И маме добра ограда, но истината е в дипломацията. Иначе сме много добре подготвени – с техника, термокамери и хора. Това каза премиерът Бойко Борисов, който посрещна на границата председателя на Европейския съвет Шарл Мишел и председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен, цитиран от правителствената пресслужба.
Борисов лично откара двамата европейски лидери с джипа си до чакащите ги хеликоптери, за да облетят част от южната граница на страната ни, която е външна за Европейския съюз. Още на път в автомобила министър-председателят ги запозна с въведените и изпълнявани от България мерки, гарантираща сигурността за целия ЕС.
"Тук сме на триъгълника между трите държави – България, Гърция и Турция", отбеляза премиерът Борисов пред Урсула фон дел Лайен и Шарл Мишел.
Преди да излетят министър-председателят показа на европейските си гости преоборудваната гранична полиция.
Борисов акцентира също върху инфраструктурата, която се изгражда благодарение на европейската солидарност, както и енергийните проекти, по които страната ни работи.
Премиерът обърна внимание и на постигнатата по-рано днес договореност с "Газпром".
"Благодарение на много добрите преговори и помощта на ЕК, постигнахме цена на природния газ с над 40% по-ниска", отбеляза Борисов.
"Целият регион е в подем. Идват много туристи", каза още той.
По думите му е важно да бъде проявен разум и да се намери решение за проблемите в региона.
Миграцията e приоритетна за страната ни тема, предвид географското ни разположение. Постигнатото през годините се дължи както на мерките, предприети на национално ниво, така и на доброто сътрудничество със съседните трети страни, категоричен бе Борисов.
"Моята тактика е за добросъседство и мир. Конфликт в региона означава по-малко инвестиции, по-нисък растеж, по-малко туризъм, притеснени хора", коментира премиерът пред журналисти на границата.
Министър-председателят акцентира още върху разумната политика, която води българското правителство.
"Работим тихо, дисциплинирано, разумно. Не работим срещу нашите съседи. Мисля, че това се оценява високо в Европа", посочи той.
Българският министър-председател до момента многократно е изтъквал пред колегите си от Европа значението на диалога и полагането на общи усилия за решаването на проблемите в региона.
Според премиера Борисов е ключов балансът между солидарност и отговорност, както и отчитането на спецификите на отделните държави.
"Българският опит е от стратегическо значение за региона", заяви от своя страна председателят на ЕК Урсула фон дер Лайен.
"В лицето на Борисов виждаме не само приятел, а и истински европеец", коментира тя след разговорите с Борисов.
Заедно с Шарл Мишел поздравиха българите за Националния празник на страната ни.
"Искам да изразя нашата благодарност за отличното сътрудничество между ЕС и българското правителство. Успяхме да се убедим колко ангажирани сте в това да опазвате границите на България. Виждаме всички усилия, които до момента сте положили и продължавате да полагате. Искам да кажа, че можете да разчитате на европейската солидарност", подчерта Шарл Мишел.
Той бе категоричен, че държавите членки на ЕС трябва да действат заедно.
"Имаме нужда да бъде обединени и да имаме визия за бъдещето. Срещата днес ни помогна по-добре да разберем общите предизвикателства, пред които сме изправени", каза Шарл Мишел.
"Това, за което се договорихме, е да продължаваме с цялата си воля да се борим за добросъседство, за мир. Убедени сме, че само с такова разбирателство можем да разрешим не само мигрантската криза. България е за пример", каза премиерът Борисов.
Каракачанов: При мигрантски натиск по границата ни, армията ще се намеси
Остри нападки между Турция и Гърция за "убити мигранти", BBC публикува видео
Каракачанов: На гръцката граница ситуация е много тежка
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуално съдържание от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!