНАТИ ПОТРЕБИТЕЛИ За да пишете, оценявате или докладвате коментари, моля логнете се в профила си.

  1. Запомни ме
забравена парола Полетата маркирани с * са задължителни
Полето Потребителско име не трябва да е празно.
Полето E-mail не трябва да е празно.
Полето Парола не трябва да е празно.
Полето Повторете паролата не трябва да е празно.
  1. Декларирам, че съм се запознал с Общите условия за ползване на услугите на Нетинфо.
Полетата маркирани с * са задължителни
Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Алекса спечели битката за София в “Sesame Турнири на волята”

Любопитно Преди 3 часа

Големият финал на спортното шоу ще се проведе в столицата на 24 април

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

Министър Иван Пешев: Гафът при тегленето на тираж 5 от 35 нанесе репутационни щети на тотализатора

България Преди 4 часа

Днес той посети Троян, където връчи почетни плакети на тримата медалисти от националния ни отбор

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

Откриха „най-голямото незаконно сметище“ в София в завода за отпадъци

България Преди 6 часа

Общински съветници от различни групи в Столичния общински съвет посетиха завода

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

Във вторник изпробват системата BG-ALERT

България Преди 7 часа

Предвидено е текстовото съобщение да бъде излъчено между 11:00 и 11:30 часа

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

След скандал мъж нападна и удря двойка в метрото

България Преди 7 часа

Двамата младежи са с наранявания

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

АТВ се преобърна и смаза чужденец край Сливница

България Преди 7 часа

Пострадалият загубил контрол над машината

Побой над шофьор след леко ПТП в София

Побой над шофьор след леко ПТП в София

България Преди 7 часа

За престъплението е задържан мъж на 42 години

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

В България няма ваксина за бактерията убила бебе

България Преди 8 часа

"Плюс мен": В България е налична само конюгатна ваксина срещу менингококи от групи A, C, W-135 и Y

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

ПП подкрепя исканията на протестиращите психиатри

България Преди 8 часа

„Продължаваме Промяната“ призовава Министерски съвет да предприеме незабавни действия

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

Тежка катастрофа край Севлиево, шофирал е непълнолетен

България Преди 9 часа

Назначени са съдебномедицински експертизи

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

d:istinkt получи пет отличия от BAPRA Bright Awards 2025

Агенцията спечели злато в единствената индивидуална категория – „Изгряваща звезда на годината“

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Протестите в Сърбия през погледа на студентите (ВИДЕО)

Свят Преди 9 часа

Филм на студентите от Факултета по драматични изкуства в Белград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

Проливен дъжд наводни улици в Асеновград

България Преди 9 часа

Предстои и осезаемо застудяване с възможен снеговалеж в планините

Президентът на САЩ Доналд Тръмп

Адвокат разкри как Тръмп може да стане президент на САЩ за трети път

Свят Преди 9 часа

Тръмп може да се кандидатира за вицепрезидент, което отваря възможността той отново да стане президент

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

Цената на тол таксите се вдига от утре, а на винетките - от май

България Преди 9 часа

Уикенд винетката ще бъде 10 лева, седмичната – 15 лева

<p>Спасиха бременна жена&nbsp;60 часа след земетресението в Мианмар</p>

Чудо сред руините: Бременна жена e спасена 60 часа след земетресението в Мианмар

Свят Преди 10 часа

Спасителите успяха по чудо да извадят жената от развалините три дни след бедствието