Н ай-важното е дисциплинирането на банковия сектор, заяви премиерът Бойко Борисов по време на 13-ата годишна среща на бизнеса с правителството, на която се обсъжда пътят пред страната ни към Еврозоната и ефектите от това.
„От една година се занимаваме с изтребители, а не с доходи и с това, което ще докара просперитет на хората“, заяви Борисов още в началото на изказването си.
Според премиера темата за въвеждането на еврото като официална валута в страната е изключително важна, а в нея влизат и възможните ефекти от това върху държавата, потребителите и бизнеса.
„Критиците към присъединяване на България към Еврозоната казват, че щели да се вдигнат цените. Да де, но държавите, на които искаме да приличаме, всичките са с евро. Второ – бих задал контра въпрос. Кои се плашат от въвеждането на еврото и защо? В Банковия съюз и Еврозоната нито централните банки, нито банките в съответната държава могат да си позволяват волности. Защо ни страх тогава да дисциплинираме този сектор? Той е толкова важен за всеки един от нас“, категоричен е премиерът.
Той подчерта, че присъединяването на страната ни към Еврозоната ще доведе до редица благоприятни ефекти, сред които по-ниски лихви по кредите, стабилна банкова система и много други.
„Ние, и като партия, и като правителство подкрепяме този път. Дисциплина, сигурност, прозрачност. И срещу пране на пари, и срещу лоши кредити, както и всички останало. Президентът на Франция Макрон какво ни каза: „Когато сте в този „клуб“ ние сме сигурни, че в България всичко е добре, като банкова система“, каза още Борисов, изразявайки задоволство от оценката на зам.-председателя на ЕК Валдис Домбровскис, който даде положителна оценка за това, че страната се движи добре по пътя към Еврозоната.
Според Борисов има много възможни сценарии за развитието на Европа, а в момента е модерно да се говори срещу европейската бюрокрация, която според мнозина е раздута и работи тромаво. „Ако някой с малко опит в управлението седне и се замисли как може да координираш 28 държави, всеки със своите интереси и проблеми, без тази администрация аз не си го представям“, смята Борисов.
Той допълни още, страната ни се възползва максимално от европейската солидарност и по времето на управлението на ГЕРБ е работено с всички еврофондове, без нито един от тях да бъде спиран. Нашите показатели са едни от малкото в Европа, които показват дисциплина и това се отчита“, категоричен е премиерът.
По-добро място за живеене от България в ЕС няма, по-висша степен на демокрация няма, заяви премиерът Бойко Борисов.
В изказването си Борисов обърна внимание и няколко странични теми, основаната сред които бе процедурата за закупуване на нови изтребители за бойната ни авиация и даването на мандат на българското правителство да започне преговори със САЩ за F-16.
Темата стана повод за много критики от страна на опозицията, включително и от президента Румен Радев, който вчера нарече процедурата „бутафорна”.
„Да обвиниш българското правителство, че прави далавера с Тръмп и САЩ – това възможно ли е? Не, благодаря! По-прозрачна процедура няма. Само, че в България нали крадецът вика: „Дръжте крадеца” – това е много често срещано явление”, коментира Борисов.
„Десетилетия лъжат хората, че ще купуват самолети, а през това време се напълнихме с транспортна техника и то само във Военновъздушните сили. И нямат вътре една пушчица, едно патронче не мога на изстрелят – техника за бягане, да се изнесат Генералният щаб и всички управляващи бързо при война. Нито една съпротивителна единица. И те ни дават оценка. Ние си пазим институциите, спазваме конституцията”, допълни още Борисов.
Еврото не е „сребърен куршум", то няма да реши всички структурни проблеми на българската икономика, но опитът на всички държави показва, че то е една добра основа за по-ускорено икономическо развитие. Най-малкото заради повишаване на доверието и ставането на част от клуба на богатите държави.
Това заяви министърът на финансите Владислав Горанов.
„Нито една от мерките, които се налага да предприемем не е против българското общество. Всяка една от тях ще доведе до по-голяма сигурност на финансовата система, по-добро качество на държавното управление и със сигурност до по-добра перспектива пред икономиката“, категоричен бе Горанов.
Той увери, че настоящето правителство ще направи всичко необходимо приемането на еврото в България да бъде доведено до успешен край и го определи като национална цел, която трябва да получи подкрепата на всички.
„Не виждам причина за някакви политически сътресения и смяна на курса към еврото, т.е. смяна на посоката, която сегашното правителството е задало. За мен момента, в който успеем да включим българския лев в ERM2, нещата до голяма степен ще станат необратими. Живея с мисълта и усещането, че в политическите партии, системните такива, има почти 100% консенсус“, смята финансовият министър.
Той коментира и отправените наскоро от страна на БСП призиви, която е основната опозиционна партия в страната, че България не трябва да бърза по пътя си към присъединяването към Еврозоната. „Няма нито една смислена причина за държава с фиксиран валутен курс да не бърза да се включи в една от най-мощните икономически инфраструктури, наречена евро“, аргументира се Владислав Горанов.
България е твърдо поела по пътя на еврото, заяви заместник-председателят на Европейската комисия, отговарящ за еврото и социалния диалог.
В изказването си той увери, сътрудничеството за въвеждането на единната европейска валута в страната ни „въври гладко и по план“. „Еврозоната е по-силна откогато и да било", категоричен бе заместник-председателят на Европейската комисия. Той отбеляза, че в България мнозинството от хората подкрепят въвеждането на еврото, а за пример даде родната си страна Латвия, където това не е било така.
„Еврото е силна, стабилна и удобна валута", смята Домбровскис, който очерта основните ползи за страната ни от евентуалното му въвеждане у нас. Според него ползите от еврото ще бъдат както за бизнеса, така и за потребители, защото то е валута, почиваща на ясни правила и институции. Въвеждането му се очаква да повиши репутацията на страната ни, както и да стимулира икономическите дейности вътре в нея. Европейската централна банка (ЕЦБ) също демонстрира своята ангажираност в процеса.
"Ниската инфлация дава възможност за предсказуемост и се гарантират ниски лихвени проценти, което е от полза за бизнеса", отбеляза още Домбровскис. Важно е да се отбележи също, че еврото е и удобна валута, защото се използва от над 340 млн. души в Европа, което улеснява счетоводството и стимулира икономическата дейност и обмен. Бизнесът ще намали и разходите си за обмен на валутите, а от въвеждането на еврото ще има и редица непреки дивиденти.
"В туризма също е много полезно, а в България това е разрастващ се сектор“, допълни още заместник-председателят на ЕК. Той отбеляза, че Европа се чуват и различни критики към единна валута. „Вярно е, че още от старта си имаше слаба координация, но постепенно бяха въведени различни начини на контрол и баланси, за да се подпомагат по-уязвимите държави членки“, обясни той и припомни, че еврото е единната европейска валута вече 20 години, а за този период е извървян дълъг път на развитие.
Следете ни навсякъде и по всяко време с мобилното приложение на Vesti.bg. Можете да го изтеглите от Google Play и AppStore.
За още актуални новини от Vesti.bg последвайте страницата ни в Instagram
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!