О граниченията за заплатите на служителите в държавната администрация пречат да се привлекат добри ИТ специалисти. Това заяви във вторник премиерът Бойко Борисов на форум за киберсигурност, организиран от „Съюз за Стопанска инициатива”.
„С финансовия министър ще видим дали могат киберспециалистите в електронното управление да получат по-високи заплати”, посочи Борисов.
„В днешната ситуация можем само да работим съвместно с всички граждански организации, стопански инициативи, защото защитаваме и хората, и бизнеса, а оттам и държавната сигурност. Сигурно могат много примери да се дадат още. Сигурно много може да се говори. Сигурно можем да бъдем упрекнати, че недостатъчно пари се дават в този сектор за защита. Таванът на заплатите е нещо, което много пречи да привлечем в Министерствата достатъчно квалитетни хора. От конкурс за работа в този сектор идват по 100 човека, накрая най-глупавия остава само един, ако остане и един. Всички като чуят за заплащането се обръщат и казват: „благодаря”, подчерта Борисов.
Домусчиев: Бизнесът е подложен постоянно на киберрекет
„Има едни чисто обективни процеси, които ние не можем да ги предотвратим. Колкото повече дигитализацията, колкото повече цифровото управление се развива, както всичко останало в живота, много трудно се изгражда, а много лесно се руши. По-лесно е да счупиш, отколкото да изградиш. Поздравявам тези млади хора, че са тръгнали в другата посока. Това трябва да стане като превенция на обществото. Така както мразим крадци, както мразим убийците, така да мразим и хакерите”, смята Борисов.
Той изтъкна, че младежите са подготвени и ако впрегнат енергията си в положителни неща, ще изкарат повече пари.
„В държавната администрация има таван на заплатите”, посочи министър-председателят. „Ние плащаме по 1500 лв. В частния сектор заплатата на подобни ИТ специалисти са от 10 000 лв. нагоре”.
Според Борисов само човек с голяма кауза може да работи за държавата.
„В същото време, когато претърпим хакерска атака, казваме, че държавните институции са уязвими”, отчете Борисов. По думите му хакерите продължават своята дейност и атакуват банки, големи сектори, където нанасят поражения на стотици хиляди хора.
Министър-председателят заяви, че ФБР едва ли са лошо защитени и обърна внимание, че страната ни има предложения от други държави, които са много напреднали, да ни защитават, но това ще струва няколко стотин милиона долара.
„Един хакер, който го бяхме прихванали, от една от най-големите банки в България, за да покаже извади 1 лв. от сметката на шефа на банката и му преведе. Просто за да му покаже, защото той се кълнеше, че неговата банка, неговата сметка е защитена”, каза още премиерът.
Според него въпросът е обществото да впрегне специалистите да работят в полза на държавата, бизнеса и на другите.
„Колкото повече улесняваме – ето Агенция по вписванията. Преди колко години всичко е било на хартия. Колко услуги искаме и сме ги направили такива, че да не ходиш да се редиш на опашки. Като ги слушам в рамките на половин час те могат да направят всякаква поразия в тези системи. Редно ли е вместо да ги дадем за пенсии и заплати тези пари, да вадим стотици милиони и да защитаваме системите от няколко човека?”, запита Борисов.
„Държави има, които забраниха „Фейсбук”, „Туитър”. Няма голяма разузнавателна служба, която да не е хакната”, изтъкна премиерът.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!