Има пари за "Набуко", това увери премиерът Бойко Борисов след срещата си с Вселенския патриарх Вартоломей в Истанбул. Борисов е на двудневно официално посещение в Турция.
Той каза пред журналисти, че преди визитата си в Турция е разговарял с ръководителя на Европейската банка за възстановяване и развитие (ЕБВР), който го е уверил, че има готови средства за газопровода, в случай че се стигне до неговата реализация.
Борисов отбеляза, че България и Турция ще бъдат движещите сили на "Набуко" (Nabucco-Pipeline.com).
"За това се разбрахме вчера с премиера Ердоган, защото проектът е много важен и без нас не може да стане...
До този момент ЕС много декларативно поставяше "Набуко" като приоритет и безкрайно много го е забавила, а и не виждам реална работа по него", отбеляза министър-председателят.
Той заяви, че ще постави въпроса за ускоряването му на предстоящата среща на върха в Брюксел. Мисля в тази посока да бъдем по-активни, допълни Борисов.
По думите му геостратегическите проекти са една от възможностите народите на Балканите да живеят по-добре.
Премиерът коментира и причините за отказа на Илиян Михов да влезе в кабинета засега.
"Аз съм преценил, казал съм и имам готовност, когато е необходимо, да постъпя както намеря за добре... Как ще си подреждам отбора и кога ще го усилвам или кога ще включвам нови играчи, е само моя работа и мисля, че се справям прекрасно до този момент", посочи Борисов.
Той посочи, че в момента кабинетът работи добре и се приема положително навсякъде в Европа.
България ще се възползва от опита на Истанбул в ускореното строителство на кръстовища, е другата новина от посещението на Борисов в Турция. В многомилионния град те се строят за 45 до 60 дни, посочи министър-председателят и изрази надежда това да се приложи и нас посредством законодателен текст.
В отговор на журналистически въпрос Борисов съобщи, че правителството е изпратило 40 хил. евро за ремонта на метоха срещу Желязната църква. За цялостната му реставрация са необходими 3,5 млн. евро, а целта е той да започне да изпълнява първоначалните си функции - странноприемница за поклонници.
Предложението на реципроцен принцип да се предложи Джамията в Пловдив и храма "Свети Стефан" в Истанбул да бъдат обявени за защитен паметник по линия на ЮНЕСКО е един вид пробив в българо-турските отношения, отбеляза той.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!