Ф актите говорят и най-големите наши критици би трябвало да се съобразят с тях. От 34% намалихме контрабандата на цигари на 7% и ще продължим. Това заяви премиерът Бойко Борисов по време на форум.
„Винаги съм казвал, че най-голямата черна маса пари, правеща корупция в държавата, е контрабандата. Това са сто процента черни пари, които се получават за часове или дни и то в кеш. Неслучайно се правят толкова проучвания по тази тема, защото в парични измерения става въпрос за трилиони в Европа и милиарди в България“, посочи премиерът.
Той бе категоричен, че тези пари замърсяват цялата система, защото за да мине една контрабанда ти трябва митничар, граничар, данъчен, покровителство по места, особено в граничните райони.
„Това е огромна маса пари.
Не мога да не изкажа благодарност за това, че главният и зам.-главните прокурори приеха всяка сряда да правим съвещания. Те са независима институция, но когато става въпрос за парите на бюджета, една добра координация не би била лоша“, добави Бойко Борисов.
Премиерът подчерта, че тенденцията за намаляване на контрабандата на цигари ще продължи сега, защото тя е изгодна за държавата и се пълни бюджета. „Тези резултати не са само в събирането на акциза за цигари, същото е в горивата и алкохола. С промените, които правим в наредбите процентите ще се утроят“, смята Борисов.
Колегите полагат много усилия, мога да ви уверя. Даже и колегите от Румъния имат два пъти повече контрабанда от нас, изтъкна премиерът.
От друга страна Борисов заяви, че може би към края на годината Брутният вътрешен продукт (БВП) ще бъде 100 млрд.
Аз повече от всички искам на полицаите, пожарникарите, военните, както на
учителите и пенсионерите, да се вдигат доходите. Това заяви пред журналисти премиерът Бойко Борисов, предаде репортер на БГНЕС.
„Правим всичко това да се случи. В момента, когато сложим чертата и видим приходите, ще помислим и за тях. Обещал съм им, знаят, но на нас не ни отива да говорим празни приказки. Нито ни отива да направим същото, което направихме през 2014 г. Тръгвайки си без никакво финансово обезпечение вдигнаха с 250 млн. лв. заплатите на МВР и нашето правителство от първия ден започна да ги изплаща. Така не се прави“, подчерта Борисов. Той бе категоричен, че затова всяко нещо трябвало да бъде финансово обезпечено, за да не „банкрутираме накрая“.
Запитан кога ще даде отговор на полицаите, които от 1 януари
догодина всеки ден ще протестират, премиерът отвърна, че никога не е работил под натиск. „Тези, които ми поставят ултиматуми - със служебни коли, офиси, заплати, с всички привилегии в МВР - не им отива. Ще се срещна с тях, когато пожелаят, ще им дам финансовите параметри, ще им обясня какво правят колегите, защото трябва и за Съдебна полиция да се даде, трябва и за линейки, санитари и не може всичко наведнъж“, посочи Борисов.
Той припомни, че в началото на мандата на правителството приоритет са минималните пенсии, учителските заплати и образователната инфраструктура. „Ще дойдат, ще извадим сметките с министрите на вътрешните работи и отбраната, и в спокойна обстановка ще кажем-с това разполага държавата.
Популистко и лесно е да изляза и да кажа ще дадем 1 млрд. лв. повече.
После данъкоплатците трябва да го платят. Ние така платихме за НЗОК 450 млн., така платихме „Спартан“-и, „Кугър“-и, еърбъси. С всяко идване започваме да плащаме борчове, а никога не сме оставяли борчове“, каза премиерът.
За избора за нов състав на ВСС той го определи като независим.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!