К ак се извършват измамите с горивата и защо цената им по бензиностанциите е висока, въпреки че цената на петрола на световните пазари пада? Има ли картел сред бензиностанциите? На тези и други въпроси отговарят министър-председателят Бойко Борисов и шефът на агенция „Митници“ Ваньо Танов в студиото на „Здравей, България“ по Нова тв.
Какви са начините за измами?
Първо, фискалните устройства не предават информация, второ – има повече изведени горива от данъчните складове, отколкото продадени, и трето – уредите са манипулирани, обясни Ваньо Танов. Т.е. и не се плаща ДДС за част от горивото, и се налива по-малко на колонките. Освен това съществува и
измама с качеството на горивото –
при проверките на някои бензиностанции е засечено гориво с много „пълнеж“ като терпентин, например.
“Искам да кажа на хората, че действително
ще има бомба за тези, които взимат оцветени горива,
търгуват ги, държавата плаща за тях и след това тези горива ги намираме къде ли не.
След това се оказва, че дори и горивата във ведомствата са по-скъпи от тези на бензиностанцията. Между ведомството и производителя стои посредникът. Е, защо са тогава оцветени? На кого вършат работа?”, попита премиерът.
„Има един анонс, че готвим бомба с горивото за отопление. За каква бомба? Става въпрос за тези, които бягат пред вятъра за оцветеното гориво, защото знаят, че това го подготвяме, ако продължим да управляваме. Много врагове вече си създадохме. Това оцветено гориво какво е всъщност? То е една официална дадена от държавата толерантност за едни хора да се явяват посредници”, подчерта Борисов.
„Не може ли държавата да се договори с производителя на много под цените на бензиностанциите да получава гориво.
Защо ни е този посредник?
Как посредникът за детската градина ще се договори за по-евтино гориво? На базата на какво? Най-вероятно ще е контрабандно, а държавата така или иначе го плаща”, посочи още премиерът Бойко Борисов. Той обясни, че след като държавата е приела да плаща и да има по-малко приходи от тази дейност, за сметка на училища, детски градини и ведомства се оказва, че разликата е при посредника, а цената на горивата пак е същата или по-висока. "Имаме проверки, които показват, че е по-висока дори от самите бензиностанции. Къде е бомбата?", запита премиерът.
Големите вериги внимателно мълчат, защото
знаят, че знаем повече отколкото е видно,
смята премиерът. Според Борисов и Танов минималната разлика в цените на горивата по бензиностанциите не може да се обясни с нормалната търговска практика, още повече когато производствената стойност на горивата пада и
съмненията за картел са реални.
От миналата година цената на петрола върви надолу, вчера беше 45 долара за барел. Миналата година е била 106 долара. А цените по бензиностанциите не падат - това е заради високия марж от производствената до продажбената цена, коментира Танов.
В най-силните месеци, когато хората пътуват най-много, в държавата има по-малко приходи от ДДС от бензиностанциите.
„Държавата е подходила доста толерантно с петролния и газовия бизнес“,
призна премиерът.
„Големите вериги прехвърлят вината на малките и на ведомствените, а ведомствените - на големите. Всеки яде зелника, който му се даде. Оказва се, че никой не контролира големите бензиностанции“, каза Борисов.
„Екип от прокурори, ДАНС, митници, НАП анализират всичко, което сме направили по проверките. Ще ги вкараме в ред, ще го направим ударно“, закани се премиерът.
Очаквайте подробности!
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!