Премиерът Бойко Борисов, който дойде на срещата между бившия и настоящ финансов министър, благодари на Пламен Орешарски за смелостта да се включи в дискусията за бюджета.
Вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков и неговият бивш колега от кабинета "Станишев" Пламен Орешарски обсъдиха пред журналисти днес състоянието на държавните финанси.
Борисов посочи, че изявленията за излишъка в бюджета на държавата към края на юли са били не на Орешарски, а на Сергей Станишев, който също беше поканен, но така и не дойде на срещата.
Борисов заяви, че между двамата финансови министри в предишните дни са водени много коректни и колегиални разговори.
Съгласен съм на тема финанси да не се води политика, а всички заедно да се опитваме да излезем от тази криза, каза министър-председателят.
Бюджетът към края на юли е с дефицит над 200 млн. лв., съобщи вицепремиерът и министър на финансите Симеон Дянков.
За това състояние на финансите трябваше де отговаря не Орешарски, а Станишев,
посочи премиерът Бойко Борисов. Иска ми се въпросът с противодействието на кризата да не бъде политическа тема, а такава, по която можем да намираме общ език. Това каза бившият министър на финансите Пламен Орешарски.
Той посочи, че в края на март или началото на април тази година е внесъл на оперативно заседание на кабинета доклад, в който е дал информация за влошаващото се състояние на бюджета и е препоръчал МС да приеме постановление за допълнително съкращаване на разходите.
Правителството не взе решение по този доклад, защото на оперативни заседания решения не се вземат, отговори Орешарски на журналистически въпрос.
Бившият министър припомни, че преди по-малко от месец е дал пресконференция, на която е направил отчет за полугодието. Днес се обсъждат данните към края на юли, за които той тогава не е могъл да говори, а е можел да прави прогнози.
По думите на Орешарски събираемостта на приходите през юли наистина се е влошила, като тя може да бъде сравнена само с лошата събираемост през март тази година. Той отбеляза, че прогнозите на правителството за съставянето на бюджета и за неговото изпълнение винаги са се ръководили от прогнозите на Европейската комисия и на МВФ.
Според данните на Министерството на финансите към 17 юли бюджетното салдо по консолидирания бюджет е отрицателно - в размер на 202,1 млн. лева. Към 31 юли дефицитът достига 372,4 млн. лв., което се дължи на влошените тенденции в приходи темп на разходите, несъответстващ на значителното изоставане в приходите.
Междувременно днес БНБ съобщи, че
търговският ни дефицит е намалял наполовина
през първите шест месеца на годината. За януари - юни 2009 г. текущата и капиталовата сметка има дефицит 1825,9 млн. евро (5,4% от БВП), при дефицит 4262,7 млн. евро (12,5% от БВП) за януари - юни 2008 г.
За юни т.г. текущата сметка е отрицателна, 122 млн. евро, при отрицателна текуща сметка 898,2 млн. евро за юни 2008 г.
Основни фактори за намалението на дефицита по текущата сметка в сравнение с юни 2008 г. са намалелите дефицити по търговското салдо (с 582,9 млн. евро) и по статия "Доход" (с 223,6 млн. евро).
За януари - юни т.г. текущата сметка има дефицит 2130,1 млн. евро (6,3% от БВП), при дефицит 4464,8 млн. евро (13,1% от БВП) за януари - юни 2008 г.
Преките чуждестранни инвестиции в страната са 1563 млн. евро (4,6% от БВП), при 3272,6 млн. евро (9,6% от БВП) за януари - юни 2008 г. Преките инвестиции покриват 73,4% от дефицита по текущата сметка за отчетния период, при 73,3% за януари - юни 2008 г.
Общият баланс за първото полугодие е отрицателен, 888,2 млн. евро, при положителен общ баланс 1271,8 млн. евро за януари - юни 2008 г.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!