М инистър-председателят Бойко Борисов се срещна с президента на КНСБ Пламен Димитров и представители на синдикатите на „Мини Марица-Изток“. Акцент в разговора бяха въпроси относно бъдещето на комплекса „Марица-изток“, както и мерките на правителството за справяне със социално-икономическата криза, породена от пандемията от COVID-19.
Срещата се проведе преди свикания днес Браншови съвет за тристранно сътрудничество, минно дело и геология
в Министерството на енергетиката, на който ще бъдат разгледани перспективите за решаване на проблемите на комплекса.
Темата беше обсъдена и по време на разговора на премиера Борисов с президента на КТ „Подкрепа“ Димитър Манолов в събота, като тогава се включи по телефона и президентът на КНСБ Пламен Димитров.
В днешната среща участваха вицепремиерът Томислав Дончев и заместник-министърът на енергетиката Жечо Станков.
55 млн. лева ще отпусне държавата за стабилизаране на “Мини Марица-Изток”,
обяви енергийният министър Теменужка Петкова след Браншовия съвет за тристранно сътрудничество, минно дело и геология. Парите ще бъдат като дългосрочен заем от Българския енергиен холдинг. 5 млн. лева от тях ще бъдат дадени за увеличение от 1 октомври на заплатите на работниците в мините.
"Заедно с колегите от КТ „Подкрепа“ и КНСБ дискутирахме актуални въпроси от енергийния сектор. Обединихме се около мерки, които ще гарантират нормалното функциониране на комплекса „Марица-Изток“ след отражението на COVID-19. Правителството ясно е декларирало заявката си за развитие на въглищните централи у нас до 2030 г. с хоризонт до 2050 г. Това е залегнало в два документа – Интегрирания план в областта на енергетиката и климата и проекта на Стратегия за устойчиво енергийно развитие“, подчерта министър Петкова.
От КНСБ определиха мярката като адекватна и заявиха, че няма да позволяват нито един миньор да изгуби работата си.
В рамките на Браншовия съвет бе дискутирана и европейската рамката в областта на енергетиката. „Успяхме да се преборим за 1.178 млрд. евро, които са предвидени именно за най-добрите мерки за преход към нисковъглеродна икономика", припомни Теменужка Петкова.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!