Премиерът Бойко Борисов заяви, че утре или в понеделник ще даде на главния прокурор Борис Велчев "една много точно разбита, ясна справка с договорите, подписвани за газа".
Борисов посочи, че ще направи това, защото е бил призован от депутата Румен Овчаров чрез медиите да направи операция "Плямпачите".
Мисля, че тази операция ще завърши с много тежко обвинение към някой от тези, които са подписвали тези договори, заяви премиерът.
Той добави, че днес се е срещал с представители на дружеството "Булгаргаз" и се е запознал с договорите, с "цифрите и точките в тях".
Това са измишльотини, че сме щели да загубим 7 милиарда, заяви министър-председателят.
Той съобщи, че на 8 юни в "Газпром" ще отиде делегация от български експерти.
Ще договаряме, поставили сме си условията, знае се, че искаме да махнем и посредниците, знае се, че искаме да постигнем по-ниска цена на газа и тя е взаимноприемлива, каза Бойко Борисов.
Всякакви спекулации за енергийна война с Русия са във вреда
на националните ни интереси, коментира по-късно днес министърът на икономиката и енергетиката Трайчо Трайков.
Той отново подчерта, че бившият енергиен министър Румен Овчаров е виновен за повишаването на цените на природния газ.
По думите на Трайков Овчаров е първият министър, който се е поддал на руския натиск и е променил договора, според който България е получавала кубик газ за цена от 83 щ.д.
Икономическият министър отбеляза, че договорът, подписан преди Овчаров, е бил изгоден за нашата страна и добави, че има възможност за постигане на по-добри условия с новия договор с "Газпром".
Според Трайков поскъпването на електричеството от 1 юли се наложило от три фактора - поскъпването на свежото ядрено гориво за АЕЦ "Козлодуй" с 50%, което е договорено с предишното ръководство на централата през 2007 г., повишаването на частта за зелена енергия и включването на новата мощност в "Марица изток – 1", която има дългосрочен договор за изкупуване на електроенергията за 15 години, сключен през 1999 г.
Зам.-председателят на държавната Дума на Русия Валерий Язов коментира днес, в отговор на въпрос каква е позицията на руската страна по преговорите за сключване на нови договори за доставка на газ, че дълготрайни договори не са сключени по вина на българската страна.
Политиката на руската компания "Газпром" е да сключва дълготрайни договори със страните, на които доставя газ и такава е и позицията й по отношение на България, посочи Язов.
Няма да има реакция от страна на Русия заради забавянето на проекта АЕЦ "Белене", нито ще бъдат предприети санкции
към българската страна, каза Язов, който участва в телевизионен мост с представители на български медии и отговаря на въпроси, свързани с енергийните проекти, по които България и Русия са страни.
Според него проектите за АЕЦ "Белене", петролопровода "Бургас-Александруполис" и за газопровода "Южен поток", са важни за България и ще я превърнат в страна, която пренася и изнася енергия и енергийни ресурси.
Язов прогнозира, че след няколко години на Балканите ще има недостиг на електроенергия в размер на четири гигавата, като отбеляза, че дефицитът на газ и петрол в целия свят нараства.
Русия не вижда трагедия в това, че България може да се откаже от "Бургас-Александруполис", това ще даде предимство на Турция и ще лиши България от печалби от транзита на нефт, каза Валерий Язов.
По думите му страната ни ще печели по 2,4 млрд. евро годишно от транзита на нефт.
Енергийният експерт Атанас Тасев коментира политиката на правителството. Той заяви, че няма отказ от страна на България от нито един от проектите, но по всяка вероятност проектът "Бургас-Александруполис" ще бъде спрян, защото трасето преминава през защитената територия по "Натура 2000".
Според европейското законодателство през подобни защитени екологични зони не бива да бъде изграждана никаква инфраструктура. Това създава ситуация на форсмажор и България не дължи неустойки на Русия, коментира Тасев.
По оценка на български експерти печалбата от проекта за България няма да бъде повече от 30 млн. евро годишно, посочи той.
Според него АЕЦ "Белене" и "Южен поток" са проекти, които ще бъдат изпълнени.
Тасев коментира, че е възможно България да има проблеми с Гърция заради отказа си от "Бургас-Александруполис", защото този проект е най-вече от изгода за Гърция.
Гръцкото правителство одобри днес законопроект за строителство на петролопровода Бургас-Александруполис, предвиждащ отчуждаване на терените за строителство и определящ компенсациите за тях.
Според проектозакона, който скоро ще бъде внесен в парламента, собствениците на имоти, през които ще минава петролопроводът, са длъжни да предоставят парцелите си за строителство срещу компенсация.
На компанията, която ще строи петролопровода, се предоставя правото да използва държавни и обществени земи, необходими за строителството, за които също трябва да се плати компенсация.
Компанията ще има право да използва и участъци от крайбрежието, прибрежната морска акватория и морското дъно за строителството и ектсплоатацията на пертролопровода.
На 15 юли се очаква посещение на премиера Бойко Борисов в Москва,
където ще бъдат обсъдени енергийните проекти, посочи Валерий Язов. Той добави, че България има "пасивна политика" по отношение на проектите и че Русия е готова да участва във всички съвместни начинания, защото проектите са от взаимна изгода за
двете страни.
* Моля, коментирайте конкретната статия и използвайте кирилица! Не се толерират мнения с обидно или нецензурно съдържание, на верска или етническа основа, както и написани само с главни букви!