Е вропейският съюз трябва да покаже, че може и без Великобритания, каза премиерът Бойко Борисов пред журналисти в парламента в коментар на резултата от референдума за излизането на Великобритания от съюза.
Следващите месеци и години ще видим резултата, сега трудно може да се прогнозира, но при всички случаи за мен това е лош ден за Европа, посочи той.
На въпрос дали лош ден за Европа означава разпад на ЕС, Борисов отговори, че това са много силни думи. Уважавам избора на техния народ, макар че от днес нататък ще е тежко разделен, заяви Борисов. Излизането на Великобритания ще се отрази, ЕС става по-слаб, последствията ще са за всички, отбеляза той.
Правилното е, щом така са избрали, да се оставят сами да решават съдбата си, ние да почваме да мислим за Европа без тях, каза още Борисов.
Според него всякакви преговори за особен статут и подобни неща не трябва да се водят, защото това ще разбие ЕС. Когато съюзът става по-слаб, виждате пазарите как реагират, лирата как пада, посочи Борисов. За да си понесем всички урока, трябва да се разсъждава от днес нататък - каквото за всички страни извън ЕС, това и за Великобритания, допълни той.
На въпрос дали ЕС трябва да се промени, Борисов отговори, че няма система, която да не трябва да се променя непрекъснато. "Много от нещата, които и аз съм говорил в ЕС, излязоха истина. Можеше още преди година да спрем "Балканския път". Колко пъти съм настоявал това да се случи, а се случи след година, и колко нелегални емигранти влязоха в Европа. Има много неща да се поправят. Това ще бъде урок за всички да действаме по-дисциплинирано и по-бързо", коментира премиерът.
На въпроса ако се получи ефектът на доминото, Борисов отговори: „Ще останем само България, Румъния и Гърция, ако се получи ефектът на доминото”.
Президентът Росен Плевнелиев приема със съжаление избора на британските гласоподаватели
Обединеното кралство да напусне Европейския съюз, съобщиха от прессекретариата на държавния глава.
„Това е един лош ден за Европа, лош ден за европейската демокрация, лош ден за европейската икономика, лош ден за Европейския съюз. Ясен знак за ненаучен урок от историята. Една велика сила, символ на свободна търговия, една държава, символ на либерална демокрация, реши да се изолира обратно в националните си граници, на собствения си остров. Дълбоко съжалявам за този резултат. Дълбоко съм притеснен, че днес националисти и популисти тържествуват по улиците на Европа. Но съм сигурен, че Обединена Европа, със или без Великобритания, трябва да гледа напред", коментира Плевнелиев.
"Трябва да приемем с уважение и разбиране решението на британския народ. Уверен съм, че въпреки неблагоприятния изход от този референдум, Европейският проект има добро бъдеще и сега е времето да покажем, че този съюз е много повече от която и да е държава членка. Сега е времето европейските политици да се обърнат към началото, към основанията, към принципите, които създадоха ЕС, а именно да гарантираме мира в Европа", посочва още президентът.
За голямо съжаление това решение на Великобритания отслабва Запада, което прави Изтока по-силен, коментира съпредседателят на РБ Найден Зеленогорски. Основният удар е за британците, после за ЕС и за Запада като цяло, отбеляза той и добави, че
резултатът е удар и по цивилизационния избор на Източна Европа
спрямо присъединяването й към ЕС. Този удар ще засили дезинтеграцинонните процеси и трябва да се направи максималното за ефективността на ЕС, да се търсят нови пътища за интергация, коментира още Зеленогорски.
Според анализатори британците са изгубили 350 млрд долара за 2 часа и това е вноската им за 30 години в ЕС, цитира данни той. По думите му, това е бил много рисков ход на Камерън и правителството му с ужасяващи последици за Европа, които тепърва ще се оценяват.
Резултатът от референдума показва, че нещо се готви в Европа,
заяви лидерът на "Атака" Волен Сидеров пред журналисти. Този ход на Англия е с американско участие, т.е. щом най-верният съюзник на САЩ се измъква от Евросъюза, значи нещо лошо се готви за самия Евросъюз, каза той.
По думите му всички стандарти, които прилага ЕС и пренебрежителното отношение, което има към България, говори, че ние може би ще се чувстваме по-добре икономически извън Съюза. Сидеров смята, че България също трябва да излезе, но няма такава нагласа в обществото в момента, тъй като народът е прекалено манипулиран и лъган. Трябва още време, но много българи вече разбраха, че ЕС не е това, което ни го рисуваха, посочи той. Волен Сидеров предложи да се проведе референдум за излизане от НАТО, защото ни превърнали във фронт.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!