Истински се надявам в следващите години, заедно със Сърбия и Македония, да построим големите си инфраструктурни проекти, заяви премиерът Бойко Борисов на съвместна пресконференция с премиера на Албания Сали Бериша.
Борисов и водена от него правителствена делегация пристигнаха днес с два военнотранспортни самолета "Спартан" на двудневно официално посещение в Албания. Правителственият самолет "Еърбъс" се използва в момента от президента Плевнелиев, който е на държавно посещение в Израел и Палестина. Това наложило използването на двата самолета на българските ВВС за визитата на премиера в Тирана.
Борисов подчерта, че магистрала "Марица" е важна не само за България, тя е важна за всички държави на Балканите, защото извежда и жп трафика, и пътният трафик до Истанбул. Магистрала "Тракия" свързва Балканите с пристанищата на Черно море, скоростният път до Калотина свързва София с Белград, а магистрала "Струма" свързва София със Солун.
В това отношение, ако ние заедно с Европейската комисия подготвим един добър проект за Коридор № 8 (Изток-Запад) в частта Албания - Македония - България, комбиниран със "Струма" и "Марица", действително ще имаме една работеща инфраструктурна система на Балканите, която да отвежда във всички посоки жп товарите и автомобилният трафик – каза Борисов.
"Смятаме, че Балканите като регион имат много възможности, но това, което липсва на нашия регион, са пътищата и коридорите. България изгражда няколко важни магистрали в момента, които имат значение не само за страната, но и за целия регион. Албания също строи в момента пътна мрежа и важни коридори. В тази връзка ние разговаряхме за свързване на жп линиите на двете страни в рамките на Коридор № 8 и си обещахме да положим усилия, за да се осъществи най-накрая този проект – Коридор № 8", каза Бериша.
Албанският премиер покани
български бизнесмени да инвестират в проектите за изграждане на водноелектрически централи
в Албания.
България изнася електричество за Албания през Косово, макар че електроразпределителната мрежа е доста остаряла и има много загуби. Бериша заяви, че Албания в момента работи за свързване на междусистемните връзки за пренос на ел. енергия между Албания и Македония, от друга страна – Албания – Косово и отново България.
В момента в Албания се строят десетки водноелектрически централи. Освен, че се строят, съществуват и проекти за други водноелектрически централи. Силно се надявам, че посещението на г-н Борисов в Албания ще накара българските бизнесмени да дойдат в Албания и да участват в проектите за изграждане на тези ВЕЦ-ове, каза Бериша.
Поздравих г-н Борисов за успехите, които е постигнало неговото правителство в осъществяването на реформите, и които изведоха България сред страните, които са с най-добри показатели през последните години в рамките на Европа, посочи Сали Бериша на съвместната пресконференция.
Бих искал да изкажа личната си и сърдечна благодарност на моя приятел Борисов за голямата подкрепа, която българското правителство и България дадоха на Албания във всички нейни усилия за присъединяването й към НАТО и по пътя на европейска интеграция, каза още той.
Албания да изнася битум за България за строителството на пътища
предложи Борисов на албанския си колега. Ако те могат да изнесат за България, това е най-добрият битум, естествен, има пътища, строени с албански битум в България, които не са мръднали вече 30 години, каза Борисов. Толкова ни трябва, колкото имате, толкова можем да вземем, допълни той.
Като отбеляза високото качество на албанския битум Бериша отбеляза, че Научноизследователски институт в Милано е дал много висока оценка за битуминозните пясъци, които са с много високо качество и ги имало само в Албания. "Както например е познат канадският и много известен битуминозен пясък, също такъв е и нашият. Смятаме, че ние разполагаме с такива количества, които могат да покрият всички евентуални пътища в Европа", каза Сали Бериша.
Той сподели, че има намерение да отправи призив към българските бизнесмени да участват в разработването на този битуминозен пясък, което е една печеливша инвестиция, с много ползи.
Нека първо с него да си направим път до нас, Коридор № 8, после да го изнасят, пошегува се премиерът Бойко Борисов, а Бериша допълни: "С удоволствие".
На въпрос на български журналисти дали по време на разговорите е станало дума за албанските граждани, които се самоопределят като етнически българи и шанса им да добият статут на малцинство Сали Бериша каза:
"Придържаме се към принципа, че всеки един гражданин на тази страна, в която живеем, е напълно свободен да се декларира по етнически принцип какъвто иска и както се усеща. Смятам, че това е стандарт, към който трябва да се придържаме всички ние.
"В Албания няма ограничения, няма и да има, за самоопределението. Няма ограничения за тези албански граждани, които искат да се самоопределят за такива, каквито са, или – каквито искат да бъдат. Ние сме за такава етническа принадлежност, която да ни изведе по-бързо напред към Европа", каза Сали Бериша.
Бойко Борисов декларира подклепата на България за присъединяването на Албания и на всички страни на Балканите към ЕС.
В присъствието на двамата премиери бяха подписани три документа - Споразумение между правителствата на България и на Албания за сътрудничество в областта на образованието, науката и културата в периода 2012 - 2014 г.; Споразумение за икономическо сътрудничество и Протокол между външните министерства на двете страни за прилагане на Споразумението за реадмисия между Европейската общност и Албания.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!